Rozdając jabłka, polscy rolnicy organizują kolejne protesty żywnościowe

Rozdając jabłka, polscy rolnicy organizują kolejne protesty żywnościowe
WARSZAWA: Polscy rolnicy planują na środę ponad 500 blokad dróg przeciwko importowi taniej żywności z Ukrainy i polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

Na nagraniu prywatnego nadawcy TVN24 widać rolników niosących polskie flagi, blokujących drogę w południowych Katowicach i rozdających przechodniom jabłka.

„Chcemy pokazać ludziom, że nasze produkty są naprawdę zdrowe i dobre, więc dlaczego nie ma ich w naszych sklepach?” Protestujący powiedział kanałowi.

Rolnicy w Polsce i całej UE domagają się zmian w ograniczeniach nałożonych na nich przez unijny plan Zielonego Ładu mający na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. Chcą także przywrócenia ceł na import produktów rolnych z sąsiedniej Ukrainy, zniesionych po inwazji Rosji.

Twierdzą, że ukraińscy rolnicy nie są w stanie konkurować na rynkach UE ze względu na tani import.

W środę Unia Europejska osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie zapewnienia ukraińskim producentom żywności bezcłowego dostępu do swoich rynków do czerwca 2025 r., aczkolwiek z nowymi limitami na import zbóż.

W ubiegły piątek Komisja Europejska zaoferowała rolnikom ulgi, proponując złagodzenie przepisów dotyczących pozostawiania gruntów odłogowych lub płodozmianu.

Zwiększać

Polska policja podała, że ​​na środę zaplanowano ponad 580 protestów, w których weźmie udział około 70 000 osób.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział prywatnemu radiu RMF FM, że we wtorek późnym wieczorem prowadził rozmowy z rolnikami i choć nie przyjęli oni żadnych konkretnych rozwiązań, rozmowy będą kontynuowane.

„Rozmawiamy. Rozmowa jest w intensywnej fazie”.

READ  Polscy rolnicy kontynuują protesty na granicy z Ukrainą

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *