Trump porównuje śmierć krytyka Putina Nawalnego do własnych problemów prawnych

Donald Trump i niektórzy jego sojusznicy w dalszym ciągu porównują swoje problemy prawne do trudnej sytuacji Aleksieja Nawalnego, podczas gdy były prezydent nie został skazany po piątkowej śmierci uwięzionego rosyjskiego dysydenta, który był najgłośniejszym krytykiem prezydenta Władimira Putina.

W ciągu czterech dni od śmierci Nawalnego republikański kandydat na prezydenta zaczął krytykować stan tego kraju, w tym jego sprawy sądowe, stwierdzając w poniedziałek w poście w mediach społecznościowych, że „nagła śmierć” Nawalnego „pobudziła we mnie coraz większą świadomość tego, co dzieje się w stanach.” United.

Sposób, w jaki Trump podchodzi do tej sytuacji, przypomniał o łagodnej retoryce, którą od dawna stosował wobec Rosji, i spotkał się z ponadpartyjną krytyką, gdy przygotowuje się do oczekiwanego rewanżu z prezydentem Bidenem w wyborach powszechnych. Jego obrońcy – w tym potencjalni koledzy z drużyny – unikali pytań na temat jego reakcji i w niektórych przypadkach zwracali się do porównań.

„Przyjrzyjmy się, jak administracja Bidena wypowiada się przeciwko Putinowi i uwięzieniu przez niego jego wybitnego przeciwnika politycznego, podczas gdy Demokraci w czterech różnych jurysdykcjach próbują zamienić prezydenta Trumpa w amerykańską marynarkę wojenną” – powiedział w piątek były spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich. X, dawniej Twittera. „Obłuda i korupcja lewicy są zdumiewające”.

W Waszyngtonie konsekwencje śmierci Nawalnego nie osłabły. Biały Dom ogłosił, że w piątek przedstawi „pakiet poważnych sankcji” wymierzonych w Rosję w odpowiedzi na śmierć, która miała miejsce w arktycznej kolonii karnej, gdzie Nawalny odsiadywał 19 lat więzienia.

Biden obwinił Putina za śmierć Nawalnego i wykorzystał to do zdwojenia wysiłków w celu uzyskania większej pomocy USA dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją.

Emma Ashford, starsza specjalistka w Stimson Center – bezstronnym zespole doradców zajmującym się polityką zagraniczną – stwierdziła, że ​​„wcale nie była zaskoczona” tym, jak Trump zareagował na śmierć Nawalnego, w tym porównaniami do siebie.

READ  20 osób zostało rannych w wyniku zderzenia i wykolejenia pociągu metra w Nowym Jorku

„Jestem pewien, że dla niego jest to wiadomość politycznie celowa, ale wydaje się całkowicie fałszywa” – powiedział Ashford.

Trump od dawna wyrażał obawy, że czuje się zbyt dobrze w towarzystwie Putina, ale najnowszy odcinek stanowi część szczególnie surowego rozdziału. Na początku tego miesiąca ponownie zaniepokoił sojuszników USA, mówiąc, że będzie zachęcał Rosję do inwazji na kraj NATO, który nie wydaje wystarczających środków na obronę.

Te komentarze – a także sposób, w jaki Trump potraktował śmierć Nawalnego – dały jego ostatniej poważnej rywalce na prezydenta, Nikki Haley, nową okazję do skrytykowania Trumpa i podkreślenia jej doświadczeń w zakresie polityki zagranicznej, gdy była jego ambasadorką przy ONZ. Sondaże opinii publicznej pokazują, że Haley znacznie wyprzedza Trumpa przed sobotnimi prawyborami w jej rodzinnym stanie Karolina Południowa.

„Jedyny komentarz [Trump is] „To, co będę mówił o Nawalnym, nie polega na tym, aby pobić Putina za zabójstwo, nie chwalić go za walkę z korupcją, która ma miejsce w Rosji, ale zamiast tego porównywać się do Nawalnego i ofiary, którą jest w swoich sprawach sądowych ?” Haley powiedziała we wtorek w wywiadzie dla Fox News. „Jest zbyt rozproszony, zbyt skupiony na sobie, a Ameryka nie może przez to przejść”.

Porównania Trumpa pojawiają się w momencie, gdy podczas swojej kampanii powrotowej do Białego Domu postawiono mu 91 zarzutów związanych z czterema aktami oskarżenia. W odrębnej sprawie cywilnej toczącej się w Nowym Jorku sędzia nakazał mu w piątek zapłacić ponad 350 milionów dolarów kary za używanie w sprawozdaniach finansowych „rażąco fałszywych sprawozdań finansowych”.

Republikanie, o których mówiono, że są potencjalnymi kandydatami na kandydata na Trumpa, unikają krytykowania go za sposób, w jaki potraktował śmierć Nawalnego. W niedzielnym wywiadzie dla CNN – zanim Trump powiedział cokolwiek na temat śmierci – senator Tim Scott (SC) nazwał Putina „morderczym dyktatorem”, ale odmówił powiedzenia, czy Trump powinien przemawiać publicznie.

READ  Robert Costa z CBS był zszokowany nowymi zarzutami Kevina McCarthy’ego pod adresem Donalda Trumpa

„Potrzebujemy silnego przywództwa pochodzącego z Ameryki, które przeciwstawi się Rosji i innym tyranom” – powiedział Scott. „Niestety Joe Biden nie kwalifikuje się do tego zarzutu, podobnie jak Donald Trump”.

Inna potencjalna kandydatka na kandydatkę, posłanka Elise Stefanik (RNY), przyjęła podobną taktykę w wyborach Oświadczenie wydało lokalne media Poniedziałek. Rzecznik przewodniczącego Konferencji Republikanów w Izbie Reprezentantów powiedział, że Stefanik ma „jedną z najtrudniejszych historii” na temat Rosji i nie może się doczekać powrotu do „polityki prezydenta Trumpa polegającej na pokoju przez siłę”.

Republikanie Nikki Haley i Liz Cheney ostrzegli 18 lutego przed zagrożeniami, jakie stwarza prezydent Rosji Władimir Putin dla Ukrainy i NATO. (Wideo: Billy Tucker/The Washington Post)

Ponowna debata na temat stanowiska Trumpa wobec Rosji jest ratunkiem dla Republikanów działających przeciwko niemu w prawyborach.

Caton Dawson, były przewodniczący Partii Republikańskiej Karoliny Południowej, który popiera Haley, powiedział, że niechęć Trumpa do potępienia śmierci Nawalnego „z pewnością nie szkodzi naszym wysiłkom” w tym stanie.

„Wszystko, począwszy od naszej obecności wojskowej, poprzez bazy, atomowe łodzie podwodne, wszystko, w czym tu dorastaliśmy, było przeciwne Rosji” – powiedział Dawson. „W Karolinie Południowej nie ma ciepłych i niejasnych uczuć, w których ktokolwiek mógłby się zatrzymać [Russia]„.

Alex Conant, niezrzeszony republikański strateg, powiedział, że sprawy światowe stanowią słabość Trumpa w prawyborach, ale przyznał też, że kwestia ta w niewielkim stopniu przyczyniła się do osłabienia pozycji byłego prezydenta jako faworyta.

„Nie kosztowało go to nic w 2016 roku i jak dotąd nie kosztowało go to w 2024 roku” – powiedział Conant. Dodał: „Nominację zdobędzie pomimo swojej słabej retoryki wobec Rosji, a nie z jej powodu”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *