Rosyjski statek kosmiczny Łuna-25 rozbija się o powierzchnię Księżyca

Rosyjski statek kosmiczny Łuna-25 rozbija się o powierzchnię Księżyca

Moskwa –

Rosyjska agencja kosmiczna „Roskosmos” poinformowała dziś w niedzielę, że rosyjska sonda kosmiczna Luna-25 rozbiła się na powierzchni Księżyca po tym, jak zboczyła z orbity wymykającej się spod kontroli.

Bezzałogowy statek kosmiczny miał jako pierwszy w historii wylądować na południowym biegunie Księżyca, obszarze, który według naukowców może zawierać ważne rezerwy zamarzniętej wody i cennych pierwiastków. Miał wylądować w poniedziałek.

Jednak Roscosmos powiedział, że stracił kontakt z Luną-25 w sobotę po tym, jak statek kosmiczny napotkał trudności i zgłosił „nienormalną sytuację”.

„Urządzenie weszło na nieprzewidywalną orbitę i przestało istnieć w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez agencję.

Łuna-25 ścigała się z indyjskim statkiem kosmicznym wystrzelonym 14 lipca, aby jako pierwszy dotarł do bieguna południowego. Obie miały dotrzeć na Księżyc między 21 a 23 sierpnia.

Misja księżycowa była pierwszą rosyjską misją od 1976 roku, kiedy była częścią Związku Radzieckiego. Tylko trzy rządy miały udane lądowanie na Księżycu: Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Chiny.

Biegun południowy Księżyca jest szczególnie interesujący dla naukowców, którzy uważają, że stale zacienione kratery polarne mogą zawierać wodę zamrożoną w skałach, którą przyszli odkrywcy mogliby zamienić w powietrze i paliwo do rakiet.

Poprzednia indyjska próba wylądowania na biegunie południowym w 2019 roku zakończyła się, gdy statek kosmiczny uderzył w powierzchnię Księżyca.

Roskosmos powiedział, że chce pokazać, że Rosja jest „krajem zdolnym do dostarczania ładunków na Księżyc” i „zapewnić Rosji gwarantowany dostęp do powierzchni Księżyca”.

Sankcje nałożone na Rosję, odkąd zaczęła ona robić interesy na Ukrainie, wpłynęły na jej program kosmiczny, utrudniając dostęp do zachodnich technologii.

Analitycy powiedzieli, że Luna-25 miała początkowo przewozić małego łazika księżycowego, ale zrezygnowano z tego pomysłu, aby zmniejszyć wagę pojazdu i poprawić niezawodność.

READ  Szukać! Oglądaj magiczne deszcze meteorów od niedzieli (2 października).

Sonda została wystrzelona z kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie 10 sierpnia. Port kosmiczny jest ulubionym projektem prezydenta Rosji Władimira Putina i kluczem do jego wysiłków na rzecz uczynienia z Rosji supermocarstwa w kosmosie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *