Polska wzywa do przeniesienia zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę

Polska wzywa do przeniesienia zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę

Polski premier Donald Tusk wezwał Zachód do wykorzystania 300 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie Ukrainy. Podczas spotkania ze swoim kanadyjskim odpowiednikiem Justinem Trudeau omówił także złagodzenie eksportu ukraińskiego zboża z Europy w odpowiedzi na protesty rolników.

Tymczasem Tusk zapowiedział, że jutro na regionalnym szczycie powie Viktorowi Orbánowi „w twarz”, że Węgry muszą okazać wsparcie Ukrainie, bo w przeciwnym razie ryzykują „zamknięciem się od naszych wspólnot UE i NATO”.

„Ukraina potrzebuje naszej pomocy, a wszystkie kraje Zachodu muszą działać bardziej zdecydowanie” – powiedział Tusk w rozmowie z Trudeau, który spotkał się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą podczas wizyty w Warszawie.

„Mamy wiele sposobów na zwiększenie presji na Rosję. [such as] Zamrożone aktywa Rosyjskiego Banku Centralnego w zachodnich bankach” – kontynuował Tusk. „Będziemy współpracować z naszymi przyjaciółmi w Kanadzie, Europie, Ameryce i Japonii, aby wykorzystać ten fundusz przeciwko rosyjskiej agresji; To około 300 miliardów dolarów, które należy przeznaczyć na obronę Ukrainy.

Komentarze polskiego premiera powtórzyły się na początku tego miesiąca, gdy wzywał do wprowadzenia „znacznie szerszych sankcji gospodarczych” wobec Moskwy, w tym zakazu stosowania paliwa jądrowego i transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę.

Na konferencji prasowej z Trudeau Tusk podziękował premierowi Kanady za „okazanie zrozumienia [towards] Argumenty polskich rolników” rozpoczął na początku tego miesiąca 30-dniowy strajk, który zablokował drogi do Polski i przejścia graniczne z Ukrainą.

READ  Wirus koronowy i restauracje. 20 tys. Wystartowało ponownie w styczniu | Informacje o DVP

Twierdzą, że tani ukraiński import powoduje spadek cen na rynku, a polityka klimatyczna UE zagraża rolnictwu.

„Polscy producenci żywności bronią swoich interesów” – powiedział Tusk. „Dziś cała Europa jest ogarnięta tym niepokojem. Musimy znaleźć na to rozwiązania. Rozmawialiśmy o tym, jak Polska i Kanada mogą aktywnie zwiększać eksport ukraińskiego zboża do krajów, które tego potrzebują.

Protesty rolników zwiększyły napięcie między Warszawą a Kijowem, a rząd Ukrainy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że Polska podejmie „działania odwetowe”, jeśli blokada granicy nie zostanie usunięta.

Tusk zauważył, że rozmawiał z Trudeau o stosunku Węgier do Ukrainy i Rosji. Budapeszt często pozostaje w sprzeczności ze swoimi partnerami z NATO.

„W NATO i UE nie ma miejsca na wątpliwości, jeśli chodzi o wojnę rosyjsko-ukraińską” – powiedział dziś Tusk, cytowany przez nadawcę Polsad. „Jutro na posiedzeniu Grupy Wiskradzkiej to zrobię [Orbán] To prosto w jego twarz.”

„Jeśli ktoś jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, powinien wspierać Ukrainę” – kontynuował polski premier. „Każdy, kto tego nie rozumie, tak naprawdę stawia się poza naszymi społecznościami. Nie może być kompromisu ani dwuznaczności. Zachód musi okazać solidarność.

Grupa Wyszehradzka, czyli V4, to blok regionalny składający się z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Jednakże współpraca w ramach forum osłabła po inwazji Rosji na Ukrainę, kiedy to Węgry, a obecnie niedawno wybrany rząd Słowacji nie miały wsparcia ze strony Kijowa.

„Powiem szczerze, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze sens, czy nie” – powiedział dziś Tusk po powrocie z tygodniowego szczytu w Pradze.

Tymczasem Trudeau powiedział, że jest „zadowolony z wyników wszystkich rozmów”, które przeprowadził w Warszawie, w których powtórzył, że Polska i Kanada „mają takie same poglądy na temat Ukrainy”.

READ  Poland Extralica Week 5: Gudno nadal jest idealne, tuż za Ripnikiem

„Wspólnie wspieramy Ukrainę na jej drodze do ochrony jej niepodległości, kultury, języka, wartości demokratycznych i praworządności” – powiedział Trudeau, cytowany przez Bolzada. „Niezmiennie wspieramy wszystkich Ukraińców walczących o wolność nas wszystkich”.

Premier Kanady zapowiedział także chęć pomocy swojego kraju w rozwoju planowanego w Polsce sektora energetyki jądrowej. Współpraca między obydwoma krajami a Stanami Zjednoczonymi podpisała w zeszłym roku porozumienie o wspólnym rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Cancellaria premira/Flickr (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *