Trump broni pochwały Putina, nawet gdy nazywa prezydenta Ukrainy „odważnym”

„To odważny facet, trzyma się sytuacji” – powiedział Trump o Zełenskim podczas dorocznej Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej, mimo że odmówił wycofania się z pochwały Putina jako „inteligentnego”.

„Problem nie polega na tym, że Putin jest mądry, co oczywiście jest mądre” – powiedział Trump. „Problem polega na tym, że nasi przywódcy są głupi… i jak dotąd pozwalali mu uciec z tą farsą i atakiem na ludzkość”.

Putin gra [President Joe] Biden jest jak bęben i nie miło się go ogląda”.

Były prezydent ma Putin był wielokrotnie chwalony W dniach, gdy wojska rosyjskie przekroczyły granicę z Ukrainą i rozpoczęły ostrzał rakietowy stolicy kraju, Kijowa. Jego komentarze do Zełenskiego pojawiły się kilka dni po tym, jak pochwalił Putina, nazywając przywódcę Kremla „geniuszem” i „mądrym” w wywiadzie radiowym. Te oświadczenia były ostatnimi w wielu przypadkach, w których 45. prezydent aprobował lub podziwiał autokratów. Oprócz Putina, Trump wcześniej wypowiadał się pozytywnie na temat północnokoreańskiego dyktatora Kim Jong Una i chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Ale inni Republikanie stronili od podziwiania przywódcy Kremla. Podczas kolejnych występów w CPAC krytyczni kandydaci na prezydenta republiki powtórzyli krytykę Trumpa pod adresem administracji Bidena, ale nie dopełnili Putina tak, jak zrobił to były prezydent.

Chociaż Trump złagodził swoją pochwałę kremlowskiego przywódcy ostrymi potępieniami decyzji Putina o „bezlitosnym ataku” na Ukrainę, ocalił swoją najostrzejszą krytykę Bidena i wybranych demokratów.

„Rosyjski atak na Ukrainę jest przerażający” – powiedział Trump na konserwatywnym wiecu w Orlando. „To straszna, brutalna rzecz, na którą nie powinno się było pozwolić”. „Nie mam wątpliwości, że prezydent Putin podjął decyzję… dopiero po tym, jak był świadkiem żałosnego wycofania się z Afganistanu” – dodał. Trzynastu członków amerykańskiej służby zginęło w zamachu bombowym na lotnisko w Kabulu podczas wycofania się administracji Bidena tego lata z Afganistanu, który od tego czasu jest pod kontrolą talibów.

READ  Eksplozja w Sierra Leone: co najmniej 92 osoby zginęły w eksplozji

Były prezydent, który po raz pierwszy został postawiony w stan oskarżenia podczas swojej prezydentury po tym, jak wykorzystał pomoc bezpieczeństwa dla Ukrainy jako przynętę, by wywrzeć nacisk na władze, by zbadali swojego politycznego rywala, w sobotnich wypowiedziach próbował przypisywać sobie zasługi za uzbrajanie Ukrainy.

„Dałem Ukrainie włócznię, o której wszyscy teraz mówią, i miliony dolarów na inny sprzęt wojskowy. Administracja Obamy dała im koce” – powiedział Trump.

Trump powiedział, że Rosja nigdy nie najechałaby na Ukrainę, gdyby był prezydentem, i fałszywie twierdził, że wybory w 2020 roku zostały skradzione.

„Za Bidena Rosja najechała Ukrainę. Stoję jako jedyny prezydent XXI wieku, pod którym Rosja nie najechała innego kraju”, powiedział Trump, opisując globalne postrzeganie Stanów Zjednoczonych podczas swojej prezydentury jako „silnych, przebiegłych i sprytnych”. ” ”

„Pod naszą administracją Rosja szanowała Amerykę” – powiedział tłumowi.

Chociaż Biden rutynowo przyjmował nowe sankcje wobec Rosji podczas sprawowania urzędu, Trump twierdził, że administracja Bidena pozwoliła Putinowi „bez żadnych reperkusji”, odpowiadając na jego zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę nowymi zakazami eksportu i sankcjami nałożonymi na rosyjskie banki i oligarchów. . Biden ujawnił w czwartek nową rundę sankcji po tym, jak Putin nakazał wojskom rosyjskim udać się na Ukrainę.

Putin mówi: Ukarać mnie? Cóż, sankcjonowali mnie przez ostatnie 25 lat” – powiedział Trump, nazywając odpowiedź Bidena na początku tego tygodnia „bardzo słabym stwierdzeniem”.

Inni republikanie, którzy w tym tygodniu stanęli na podium CPAC, również zachęcali administrację Bidena do podjęcia silniejszych działań przeciwko Putinowi, chociaż odmówili użycia tej samej pozytywnej retoryki o rosyjskim przywódcy, której tak często używał Trump.

„Silny amerykański prezydent będzie współpracował z europejskimi partnerami, aby zastąpić ich rosyjskie dostawy ropy amerykańską energią i uderzą Putina tam, gdzie to naprawdę boli – w rosyjski sektor energetyczny. Jeśli Joe Biden nie może zrobić tych rzeczy lub odmówić wykonania tych rzeczy ”, oświadczył gubernator Południowej Dakoty Kristi Noem w piątkowym przemówieniu. Musi zrezygnować”.

READ  Oczekuje się, że Macron wygra drugą kadencję jako prezydent Francji

Trump wykorzystał również swoje sobotnie wystąpienie, aby krótko odnieść się do swojego pierwszego impeachmentu w 2019 r., który nastąpił po tym, jak Trump użył pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy jako przynęty, by wywrzeć nacisk na urzędników tego kraju – w tym Zełenskiego – by zbadali jego przeciwników politycznych.

„To było naprawdę oszustwo” – powiedział Trump o postępowaniu w sprawie impeachmentu.

Mocno zasugerował, że zamierza ponownie kandydować do Białego Domu w 2024 roku, mówiąc publiczności w Orlando, że wyborcy pokażą krajowi, który „śpiący olbrzym się przebudził”, począwszy od 8 listopada, a następnie ponownie w listopadzie 2024 roku.

„Zrobiliśmy to dwa razy i zrobimy to ponownie” – powiedział Trump.

Trump nie ogłosił jeszcze oficjalnie swoich zamiarów kandydowania na prezydenta w przyszłości, ale nadal podejmuje kroki, które wskazują, że przygotowuje się do drugiego meczu z Bidenem. Trump wypowiedział podobny komentarz w CPAC w zeszłym roku, wkrótce po przegranej ze swoim demokratycznym przeciwnikiem.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *