Pentagon zaostrza kontrole po wycieku tajnych dokumentów

Pentagon zaostrza kontrole po wycieku tajnych dokumentów
  • Napisane przez George’a Bowdena
  • BBC News, Waszyngton, DC

Pentagon zmieni swoją politykę bezpieczeństwa po przeglądzie dużego wycieku tajnych plików, w których urzędnicy starali się nadążyć za liczbą pracowników z ściśle tajnym dostępem.

Nowe środki obejmują powołanie funkcjonariuszy do kontroli poziomu dostępu do ściśle tajnych danych oraz instalowanie systemów wykrywających urządzenia elektroniczne.

Wynika to z nieautoryzowanego publikowania dziesiątek tajnych plików w Internecie.

Były pilot Jacques Teixeira, lat 21, jest oskarżony o wyciek plików, czemu zaprzecza.

Wyniki 45-dniowego przeglądu polityki i procedur Pentagonu, zleconego przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina w następstwie wycieku, wskazały na potrzebę zwiększenia nadzoru nad osobami, którym powierzono tajne informacje dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Wysoki rangą urzędnik obrony powiedział dziennikarzom na odprawie, że protokoły bezpieczeństwa w Pentagonie z trudem nadążają za wzrostem liczby upoważnionego personelu i liczbą obiektów, w których uzyskuje się dostęp do tajnych akt.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że chociaż niektóre istniejące polityki zostaną wzmocnione, inne zostaną zaktualizowane i wprowadzone zostaną nowe zasady w celu usunięcia istniejących luk.

W przeglądzie stwierdzono, że w procedurach armii nie ma „pojedynczego punktu awarii” i stwierdzono, że zdecydowana większość personelu mającego dostęp przestrzega zasad i procedur bezpieczeństwa.

Zalecił jednak Departamentowi Obrony zwiększenie wydatków na środki bezpieczeństwa, utworzenie nowego Biura ds. Zagrożeń Wewnętrznych oraz zwiększenie liczby pracowników nadzorujących postępowanie z dokumentami niejawnymi.

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Jak szkodliwe są rzekome przecieki Jacquesa Teixeiry?

W przeglądzie zasugerowano zaostrzenie środków bezpieczeństwa, aby uniemożliwić korzystanie z urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w których przechowywane są poufne dane i gdzie poufne informacje lub obrazy mogą być fotografowane lub rejestrowane.

Pan Teixeira, który przebywa w więzieniu w oczekiwaniu na proces po aresztowaniu w kwietniu, rzekomo ujawnił pliki na platformie czatu online Discord, popularnym miejscu spotkań graczy.

Według prokuratorów Teixeira spisał poufne informacje i umieścił je na czacie. Później podobno udostępnił zdjęcia materiałów wywiadowczych USA po tym, jak był sfrustrowany brakiem odpowiedzi ze strony użytkowników grupy.

Panu Teixeirze, byłemu członkowi 102. Skrzydła Wywiadowczego Gwardii Narodowej z siedzibą w Massachusetts, grozi do 15 lat więzienia za nieautoryzowane przesyłanie informacji o obronie.

Nie przyznał się do sześciu federalnych zarzutów umyślnego przechowywania i przekazywania informacji o obronie narodowej w czerwcu.

READ  Upamiętnienie masakry Algierczyków we Francji w 1961 r. | Wiadomości Emmanuela Macrona

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *