Poważny atak Rosji na sektor energetyczny Ukrainy i elektrownia jądrowa w Zaporożu na skraju awarii prądu

Poważny atak Rosji na sektor energetyczny Ukrainy i elektrownia jądrowa w Zaporożu na skraju awarii prądu

Siły rosyjskie rozpoczęły poważny atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy we wczesnych godzinach porannych w piątek, 22 marca. Doprowadziło to do przerw w dostawie prądu w kilku miastach, wdrożenia harmonogramów awaryjnych i raportów o ofiarach.

Atak na zaporę wodną w Dnieprze

Zaporoże stanęło w obliczu masowego ataku, a według doniesień miasto padło 12 ataków rakietowych. Według Do Iwana Fedorowa, szefa Regionalnej Administracji Wojskowej (OVA).

Ze wstępnych informacji wynika, że ​​zniszczonych zostało 7 budynków, a 35 uszkodzonych. Fiodorow powiedział: „Są ranni, jesteśmy w trakcie potwierdzania liczby ofiar”.

Petro Andryushenko, doradca burmistrza Mariupola na wygnaniu, ujawnił, że podczas rosyjskiego ataku rakieta uderzyła w trolejbus jadący przez zaporę wodną na Dnieprze. W tym czasie trolejbus był zajęty.

Bombardowanie miasta doprowadziło do całkowitego zamknięcia drogi przecinającej zaporę wodną w Dnieprze.

W reakcji na tę sytuację Centrum Zwalczania Dezinformacji podkreśliło, że Rosja planuje serię operacji informacyjno-psychologicznych (IPSO) w obliczu masowych ataków na infrastrukturę energetyczną. Rozeszły się już fałszywe doniesienia, w tym twierdzenia o zniszczeniu tamy i ostrzeżenia, że ​​Ukraina zostanie całkowicie pozbawiona prądu.

Centrum wyjaśniło, że „wszystkie te informacje są nieprawidłowe”.

Zgłoszono pożar na tamie, a na miejscu są obecnie służby ratunkowe i pracownicy energetyki.

Inne interesujące tematy

Unia Europejska zgadza się na dalsze wykorzystanie rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy

Propozycja, która była głównym przedmiotem rozmów przywódców na szczycie w Brukseli, mogłaby udostępnić Kijowowi około trzech miliardów euro (3,3 miliarda dolarów) rocznie, gdy tylko otrzyma ono ostateczne zielone światło.

Elektrownia jądrowa w Zaporożu jest na skraju przerwy w dostawie prądu

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałoszenko poinformował na Facebooku, że Rosja przeprowadza obecnie największy atak na ukraiński przemysł energetyczny we współczesnej historii. Dodał, że w wyniku ataku przerwana została jedna z linii elektroenergetycznych dostarczanych przez Zaporoże Elektrowni Jądrowej.

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu, największą elektrownią jądrową w Europie, na początku konfliktu, ale nadal jest ona wspierana przez ukraińskie linie sieci elektroenergetycznej.

„Podczas zakrojonego na szeroką skalę ataku rakietowego na Ukrainę o godz. 5:10 zewnętrzna linia napowietrzna łącząca tymczasowo okupowaną elektrownię jądrową w Zaporożu z Jednolitym Systemem Energetycznym Ukrainy” – poinformowało ukraińskie przedsiębiorstwo energii atomowej Energoatom. wspomniany.

„Ta sytuacja stwarza skrajne niebezpieczeństwo i może prowadzić do sytuacji nadzwyczajnej” – napisano w piśmie.

Energoatom ostrzegł także, że w przypadku odcięcia ostatniej linii energetycznej elektrownia znajdzie się „na skraju kolejnej przerwy w dostawie prądu, co stanowi poważne naruszenie warunków bezpiecznej pracy elektrowni”.

Załamanie energetyczne w Charkowie

Siły rosyjskie przeprowadziły ponad 15 nalotów na obiekty energetyczne w Charkowie, pogrążając miasto w niemal całkowitej ciemności.

„Wszystkie służby ratunkowe już pracują”. wspomniany Ołeh Sinyhopow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej.

Burmistrz Charkowa Ihor Teriechow Mężczyzna Z powodu braku prądu w przepompowniach miasto ma problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ponadto na regularnych trasach w godzinach porannych nie będzie kursować transport elektryczny, taki jak trolejbusy i tramwaje, gdyż autobusy będą kursować w systemie blackoutów.

W następstwie zmasowanego ataku rakietowego metro w Charkowie służy obecnie jedynie jako schron.

Awaryjne przerwy w dostawie prądu w Dnieprze i Krzywym Rogu

W Dnieprze w wyniku strajków w niektórych obszarach doszło do przerw w dostawie prądu.

Wspólny atak rakietowy i dronowy, będący świadkiem ataku sił rosyjskich, uderzył w rejon Krzywy Rog w obwodzie dniepropietrowskim.

„Wpłynęło to na infrastrukturę krytyczną, w wyniku czego miasto wprowadziło harmonogramy awaryjnych przestojów”. człowiek ogłaszający Oleksandr Vilkul, Przewodniczący Rady Obrony Krzywego Rogu.

Szpitale i inne podstawowe placówki przestawiły się na generatory elektryczne, ale nie zgłoszono żadnych ofiar.

W Kamianskim w obwodzie dniepropietrowskim większość miasta nie ma prądu, Według Do burmistrza Andrieja Biełousowa. Usterki wystąpiły w wodociągach i ciepłowniach, wstrzymano ruch tramwajowy, dziś szkoły pracują zdalnie, a żłobki zamykają się w południe.

Rosyjskie ataki w różnych regionach

W obwodzie sumskim ataki rakietowe na obiekty systemów elektroenergetycznych doprowadziły do ​​tymczasowego wprowadzenia harmonogramów wyłączeń awaryjnych w obwodach Sumy, Konotop i Szostka. Dostępne są punkty ładowania telefonów i gadżetów, ponieważ pracownicy energetyczni starają się przywrócić zasilanie.

Siły rosyjskie zaatakowały także obwód Chmielnickiego, powodując zniszczenia w infrastrukturze i znane ofiary.

Burmistrz Chmielnicki Oleksandr Semczyszin opisane Nalot określił poranek jako „straszny”, odnotowując zniszczenia w infrastrukturze i budynkach mieszkalnych, a także ofiary w ludziach.

W regionie Winnicy zastosowano taktykę hybrydową z udziałem dronów i rakiet manewrujących. Serhij Borzow, prezes Winnicy OVA, wspomniany Atak na obiekt infrastruktury krytycznej.

W obwodzie lwowskim atak drona uderzył w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie stryjskim, powodując pożar, nad którym obecnie pracują strażacy. Ponadto w masywie leśnym w rejonie Złoczowa wybuchł pożar.

Podczas rosyjskiego nalotu na Podkarpaciu słychać było eksplozje, gdy drony i rakiety wycelowały w ten obszar, powodując ofiary w ludziach.

„Doszło do ataku na obiekt infrastruktury krytycznej”. człowiek ogłaszający Swietłana Onychuk, prezes OVA.

Ze wstępnych doniesień wynika, że ​​jedna osoba została ranna, a w okolicy nie odnotowano żadnych przerw w dostawie prądu.

Zełenski odpowiedział

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił atak, zauważając, że siły rosyjskie użyły ponad 60 dronów Shahed i prawie 90 rakiet różnego typu.

Dodał: „Świat wyraźnie widzi cele rosyjskich terrorystów: elektrownie, linie energetyczne, tamę wodną, ​​zwykłe budynki mieszkalne, a nawet trolejbus”.

„Rosja prowadzi wojnę przeciwko normalnemu życiu ludzi. Zełenski dodał: „Składam najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim osób, które straciły życie w tym akcie terrorystycznym”.

Zełenski podkreślił ciągłe wysiłki na rzecz przywrócenia dostaw energii elektrycznej, podkreślając, że nie ma opóźnień w przypadku rosyjskich rakiet, „w przeciwieństwie do pakietów pomocowych dla naszego kraju”.

„W przeciwieństwie do niektórych polityków samoloty Shahida nie wahają się. Niezbędne jest zrozumienie kosztów opóźnień i odroczonych decyzji. Systemy Patriot muszą chronić Charków i Zaporoże; Prezydent Ukrainy powiedział, że obrona powietrzna jest konieczna do ochrony życia, infrastruktury, domów i tam.

Powtórzył potrzebę szybkiego dostarczenia przez partnerów Ukrainy niezbędnej broni do obrony przed zagrożeniami stwarzanymi przez „tych nieludzi z Moskwy”.

READ  Oto, co musisz wiedzieć

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *