Polska i Ukraina zwiększą do 2022 r. wydobycie węgla dla zimnego klimatu

Polska i Ukraina zwiększą do 2022 r. wydobycie węgla dla zimnego klimatu

Komin Elektrociepłowni Łaziska znajduje się 5 grudnia 2018 r. za Kopalnią Węgla Kamiennego Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. REUTERS / Kacper Pempel / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

LONDYN, 24 czerwca (Reuters) – Polska i Ukraina zwiększają w tym roku produkcję węgla opałowego, ponieważ Europa przygotowuje się na chłodniejsze miesiące z powodu rozdartego wojną kryzysu bezpieczeństwa energetycznego na Ukrainie, najbardziej zanieczyszczającym paliwie kopalnym.

Jeśli świat chce osiągnąć swój cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do połowy wieku, zużycie węgla opałowego jako paliwa dla elektrowni musi spaść.

Ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i europejskich sankcjach wobec Moskwy rosyjski gaz płynie do Europy, a kontynent walczy o alternatywne dostawy. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pomimo powszechnych obietnic stopniowego wycofywania węgla z sektora elektroenergetycznego, kraje, w tym Niemcy, Austria i Holandia, przygotowują się do przypadkowego zwiększenia produkcji energii z węgla.

Polska „planuje w tym roku zwiększyć produkcję węgla opałowego z istniejących kopalń maksymalnie o 1,5 mln ton” – powiedział Reuterowi w e-mailu Janusz Olsovsky, prezes Polskiego Górnictwa i Izby Gospodarczej.

Krajowa kopalnia węgla PGG zapowiedziała, że ​​do 2049 roku będzie stopniowo zamykać wszystkie swoje kopalnie.

„W ubiegłym roku polskie kopalnie węgla zostały objęte programem redukcji mocy wydobywczych. Dlatego w tym roku nie może nagle znacząco zwiększyć produkcji” – powiedział Olsowski.

Polska, która opiera się na węglu w około 70% produkcji energii elektrycznej, na początku tego miesiąca wprowadziła środki na dotowanie węgla do domów, które wykorzystują paliwo do celów grzewczych, aby złagodzić rosnące ceny. Czytaj więcej

„Mamy możliwości samodzielnego wytwarzania energii ze spalania węgla i chcemy zwiększyć wydobycie węgla – to jest niezbędne, aby być bezpiecznym jesienią i zimą” – powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

READ  USA zbudują pierwszą w Polsce elektrownię jądrową

DTEK, największy ukraiński inwestor energetyczny, planuje zwiększyć swoje krajowe rezerwy węgla z 2 mln ton do 3 mln ton przed zimą, wynika z raportu przesłanego pocztą elektroniczną.

Firma DTEK Energy, która zarządza kopalniami węgla, stara się ustabilizować przedwojenną produkcję węgla bez ujawniania danych ze względów bezpieczeństwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Clary Denina, raport dodatkowy Marka Streleckiego w Warszawie; Edytowanie przez Emilię Sithol-Moderis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *