Steve Bannon może wkrótce trafić do więzienia po niepowodzeniu apelacji

Steve Bannon może wkrótce trafić do więzienia po niepowodzeniu apelacji
  • Napisane przez Holly Honderich
  • w Waszyngtonie

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Steve Bannon powiedział, że odmawiając składania zeznań przed Kongresem, postąpił zgodnie z radą prawną

Federalny sąd apelacyjny podtrzymał wyrok skazujący byłego stratega Trumpa Steve’a Bannona.

Decyzja ta może wkrótce doprowadzić do uwięzienia Bannona (70 l.) po latach kontrowersji prawnych.

W 2022 r. został skazany za obrazę Kongresu za odmowę złożenia zeznań lub dokumentów komisji badającej zamieszki na Kapitolu 6 stycznia.

Prawnik Bannona powiedział, że złoży nową apelację, dodając, że w grę wchodzą „ważne kwestie konstytucyjne”.

Bannon został skazany na cztery miesiące więzienia i zapłacenie grzywny w wysokości 6500 dolarów (5200 funtów).

Jednak prawicowemu nadawcy, który zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom karnym, udało się uniknąć więzienia za kaucją do czasu złożenia apelacji od jego wyroku skazującego.

Prawnicy Bannona określili sprawę jako motywowaną politycznie i powiedzieli, że próbował on negocjować – zamiast ignorować – wezwania komisji.

Sam Bannon zapewnił, że postępując zgodnie z poradą prawną, odmówił składania zeznań przed komisją Izby Reprezentantów badającą atak z 2021 r., którego celem było uniemożliwienie Kongresowi potwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena w wyborach w 2020 r.

W jednomyślnej decyzji Okręgowy Sąd Apelacyjny stanu Waszyngton odrzucił argument Bannona, stwierdzając, że jest on „sprzeczny z utrwalonym prawem”.

„Ta zgrabna obrona „rady obrońcy” w ogóle nie jest obroną” – napisał w imieniu sądu sędzia Bradley Garcia, nominowany przez Bidena, panel, w którym uczestniczyli także nominowani przez Trumpa i nominowani przez Obamę.

Bannonowi nie nakazano natychmiastowego rozpoczęcia czteromiesięcznej kadencji. Ma teraz siedem dni na złożenie kolejnej apelacji.

Schoen powiedział, że Donald Trump powołał się na przywilej wykonawczy – koncepcję prawną, która pozwala prezydentom zachować prywatność niektórych komunikatów – i że Bannon złamałby prawo, składając zeznania przed Kongresem.

Schoen powiedział, że zespół prawny Bannona poinformował go „w sposób nie budzący wątpliwości, że prawo nie pozwala mu w żaden sposób odpowiadać na wezwanie do sądu”.

Peter Navarro, inny starszy doradca Trumpa, został w marcu osadzony w więzieniu po uznaniu go winnym obrazy Kongresu.

W swoich wspomnieniach z 2021 r. „In the Time of Trump” Navarro stwierdził, że jest architektem strategii kwestionowania wyników wyborów w 2020 r., w wyniku których Joe Biden został prezydentem.

Bannon odegrał kluczową rolę w udanej kampanii wyborczej Trumpa w 2016 r., a później objął rolę głównego stratega w Białym Domu.

Opuścił to stanowisko po brutalnym wiecu skrajnie prawicowym w Charlottesville w Wirginii w sierpniu 2017 r. Nawet po jego odejściu nadawca bojowy był uważany za kluczowego sojusznika Trumpa.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *