Polska głosi „niebezpieczny” sojusz Rosja-Chiny

Polska głosi „niebezpieczny” sojusz Rosja-Chiny

Premier Polski w środę nazwał sojusz Chiny-Rosja „niebezpiecznym” po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping zakończył trzydniową wizytę w Moskwie.

„Niepokoi nas wizyta prezydenta Chin w Moskwie, ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna” – powiedział dziennikarzom Mateusz Morawiecki po przyjęciu w Warszawie premiera Japonii Fumio Kishidy.

Xi opuścił Rosję w środę po szczycie z prezydentem Władimirem Putinem, który okazał solidarność z Zachodem i zwiastował „nową erę” w stosunkach.

Putin i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie, ale ich rozmowy zakończyły się bez jasnego sygnału, jak zakończyć walki.

Putin pochwalił 12-punktowe stanowisko Pekinu w sprawie konfliktu, w którym znalazło się wezwanie do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich krajów.

Ale Polska, jeden z najbliższych sojuszników Ukrainy, wyraziła zaniepokojenie zwiększoną współpracą między Pekinem a Moskwą.

„Staramy się przekonać Chiny, by nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej” – powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Kreml w środę zlekceważył „wrogą” reakcję Zachodu na szczyt między Putinem a Xi.

„Jeśli chodzi o reakcję kolektywnego Zachodu, dla nikogo nie jest nowością, że we wszystkich kwestiach ta reakcja przybrała nieprzyjazny i wrogi charakter” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

READ  Dodaj KF-21 Boramae do listy życzeń zakupów w Korei Południowej w Polsce - nadzór bezpieczeństwa obronnego

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *