Uniwersytet Harvarda usuwa ludzką skórę z XIX-wiecznej książki

Uniwersytet Harvarda usuwa ludzką skórę z XIX-wiecznej książki

Cambridge, Massachusetts –

Uniwersytet Harvarda oświadczył, że usunął ludzką skórę z okładki XIX-wiecznej książki o życiu pozagrobowym, która znajdowała się w jego zbiorach od lat trzydziestych XX wieku. Decyzja została podjęta po tym, jak recenzja wykazała wątpliwości etyczne dotyczące pochodzenia i historii książki.

Destinées de L'âme, czyli Losy duszy, został napisany przez Arsène Houssaye, francuskiego pisarza i poetę, na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku. Uniwersytet Harvarda w niedawnym oświadczeniu podał, że wydrukowany tekst przekazano lekarzowi Ludovicowi Bolandowi, który „oprawił książkę skórą, którą pobrał bez zgody z ciała zmarłego pacjenta w szpitalu, w którym pracował”. W uniwersyteckiej bibliotece w Houghton.

Boland zamieścił wewnątrz księgi odręczną notatkę. „Książka o ludzkim duchu zasługuje na humanistyczną okładkę” – stwierdził Thomas Heary, bibliotekarz uniwersytecki, w części z pytaniami i odpowiedziami opublikowanej w internecie w środę. W notatce szczegółowo opisano również proces przygotowania skóry do oprawy.

Uczelnia podała, że ​​analiza naukowa przeprowadzona w 2014 roku potwierdziła, że ​​ogniwo zostało wykonane z ludzkiej skóry.

Harvard stwierdził w swoim oświadczeniu, że biblioteka zauważyła kilka sposobów, w jakie stosowane przez nią praktyki zarządzania nie spełniają jej standardów etycznych.

„Do niedawna biblioteka udostępniała tę książkę każdemu, kto o nią poprosił, niezależnie od tego, dlaczego chciał ją przeczytać” – stwierdził Harvard. „Wiedza biblioteczna sugeruje, że kilkadziesiąt lat temu studenci zatrudnieni przy przeglądach zbiorów w stosach w Houghton odczuwali niedogodności, gdy zostali poproszeni o odzyskanie książki bez poinformowania ich, że zawiera ona ludzkie szczątki”.

Kiedy testy potwierdziły, że książka była oprawiona w ludzką skórę, biblioteka „opublikowała na blogu Houghton posty o sensacyjnym, obrzydliwym i humorystycznym tonie, które wywołały podobne zainteresowanie mediów międzynarodowych” – stwierdził uniwersytet w swoim oświadczeniu.

Usunięta skóra znajduje się obecnie w „bezpiecznym magazynie w Bibliotece Harvarda” – powiedziała asystentka bibliotekarki z Houghton, Anne Marie Ease, podczas sesji pytań i odpowiedzi.

READ  MKOl twierdzi, że skontaktował się z NOS, ale stacja telewizyjna zaprzecza

Biblioteka oświadczyła, że ​​przeprowadzi dodatkowe badania nad książką Bolanda i niezidentyfikowanym pacjentem. Współpracuje także z władzami francuskimi, aby określić „ostateczne, pełne szacunku stanowisko”.

Harvard stwierdził, że do usunięcia skóry doszło w wyniku przeglądu biblioteki przeprowadzonego po opublikowanym w 2022 roku raporcie Harvardu na temat szczątków ludzkich w zbiorach muzealnych Harvardu.

„Biblioteka Harvarda i Komisja ds. zwrotu zbiorów Muzeum Harvarda doszły do ​​wniosku, że szczątki ludzkie użyte na okładce książki nie należą już do zbiorów Biblioteki Harvarda ze względu na etyczny charakter pochodzenia książki i późniejszej historii” – czytamy w oświadczeniu Harvardu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *