Polska głosi „niebezpieczny” sojusz Rosja-Chiny

Premier Polski w środę nazwał sojusz Chiny-Rosja „niebezpiecznym” po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping zakończył trzydniową wizytę w Moskwie.

„Niepokoi nas wizyta prezydenta Chin w Moskwie, ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna” – powiedział dziennikarzom Mateusz Morawiecki po przyjęciu w Warszawie premiera Japonii Fumio Kishidy.

Xi opuścił Rosję w środę po szczycie z prezydentem Władimirem Putinem, który okazał solidarność z Zachodem i zwiastował „nową erę” w stosunkach.

Putin i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie, ale ich rozmowy zakończyły się bez jasnego sygnału, jak zakończyć walki.

Putin pochwalił 12-punktowe stanowisko Pekinu w sprawie konfliktu, w którym znalazło się wezwanie do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich krajów.

Ale Polska, jeden z najbliższych sojuszników Ukrainy, wyraziła zaniepokojenie zwiększoną współpracą między Pekinem a Moskwą.

„Staramy się przekonać Chiny, by nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej” – powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Kreml w środę zlekceważył „wrogą” reakcję Zachodu na szczyt między Putinem a Xi.

„Jeśli chodzi o reakcję kolektywnego Zachodu, dla nikogo nie jest nowością, że we wszystkich kwestiach ta reakcja przybrała nieprzyjazny i wrogi charakter” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

READ  Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowych strażników patrolujących polską granicę

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top