Polska i Litwa naciskają na Niemcy, by dostarczyły czołgi na Ukrainę – POLITICO

Polska i Litwa naciskają na Niemcy, by dostarczyły czołgi na Ukrainę – POLITICO

Decyzja rządu niemieckiego o dostawie czołgów na Ukrainę to „bardzo, bardzo, bardzo konieczna decyzja” – powiedział we wtorek w Davos prezydent Polski Andrzej Duda, argumentując, że niemiecka opinia publiczna zmierza teraz w kierunku udzielenia Kijowowi większej pomocy wojskowej. .

Przemawiając na panelu dotyczącym bezpieczeństwa w Europie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, Duda i jego litewski odpowiednik Kitanas Nauseda nadal naciskali na Berlin, aby wysłał ciężki kontyngent wojskowy.

„Postawa Niemiec się zmienia” – powiedział Nausėda, ale opóźnił również wypuszczenie przez Berlin na Ukrainę niemieckich czołgów Panther – co nazwał „bardzo strategicznym czynnikiem w tej wojnie”.

„Muszę szczerze powiedzieć, że szkoda, bo każdy dzień tej wojny dużo kosztuje” – powiedział. „Nie mamy luksusu takich opóźnień, a podejmowanie decyzji musi być zdecydowane i szybkie”.

Pod koniec tygodnia, ogłosiła Anglia Wyśle czołgi Challenger 2 na Ukrainę, odwracając losy innych sojuszników NATO.

„Niemcy są częścią sojuszu NATO i jeśli jest taka sytuacja, że ​​kilku sojuszników jest gotowych oddać Ukrainie swoje czołgi, to jest to ważny moment” – powiedział Duda.

Duda ogłosił w zeszłym tygodniu, że Polska zamierza wysłać na Ukrainę kompanię 14 czołgów Leopard 2, ale potrzebuje zgody Niemiec na ich reeksport. wicekanclerz Niemiec Robert Habeck odpowiedział Berlin nie zablokowałby takiego posunięcia, ale Warszawa musiałaby najpierw wystąpić z formalnym wnioskiem.

„Mamy nadzieję, że Niemcy, producent tych czołgów, też wezmą udział – moim zdaniem to dobry pomysł” – powiedział Duda. „Poproszono mnie [Ukraine’s President] Wołodymyr Zełenski kilka razy za to wsparcie militarne. Powiedział mi: „Andrej, to jedyny sposób na powstrzymanie rosyjskiej inwazji, potrzebujemy nowoczesnych czołgów”.

Duda powiedział, że celem jest, aby kraje NATO wyposażone w Leopard 2 połączyły siły i wysłały wystarczającą liczbę czołgów, aby utworzyć siły pancerne dla Ukrainy.

READ  Irlandia pokonała Polskę w półfinale Pinter Cup

Zapytany, czy Polska formalnie zwróciła się do Niemiec o pozwolenie na eksport czołgów, polskie ministerstwo obrony odpowiedziało: „Polska ogłosiła przeniesienie kompanii czołgów Leopard na Ukrainę w ramach międzynarodowego sojuszu. – Trwają konsultacje z partiami koalicyjnymi – powiedział.

Zachodni ministrowie obrony spotkają się w piątek w bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, aby omówić dalsze wsparcie militarne dla Kijowa.

Artykuł został uzupełniony o komentarz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *