Republika Czeska zabezpiecza prozachodni trend, gdy wygrywa były generał NATO | Wieści z wyborów

Republika Czeska zabezpiecza prozachodni trend, gdy wygrywa były generał NATO |  Wieści z wyborów

Praga, Republika Czeska Były generał NATO Petr Pavel zostanie czwartym prezydentem tego środkowoeuropejskiego kraju po zwycięstwie w zaciekłych wyborach.

Kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych w sobotę Pavel został ogłoszony zwycięzcą drugiej tury wyborów. Wstępne wyniki wskazywały, że w wyścigu konnym wygrał 58,3 proc.

Imponujący margines jego zwycięstwa nad byłym premierem Andrejem Babisem sygnalizuje wzrost poparcia dla liberalnej demokracji, po kilku latach dominacji populistów.

Podsyciło to również nadzieje wśród jego zwolenników, że w środku wojny na Ukrainie Czechy ugruntowały się teraz w zachodnim głównym nurcie.

61-letni Pavel zastąpi Milosa Zemana, zdeklarowanego populistę, oskarżonego o zachęcanie do polaryzacji w krajobrazie politycznym kraju. Druga i ostatnia kadencja Zemana w ramach ograniczeń konstytucyjnych wygasa 8 marca.

Przemawiając po ogłoszeniu zwycięstwa, Paweł Zastaw Starał się uleczyć rozłam w czeskim społeczeństwie.

„Nie widzę ani wygranej, ani porażki wyborców w tym kraju” – powiedział. Wygrały takie wartości jak prawda, godność, szacunek i pokora. Jestem gotów zwrócić te wartości w mojej służbie nie tylko Cytadeli, ale także naszej Republice.

Prezydent elekt Czech Petr Pavel z żoną Ewą przemawia do swoich zwolenników po ogłoszeniu wstępnych wyników w sobotę [Petr David Josek/AP]

Prezydencja czeska to w dużej mierze rola ceremonialna. Jednak Zeman spędził ostatnią dekadę testując granice swoich nielicznych uprawnień, które obejmują oficjalne nominacje w rządzie, Trybunale Konstytucyjnym i banku centralnym.

I szczerze mówiąc, zdezorientował także politykę zagraniczną, naciskając na bliższe stosunki z Rosją i Chinami, co stoi w bezpośredniej sprzeczności z oficjalnym stanowiskiem rządu, że członkostwo w UE i NATO jest kamieniem węgielnym.

Rząd centroprawicowego premiera Petera Fiali nie poparł bezpośrednio Pawła z powodu obaw, że gniew wywołany kryzysem kosztów życia może zaszkodzić jego kampanii. Jednak zwycięstwo Niezależnego spotkało się z ciepłym przyjęciem.

Marketa Pekarova-Adamova, przewodnicząca parlamentu i liderka koalicji Top09, powiedziała Al Jazeerze, że „fundamentalne wartości i cele prezydenta-elekta są zgodne” z wartościami rządu.

anty dzieci

Czcigodny były żołnierz o kwadratowej szczęce, choć trochę drewniany, był mocnym kandydatem. Ale margines zwycięstwa Pawła był również podsycany przez głosy oddane przeciwko jego przeciwnikowi.

READ  Kanadyjska aktywistka i gwiazda kantopopu Denise Ho zwolniona za kaucją w Hongkongu

Po tym, jak 68-letni Babis i Pavel zakwalifikowali się do drugiej tury wyborów 14 stycznia, kilku z sześciu pokonanych kandydatów wezwało swoich zwolenników do opowiedzenia się za byłym generałem.

Babis, populistyczny miliarder, którego czas jako premiera był nękany skandalami korupcyjnymi, od dawna oskarża liberalne siły demokratyczne kraju o kierowanie koalicją „przeciwko Babys”. Podobna współpraca kwintetu partii centro- i centroprawicowych usunęła go z fotela premiera w październiku 2021 r.

Niemniej jednak ANO Babisa pozostało największym w parlamencie, dzięki podstawowemu poparciu czerpanemu głównie z klas starszych, wiejskich i biednych. To zaniepokoiło wielu, że połączenie potęgi gospodarczej, politycznej i medialnej Babisa – który jest właścicielem kilku gazet i stacji radiowych – stanowi zagrożenie dla demokracji.

Wraz z zaciekłą wojną Rosji na Ukrainie, jego podejście do polityki zagranicznej również wielu zaniepokoiło. Chociaż nie był przyjacielem Moskwy ani Pekinu, był politykiem transakcyjnym, któremu brakowało podstaw ideologicznych.

To pozwoliło mu podczas kampanii wyborczej skierować broń na poparcie rządu dla Ukrainy, starając się dodać głosy podzielonych wyborców anty-establishmentowych do swojego podstawowego poparcia.

Opisując Pawła jako „podżegacza wojennego”, który chciał wysłać Czechów na linię frontu, Babis powtarzał narracje Kremla, ponieważ ogłosił się „orędownikiem pokoju”.

Chociaż mogło to skłonić do dodatkowego poparcia, wydaje się również, że pomaga pobudzić liberalnych wyborców, pogłębiając ich obawy, że za prezydentury miliardera skomplikuje stosunki z partnerami z UE i NATO.

Frekwencja w wyborach wyniosła około 70 proc., najwięcej od bezpośrednich wyborów prezydenckich w 2013 roku.

„Kampania Babisa przekroczyła wszelkie granice i pomogła zmobilizować jego przeciwników” – powiedział Otto Ibel, kierownik wydziału nauk politycznych na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Zamienił wybory w referendum na temat siebie i swojego stylu politycznego. I przegrał”.

pnący

Wielu widziało też, że Paweł był bardziej skłonny do zachowania godności prezydentury niż jego rywal znany z wybuchów emocjonalnych.

READ  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow atakuje NATO i Zachód

To było ważne dla Czechów, zasugerował Jiri Behe, politolog i były doradca Vaclava Havla, komunistycznego dramatopisarza i dysydenta, który był głową państwa przez dekadę po narodzinach Republiki Czeskiej w 1993 roku.

Pomimo występów Zemana i jego poprzednika, głęboko eurosceptycznego Vaclava Klausa, Behe ​​powiedział, że prezydentura pozostaje bardzo symboliczną pozycją, która wymaga mężów stanu.

Paweł, zagorzały krytyk Zemana i Babisza, powiedział, że chce zakończenia populistycznej polityki.

„Głównym problemem jest to, czy nadal będzie panował chaos i populizm, czy też wrócimy do przestrzegania zasad” – powiedział po pierwszej turze wyborów.

W kwestiach gospodarczych i społecznych prezydent elekt zachował konserwatywne, choć liberalne podejście. Podkreślił, że równowaga finansowa jest niezbędna, ostrzegając jednocześnie, że nie można zapominać o wrażliwości społeczeństwa. Poparł również Zielony Ład UE i przyjęcie euro przez Czechy.

„Pavel emanuje przywództwem i jest nadzieja, że ​​może pomóc uspokoić czeską scenę polityczną” – powiedział Ibel.

„umiarkowane poglądy polityczne”

Były generał nie miał wprawdzie doświadczenia politycznego, ale doskonale orientował się w procedurach negocjacyjnych i stosunkach międzynarodowych, służąc w misjach pokojowych na Bałkanach, jako dowódca czeskiej armii i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w latach 2015-2018.

Podczas kampanii namawiał Czechów, aby zaufali jego doświadczeniu wojskowemu, gdy wojna szalała na wschodzie. Jednocześnie jest zmuszony stanąć w obronie siebie pośród rewelacji o swoim szkoleniu szpiegowskim w czasach komunizmu.

„Biorąc pod uwagę jego ograniczone doświadczenie polityczne i umiarkowane poglądy polityczne, jest mało prawdopodobne, aby Paweł przekroczył konstytucyjne granice urzędu, tak jak zrobił to Milos Zeman”, przewiduje firma konsultingowa ds. ryzyka Andrius Tursa Teneo International.

Zamiast tego oczekiwano, że Paweł udzieli silnego wsparcia wysiłkom Fiali na rzecz powrotu kraju do zachodniego głównego nurtu, po zamieszaniu propagowanym przez Zemana i Babisza.

„Prezydencja Piotra Pawła powinna pomóc rządowi w realizacji priorytetów polityki wewnętrznej i zagranicznej” – powiedziała Adamowa. „Jestem też przekonany, że zrobi wszystko, co możliwe, aby poprawić wizerunek naszego kraju za granicą”.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Jako rosyjski i chiński jastrząb Pavel był gorącym orędownikiem poparcia Pragi dla Kijowa i jej wysiłków na rzecz silniejszego zakotwiczenia kraju w Unii Europejskiej i NATO.

„Czeska dyplomacja słusznie przestała manewrować między Wschodem a Zachodem” – powiedziała Adamova. „Należymy do wspólnoty narodów demokratycznych i musimy działać i działać zgodnie z tym”.

Tak jak wtedy, gdy Fiala zastąpił Babisa na stanowisku premiera, decyzja elektoratu o zamianie krnąbrnego Zemana na byłego generała „byłaby mile widziana przez partnerów tego kraju z NATO i UE”, zasugerował wysoki rangą zachodni dyplomata z siedzibą w Pradze, który prosił o zachowanie anonimowości.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *