USA identyfikują żołnierza Alabamy poległego podczas II wojny światowej

USA identyfikują żołnierza Alabamy poległego podczas II wojny światowej
  • Ze scenariuszem Bernda Debusmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton

Źródło obrazu, Agencja księgowa POW/MIA ds. obrony

Skomentuj zdjęcie,

Szeregowy pierwszej klasy Noah Reeves zginął w akcji w lesie Hürtgen w Niemczech pod koniec 1944 roku.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że zidentyfikowały szczątki żołnierza urodzonego w Alabamie prawie 80 lat po tym, jak zginął podczas walk w Niemczech.

Szeregowy Noah C. Reeves, lat 26, został zabity przez siły niemieckie w pobliżu miasta Vossenac 6 grudnia 1944 r.

Niezidentyfikowane szczątki odnaleziono na tym obszarze w 1948 r. i pochowano w Belgii, a później zidentyfikowano je jako szczątki Reevesa.

Od czasu II wojny światowej nadal zaginionych jest ponad 72 000 Amerykanów.

Według Agencji Księgowej Departamentu Obrony/Jeńców Wojennych (DPAA) szeregowy Reeves zginął, gdy jego jednostka wchodząca w skład 8. Dywizji Piechoty napotkała siły niemieckie podczas kampanii w Krwawym Lesie Hürtgen.

Wkrótce po bitwie, w której zginął szeregowy Reeves, siły niemieckie i amerykańskie zawarły krótki rozejm, aby umożliwić obu stronom odzyskanie zabitych i rannych.

Podczas rozejmu niemiecki oficer przekazał stronie amerykańskiej karty identyfikacyjne szeregowego Reevesa, wskazując, że zginął on w bitwie.

Jednak siły amerykańskie nie były w stanie odzyskać jego szczątków przed wznowieniem walk.

Po zakończeniu wojny w 1945 r. amerykańskie dowództwo ds. rejestracji grobów (AGRC) przeprowadziło w latach 1946–1950 kilka dochodzeń w lesie Hürtgen, ale nigdy nie znalazło szczątków szeregowego Reevesa.

W 1951 roku uznano go za „nie do odzyskania”.

Jednak w 1948 roku niemiecki mieszkaniec znalazł grupę niezidentyfikowanych szczątków na gęsto zalesionym zboczu w dolinie Kale.

Choć władze USA były w stanie stwierdzić, że osoba zmarła w listopadzie lub grudniu 1944 r., nie były w stanie go zidentyfikować i nadały mu imię X-5770.

Sprawa została ponownie zbadana przez historyka DPAA w 2021 roku.

Naukowcy wykorzystali kombinację „poszlak”, analiz antropologicznych i różnych form testów DNA, aby ustalić, że X-5770 może być Pfc Reeves.

Jego szczątki odnaleziono na amerykańskim cmentarzu wojskowym w Belgii w sierpniu 2022 r.

Według DPAA, części Departamentu Obrony USA, zostanie on ponownie pochowany „w terminie i miejscu, które nie zostało jeszcze ustalone”.

Ponad 33 000 amerykańskich żołnierzy poniosło straty podczas trudnej kampanii leśnej w Hürtgen między wrześniem a grudniem 1944 r.

Według DPAA ponad 80 000 amerykańskich żołnierzy pozostaje zaginionych podczas poprzednich konfliktów, w tym 72 115 żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej.

W zeszłym roku śledczy zidentyfikowali kilka zestawów szczątków, w tym dowódcę czołgu zabitego w Niemczech i pilota Sił Powietrznych, który zginął w wyniku zestrzelenia jego bombowca nad Sycylią.

Z tego zdecydowana większość znajduje się w regionie Indo-Pacyfiku. Przypuszcza się, że około 41 000 zaginionych zginęło na morzu w wyniku utraty wody na pokładach statków lub samolotów.

READ  Nastoletnie potwory śmiały się, bijąc starca na śmierć

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *