Pomoc z Gazy dociera do brzegu w pierwszym transporcie morskim

Pomoc z Gazy dociera do brzegu w pierwszym transporcie morskim

Skomentuj zdjęcie,

Kajaki zostały wykorzystane do przepchnięcia barki załadowanej żywnością ze statku Open Arms na specjalnie wybudowane nabrzeże

Pierwszy statek holujący barkę przewożącą pomoc humanitarną do Gazy wyładował ładunek na plaży.

Hiszpański statek Open Arms opuścił Cypr we wtorek, przewożąc 200 ton bardzo potrzebnej żywności dla Gazy, która według ONZ jest na skraju głodu.

Filmy opublikowane w Internecie pokazują dźwig przenoszący pudła z barki na ciężarówki czekające na specjalnie wybudowanym nabrzeżu.

Oznacza to początek eksperymentu mającego na celu sprawdzenie, czy dostawy morskie są skuteczne, po tym jak dostawy drogą powietrzną i naziemną okazały się trudne.

World Central Kitchen (WCK), która dostarczyła żywność, zrealizowała misję we współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, dostarczając na barkę ładunek ryżu, mąki, roślin strączkowych, warzyw w puszkach i białek w puszkach.

Gaza nie ma funkcjonującego portu, dlatego zespół WCK zbudował przy plaży pomost. Nadal nie jest jasne, w jaki sposób żywność będzie dystrybuowana w Gazie.

Założyciel WCK, znany szef kuchni José Andrés, Napisane w dniu X (wcześniej Twitter), że całą pomoc żywnościową z barki załadowano na 12 ciężarówek.

„Zrobiliśmy to!” Napisał, dodając, że był to test mający na celu sprawdzenie, czy uda się przywieźć większą pomoc w następnej dostawie – do „tysięcy ton tygodniowo”.

Izrael oświadczył w oświadczeniu, że na Cyprze przeszukano statek Open Arms i jego ładunek, a do zabezpieczenia plaży wysłano siły armii izraelskiej.

Wyjaśnienie wideo,

Podnoszenie pomocy dla Gazy na brzeg z barki

Zespoły pracowały przez całą noc, aby dostarczyć pomoc na suche lądy. Dostawa ta była bardzo oczekiwana od czasu, gdy statek wyruszył we wtorek z portu w Larnace.

Jeśli ta misja morska zostanie uznana za udaną, prawdopodobnie podążą za nią inne statki pomocowe w ramach międzynarodowych wysiłków mających na celu dostarczenie większej pomocy do Gazy. Bezpośrednio do regionu statki będą korzystać z nowo otwartej trasy morskiej.

Niezależnie od tego Stany Zjednoczone planują budowę własnego pływającego doku u wybrzeży, aby zwiększyć dostawy morskie. Biały Dom twierdzi, że do Gazy mogą wpływać dwa miliony posiłków dziennie, ale choć statek wojskowy jest w drodze ze sprzętem na pokładzie do budowy doku, pozostają pytania dotyczące logistyki planu.

Operacje wojskowe i upadek porządku społecznego poważnie utrudniły dystrybucję pomocy, natomiast produkcja żywności w Gazie została poważnie dotknięta, a gospodarstwa rolne, piekarnie i fabryki zostały zniszczone lub stały się niedostępne.

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem dostarczenia pomocy do Strefy Gazy jest droga lądowa, ale agencje pomocowe twierdzą, że izraelskie ograniczenia oznaczają, że tylko niewielka część potrzebnej pomocy dociera do Strefy.

Światowy Program Żywnościowy został zmuszony do tymczasowego wstrzymania dostaw naziemnych po tym, jak konwoje znalazły się pod ostrzałem i grabieżą. W zeszłym tygodniu operacja zrzutu okazała się śmiertelna, kiedy według doniesień pięć osób zginęło w wyniku awarii spadochronu i trafienia pakietem pomocowym.

Izrael stanowczo zaprzecza, że ​​jest odpowiedzialny za niedobory żywności w Gazie, ponieważ pozwala na przepływ pomocy przez dwa przejścia graniczne na południu. Zamiast tego oskarżył agencje pomocowe o niepowodzenia logistyczne.

Negocjacje w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy nadal trwają. W piątek Izrael odrzucił najnowszą propozycję Hamasu.

Wojna rozpoczęła się 7 października, gdy bojownicy Hamasu zaatakowali południowy Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc 253 zakładników. Ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas twierdzi, że od tego czasu w Gazie zginęło ponad 31 400 osób.

READ  Król Karol przeznacza 80 milionów funtów więcej pieniędzy podatników z nieoczekiwanych dochodów z majątku Korony – wiadomości ze świata

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *