Premier RP wspiera Białorusinów po opinii aliantów

Premier RP wspiera Białorusinów po opinii aliantów

Warszawa, Polska (AP) – Premier Polski obiecał w poniedziałek, że rząd zawsze będzie wspierał naród białoruski walczący o demokrację, zgodnie z sugestią wysokiego rangą członka jego partii rządzącej, że Polska może podlegać jedności.

Najgorsze frakcje polityczne w Polsce od dawna zjednoczyły się we wspieraniu tych na Białorusi, którzy sprzeciwiają się dyktaturze wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Dla Polski, przez długi czas wchłoniętej i kontrolowanej przez Moskwę, jednolity front przeciwko dyktaturze na Wschodzie jest uważany za cnotę przekraczającą wszelkie podziały obywatelskie.

Czyli Swietłana Sikana ous Skaya, czołowy kandydat na prezydenta w zeszłorocznych wyborach na Białorusi Spotkanie z prezydentem Warszawy w zeszłym tygodniu Rafał Traskowski, przywódca centrowej opozycji, od dawna skłócony z rządzącą prawicową partią Prawo i Sprawiedliwość.

Richard Derlecki, wiceprzewodniczący parlamentu i czołowy członek rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ze złością napisał na Twitterze: „Jeśli Czikanuskaja chce promować antydemokratyczne protesty w Polsce i przemawiać na spotkaniu Troskowskiego, powinien szukać pomocy w Moskwie, białoruskiej opozycji to nie jest po stronie naszych przeciwników. „

Później w kolejnym komentarzu na Facebooku Terlecki dodał, że Chikanuskiej łatwo było „stracić sympatię większości Polaków”.

Te komentarze sprowokowały wielu Polaków i pojawiły się żądania opozycji, by zrezygnował z pracy. Niektórzy wskazują, że został uwięziony przez reżim na Białorusi przy wsparciu Kremla, męża działacza opozycji Sikana ous Skaya.

– Rhysard Terlecki nie powinien stracić stanowiska, ale powinien zniknąć z życia publicznego – powiedział Marek Mikalski, politolog i profesor Uniwersytetu Śląskiego.

– Na pewno wygrał wybory prezydenckie, choć nie wiemy – powiedział TVN24. „Ten rodzaj pogardliwego tonu jest zgubny dla interesów polskiego rządu”.

Premier Mattus Moraviski, zapytany w poniedziałek o sprawę, zaczął od obrony rekordu Derleckiego. Przypomniał, że Terlecki był aktywny w walce o demokrację w Polsce w latach 70. i 80. i został aresztowany przez komunistycznych urzędników.

READ  Tadeusz Cymański ma raka. Bardzo boję się cierpienia - nalegał

Moraweki powiedział wówczas: „Jesteśmy z Białorusinami walczącymi o wolność, praworządność i demokrację od początku protestów w sierpniu zeszłego roku”. Podkreślił, że wsparcie będzie kontynuowane.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy spotkali się w Wichri w północno-wschodniej Polsce, aby omówić współpracę i bezpieczeństwo w regionie.

W komentarzu stwierdzono później, że minister spraw zagranicznych Polski GBGbigniew Rao i poseł litewski Gabrieli Landsbergis mieli podobne poglądy na sytuację na wschód od granic obu krajów. Rao podkreślił znaczenie rozwiązania stosunku obu krajów do wydarzeń na Białorusi iw Rosji.

Wiele polskich wysiłków na rzecz pomocy Białorusi. Rząd finansuje warszawską stację telewizyjną Belzat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi. Wezwał również do międzynarodowej presji na reżim Łukaszenki, podczas gdy Polska przyjęła wielu białoruskich aktywistów i studentów deportowanych do Warszawy i innych polskich miast.

Ładowanie …

Ładowanie …Ładowanie …Ładowanie …Ładowanie …Ładowanie …

W zeszłym tygodniu ujawniono, że rząd również to wymyślił Trzech Białorusinów Członkowie mniejszości polskiej więzieni na Białorusi za bezpieczeństwo w Polsce.

Podczas wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu Sikana ous Skaya podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Traskowskiemu, którzy są w sojuszu z rządem, za pomoc, jaką Białorusini otrzymali od różnych urzędników w Polsce.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *