Pierwsze wrażenia ze smartfona Huawei Mate 60 Pro: wiodący na świecie aparat, wystarczająco dobry chip, bez aplikacji Google, ale działają Facebook, Instagram, X i Spotify

Pierwsze wrażenia ze smartfona Huawei Mate 60 Pro: wiodący na świecie aparat, wystarczająco dobry chip, bez aplikacji Google, ale działają Facebook, Instagram, X i Spotify

Pomijając politykę, jak Mate 60 Pro sprawdzi się jako smartfon? Oto nasze pierwsze wrażenia.

Tył Huawei Mate 60 Pro. Zdjęcie: Ben Sin
Trzy otwory z przodu Mate 60 Pro są wycięte na aparat do selfie i skaner twarzy 3D, podobne do tych w Apple iPhone. Zdjęcie: Ben Sin

Projekt i sprzęt

Huawei Mate 60 Pro to typowo wyglądający flagowiec z Androidem, z 6,8-calowym wyświetlaczem OLED 120 Hz, który jest zakrzywiony po bokach i ma pod spodem skaner linii papilarnych; Szklany tył z wyróżniającym się systemem aparatu z trzema obiektywami umieszczonymi w okrągłym układzie; I aluminiowa ramka, która zawiera zwykłe przyciski i port USB-C.

Premiera iPhone’a 15 firmy Apple w Chinach będzie trudna ze względu na rządowe zakazy i odrodzenie Huawei

Jest kilka ładnych elementów konstrukcyjnych, takich jak dwukolorowe wykończenie z tyłu i trzy perforowane otwory z przodu, w których mieści się aparat do selfie i skaner twarzy 3D podobny do iPhone’a.

Jest tu standardowe 12 GB pamięci RAM i bateria o pojemności 5000 mAh, a także mikro-dotykowe silniki wibracyjne i doskonałe głośniki stereo. Ogólna konstrukcja jest doskonała, nie ma żadnych ostrych krawędzi ani narożników, a urządzenie dobrze leży w dłoni.

Imponujący jest także system potrójnego aparatu, uzupełniony aparatem głównym o rozdzielczości 50 MP z fizyczną migawką, która pozwala na zmienną przysłonę w zakresie od f/1.4 do f/4.0; typowy aparat ultraszerokokątny; I naprawdę dobry teleobiektyw, który potrafi robić zbliżenia – który Huawei nazywa „obiektywem telmacro”.

Elementem przyciągającym uwagę jest chip Kirin 9000S, zbudowany w architekturze 7 nm, z modemem, który może łączyć się z sieciami 5G. Chip działa jak należy, choć nie jest to na ten moment najnowocześniejsza technologia krzemowa. Więcej na ten temat poniżej w części poświęconej wydajności.

Huawei Mate 60 Pro (po lewej) i Apple iPhone 14 Pro Max. Zdjęcie: Ben Sin

Programy i funkcje

Mate 60 Pro obsługuje HarmonyOS 4, opracowane przez Huawei oprogramowanie mobilne, które moim zdaniem nadal przypomina poprzedni interfejs firmy EMUI dla Androida. Oznacza to, że użytkownicy Androida będą mogli błyskawicznie poruszać się po interfejsie użytkownika Mate 60 Pro, bez konieczności uczenia się.

Wszystkie podstawowe operacje, od nawigacji po systemie za pomocą gestów przesuwania, po udostępnianie zdjęć i regulację jasności ekranu, działają w bardzo podobny sposób na urządzeniach z Androidem.

Zaletą HarmonyOS jest synergia z innymi produktami z systemem HarmonyOS, który w Chinach obejmuje szeroką gamę urządzeń, w tym samochody elektryczne.

Chociaż w systemie HarmonyOS nie można uruchamiać aplikacji Google wymagających usług mobilnych Google (Gmail, Dysk Google, YouTube itp.), na telefonie można bez problemu uruchomić większość aplikacji na Androida. Facebook, X, Instagram, Spotify i Microsoft Outlook działają.

Fotografując przy ogniskowej 90 mm z mocnym efektem bokeh i przy minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej zaledwie 10 cm, obiektyw „telemacro” Huawei Mate 60 Pro to najbardziej wszechstronny aparat, jaki nasz recenzent kiedykolwiek widział w smartfonie. Zdjęcie: Ben Sin

wydajność

Kirin 9000S jest dobrym procesorem, pozwalającym na płynną pracę Mate 60 Pro, ale nie jest nowatorski – 7 nm to około dwie generacje za krzemami Apple i Qualcomm, które działają zarówno w architekturze 5 nm, jak i 4 nm.

W testach porównawczych procesor Kirin 9000S uzyskał gorsze wyniki niż układ A15 Bionic znajdujący się w iPhonie 14 Pro, a także układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, który napędza większość głównych chipsetów Androida. Ale Kirin 9000S wygrywa w łączności 5G.

Różne testy prędkości przeprowadzone przeze mnie i moich kolegów z branży wykazały, że Kirin 9000S osiąga maksymalną prędkość pobierania wynoszącą 1 Gb/s.

Podczas moich testów z wykorzystaniem sieci 5G China Mobile w Hongkongu Mate 60 Pro zapewniał nieco większą prędkość pobierania niż iPhone 14 Pro Max czy Samsung Galaxy Z Fold 5.

Wynik testu porównawczego procesora Geekbench 6 dla Huawei Mate 60 Pro. Zdjęcie: Ben Sin

Ale szczerze mówiąc, uważam, że łączność 5G to przesada, ponieważ 4G LTE jest wciąż wystarczająco szybkie. Zamiast tego tym, co naprawdę zrobiło na mnie wrażenie w Mate 60 Pro, były ponownie aparaty.

Fotografując przy ogniskowej 90 mm z mocnym efektem bokeh i przy minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej zaledwie 10 cm, obiektyw Telemacro Mate 60 Pro jest najbardziej wszechstronnym aparatem, jaki kiedykolwiek widziałem w smartfonie. Podczas fotografowania odległych obiektów obiektyw 90 mm zapewnia dobrą głębię ostrości, zachowując jednocześnie ostrość szczegółów. Z małej odległości obiektyw zapewnia wspaniałe zdjęcia z małej odległości, jakich nie potrafi żaden inny telefon.

Główny aparat też jest solidny, choć zmienna przysłona nie robi aż takiej różnicy, jak sugeruje marketing. Pozostałe aparaty też są solidne, a każdy obiektyw ma autofokus.

Telefony Huawei zawsze miały bardzo mocne aparaty i ten nie jest wyjątkiem.

Test prędkości Huawei Mate 60 Pro 5G. Zdjęcie: Ben Sin

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, Huawei Mate 60 Pro to kolejny dobrze wykonany telefon z wysokiej jakości sprzętem.

Jasne, krzem technicznie pozostaje w tyle za konkurencją, ale biorąc pod uwagę okoliczności, samo jego istnienie jest osiągnięciem.

Brak możliwości uruchomienia na telefonie podstawowych aplikacji Google oznacza, że ​​jego atrakcyjność ponownie będzie bardzo ograniczona, ale Huawei na razie sprzedaje telefon tylko w Chinach kontynentalnych.

READ  Dyrektor generalny Microsoftu twierdzi, że nieuczciwe praktyki Google doprowadziły do ​​jego dominacji jako wyszukiwarki

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *