T. Rex jest inteligentnym użytkownikiem narzędzi i twórcą kultury? Nie tak szybko, mówią nowe badania

T. Rex jest inteligentnym użytkownikiem narzędzi i twórcą kultury?  Nie tak szybko, mówią nowe badania

Nauka zaproponowała niedawno naprawdę przerażającą koncepcję – że Tyrannosaurus rex, być może najbardziej przerażający drapieżnik, jaki chodzi po Ziemi, był również wystarczająco inteligentny, aby używać narzędzi, polować w stadach i przekazywać wiedzę.

OK.

Ale nowy artykuł badawczy rzuca zimną wodę na sny o gorączce dinozaurów.

„Były to bardzo odważne twierdzenia i należało się im przyjrzeć jeszcze raz” – powiedział Christian Gutierrez, neurolog z Uniwersytetu w Albercie i współautor artykułu w czasopiśmie Anatomical Record, w którym sceptycznie wypowiada się na temat teorii inteligentnych dinozaurów.

Susana Herculano-Hozel z Uniwersytetu Vanderbilt opublikowała w 2023 r. artykuł, w którym zebrała dane na temat liczby neuronów w mózgach ewolucyjnych potomków niektórych dinozaurów, takich jak współczesne ptaki, gady i żółwie, i zastosowała je do skamieniałych mózgów starożytnych jaszczurki.

W czasopiśmie Journal of Comparative Neuroscience doszedłem do wniosku, że T. rex ma od 2 do 3 miliardów neuronów, co odpowiada liczbie neuronów w mózgach inteligentnych naczelnych, takich jak pawiany.

„(To) uczyniłoby te zwierzęta nie tylko gigantycznymi, ale także długowiecznymi i elastycznymi poznawczo, a zatem groźniejszymi drapieżnikami, niż wcześniej sądzono” – napisała.

O nie, powiedział Gutierrez.

Pisze, że Herculano-Houzel znacznie przeszacował rzeczywistą wielkość mózgu wewnątrz czaszek tyranozaura, które były bliżej spokrewnione ze współczesnymi krokodylami niż ptakami. Obudowy mózgu aligatora zawierają dużą ilość płynu i tkanki pozamózgowej, z co najmniej 30% istoty szarej.

Ponadto mózgi ptaków zawierają gęstsze neurony niż mózgi gadów, co jeszcze bardziej zaprzecza porównaniu Herculano-Houzela.

Następnie jest rozmiar ciała. Nawet gdyby mózg tyranozaura miał tyle neuronów, co mózg pawiana czy sroki, miałby mnóstwo pracy do wykonania.

„Bez wątpienia większe zwierzęta potrzebują więcej neuronów” – powiedział Gutierrez.

„Załóżmy, że T. rex ma dwa miliardy neuronów – to mniej więcej tyle, co pawian. Ale T. rex ważył siedem ton, a pawian 40 kilogramów.

READ  Doświadczenie klienta Virgin Galactic, Rona Rosano, w zakresie cywilnych lotów kosmicznych

– To nie to samo, prawda?

Ponadto stwierdził, że więcej neuronów niekoniecznie oznacza większą inteligencję.

Żyrafy mają około dwóch miliardów neuronów, ale nie używa się narzędzi ani nie przekazuje kultury. Z drugiej strony sroki mają tylko około 400 milionów neuronów, ale grają w gry i organizują „pogrzeby” swoich zmarłych.

W e-mailu Herculano-Hozel stwierdziła, że ​​autorzy nie zgadzają się z jej założeniami dotyczącymi budowy mózgów dinozaurów.

„Na podstawie wstępnych dowodów na temat ciała i szacunkowej wielkości mózgu argumentowałam, że wielkość tyranozaura była podobna do wielkości współczesnego stałocieplnego strusia” – powiedziała.

„Wierzę, że różne dowody przedstawione w moim pierwotnym poście z 2022 r. stanowią przekonujący dowód na to, że T. rex był stałocieplny”.

Gutierrez powiedział, że jego poprzednie badania wykazały, że istnieją korelacje między zachowaniem, rozmiarem mózgu i rozmiarem różnych części mózgu.

„Nie zawsze są to bezpośrednie korelacje, ale istnieją. Nie jest całkowicie szalone patrzeć, jak wygląda mózg tyranozaura”.

Dinozaury bliżej spokrewnione z ptakami, takie jak Archeopteryks z okresu jurajskiego, miały większe mózgi i mogły wykazywać bardziej złożone, ptasie zachowania – stwierdził.

Skamieniałości dostarczają pewnych wskazówek na temat sposobu życia dinozaurów. Można na nich pokazać np. dinozaury wychowujące młode i żyjące w grupach.

„Ale zawsze będzie ograniczony” – powiedział Gutierrez. „To jedyna rzecz, która nie ulegnie skamienieniu: zachowanie”.

Gutierrez stwierdził, że istnienie inteligentnego tyranozaura jest wysoce nieprawdopodobne. Inteligencja tyranozaura była prawdopodobnie bliższa krokodylowi niż naczelnemu, więc nie martw się.

Jeśli myśl o siedmiotonowym krokodylu pozwala ci odpocząć.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *