Ten kraj może zablokować dostęp do twoich kryptowalut na 96 godzin

Ten kraj może zablokować dostęp do twoich kryptowalut na 96 godzin

Polski regulator kryptowalut Komiszja Natzoru Finanzowego (KNF) otrzyma uprawnienia do swobodnego blokowania dostępu do kryptowalut na okres do 96 godzin.

Nowe regulacje pojawiają się, gdy firmy kryptograficzne wkraczają do regionu przed unijną ustawą o rynkach kryptowalut (MICA).

Organ ds. zapobiegania rachunkom kryptograficznym KNF

Zdaniem eksperta podatkowego Izabeli Deryło, KNF ma prawo zablokować konta kryptowalutowe na okres do 96 godzin. Ponadto Kontroler może zamrozić fundusze na okres do sześciu miesięcy za zgodą Biura Prokuratora Generalnego.

„KNF może samodzielnie zamrozić konta posiadaczy kryptowalut, jeśli istnieje podejrzenie, że transakcja może mieć związek z popełnieniem przestępstwa” – powiedział Derillo. powiedział.

Inwestorzy kryptowalutowi w Polsce zareagowali negatywnie na nowe regulacje. Niektórzy twierdzą, że przepisy dają KNF nieograniczone uprawnienia.

Rząd i KNF stwierdziły, że zasady są zgodne z przepisami kryptograficznymi zawartymi w europejskiej ustawie MiCA. Jednakże, gdy MiCA wymaga transakcji kryptowalutowych, nie pozwala na blokowanie kont, niezależnie od transakcji gotówkowych.

Przeczytaj także: Czym są rynki kryptowalut (MiCA)?

Przyjęcie kryptowalut w Polsce według zasobu. Źródło: Statysta

Polska okazuje się ulubioną lokalizacją w Europie dla firm kryptowalutowych, wyprzedzając MiCA. Do września 2023 r. otrzymała 13 nowych wniosków o licencję na giełdę kryptowalut, co zwiększyło liczbę instytucji w kraju do co najmniej 951.

Założenie firmy kryptograficznej jest stosunkowo niedrogie w całym kraju, a minimalny koszt rejestracji wynosi około 164 dolarów. Transakcje mogą wymagać wyższych kosztów w zależności od rodzaju działalności, jaką chcą prowadzić. Przed wymianą MiCA, która zacznie obowiązywać w grudniu 2024 r., przystępne koszty zapewnią firmom bramę do bloku Unii Europejskiej.

Badanie przeprowadzone przez Statista w 2023 roku wykazało, że około 74% polskich respondentów posiada lub używa kryptowalut. Liczba ta może później ulegać wahaniom ze względu na różne czynniki, takie jak trendy rynkowe, zmiany regulacyjne i nastroje społeczne.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *