Polska i Rumunia różnią się pod względem stawek jeszcze bardziej

Polska i Rumunia różnią się pod względem stawek jeszcze bardziej

(Bloomberg) – Polski bank centralny będzie kontynuował obniżki stóp procentowych w miarę obniżania się inflacji, jak podaje pierwszy szacunek monetarny od czasu, gdy opozycja zdobyła większość w ubiegłomiesięcznych wyborach. Ceny zostaną zawieszone w Rumunii.

Według 30 z 39 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg decydenci w Warszawie obniżą w środę główną stopę procentową o ćwierć punktu do 5,5%. W Bukareszcie wszyscy ekonomiści uważają, że w ankiecie punkt odniesienia pozostanie niezmieniony na poziomie 7% w związku z utrzymującą się presją inflacyjną.

Prezes polskiego banku centralnego Adam Klapiński obniża stopy procentowe od czasu obniżki o 75 punktów bazowych dwa miesiące temu. Po ponownym obniżeniu kosztów kredytów w październiku szef polityki pieniężnej stwierdził, że stopy procentowe są nadal wysokie.

Decyzja będzie uważnie obserwowana, gdy rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, sprzymierzona z Klapińskim, wkracza w ostatnie tygodnie sprawowania urzędu. Pierwsza próba utworzenia rządu nastąpiła po tym, jak prezydent Andrzej Duda powiedział w tym tygodniu, że lider opozycji Donald Tusk będzie musiał poczekać do grudnia z utworzeniem rządu, twierdząc, że zapewni prawo i sprawiedliwość bez możliwości uzyskania większości.

Klapiński zorganizuje konferencję prasową w Warszawie w czwartek o 15:00.

Przed wyborami zaplanowanymi na 15 października prezes banku centralnego wziął na cel partie opozycji. Na kilka dni przed głosowaniem zwycięstwo Tuska może zagrozić kluczowym programom prawa i sprawiedliwości, a powyborcza niestabilność polityczna może mieć „bardzo negatywny” wpływ na wyceny i inwestycje kraju.

Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowy, spodziewa się obniżki o 25 punktów bazowych, ostrzegając, że „wyraźny” spadek inflacji dobiega końca. „Przestrzeń do dalszych cięć jest bardzo mała” – stwierdził.

W Rumunii ciasny rynek pracy i wzrost płac spowodowały wzrost inflacji, jednej z najwyższych w UE. Nowo wprowadzone podatki i cięcia wydatków również przyczynią się do podjęcia decyzji o utrzymaniu stóp procentowych siódme posiedzenie z rzędu, nawet w obliczu spadku inflacji w całym regionie.

READ  Tenis. Kamil Majzac nie zagra w turnieju głównym w Monte Carlo

„Przy decyzji banku centralnego czynniki krajowe przeważają nad kontekstem regionalnym” – powiedział Ciprian Tuscalu, ekonomista z Bukaresztu w Erste Group Bank AG. „Widzimy, że podstawowa stopa procentowa nie ulegnie zmianie co najmniej do maja 2024 r., z ryzykiem opóźnienia do sierpnia”.

–z pomocą Andhra DMU.

©2023 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *