Panama pokonała Stany Zjednoczone w rzutach karnych po remisie i awansowała do finału Złotego Pucharu CONCACAF

SAN DIEGO (AP) – Po zdobyciu Złotego Pucharu CONCACAF z reprezentacją juniorów dwa lata temu, Stanom Zjednoczonym nie udało się go powtórzyć.

Adalberto Carrasquilla wykorzystał decydujący rzut karny po tym, jak Cristian Roldan został zatrzymany w jego próbie, a Panama pokonała Amerykanów 5:4 w rzutach karnych po remisie 1:1 w środę wieczorem i awansowała do finału Złotego Pucharu CONCACAF przeciwko Meksykowi.

„Jest wiele lekcji, z których wszyscy skorzystamy, ponieważ teraz kontynuujemy przygotowania do sezonu 2026” – powiedział tymczasowy trener USA PJ Callahan, nie mogąc się doczekać współgospodarza Mistrzostw Świata przez Amerykanów.

„Miałeś kilku bardzo starszych seniorów, którzy mieli doświadczenie, które rzuciliśmy nam wyzwanie, abyśmy przyjęli więcej ról przywódczych, ról mentorskich, i to było widać” – powiedział Callahan. „A potem mieliśmy grupę młodych graczy, niezależnie od tego, czy mają mniej niż 20 lat – i grali w wieku poniżej 20 lat – czy w wieku olimpijskim, wszyscy starają się być częścią tego składu w 2026 roku”.

Nr 57 Ivan Anderson dał Panamie prowadzenie w dziewiątej minucie dogrywki swoim pierwszym golem w reprezentacji, a Jesús Ferreira wyrównał sześć minut później dla 11. miejsca w rankingu USA.

Panama dotarła do finału po raz trzeci po przegranej ze Stanami Zjednoczonymi w 2005 i 2013 roku. W niedzielę w Englewood w Kalifornii Panama zmierzy się z Meksykiem, ośmiokrotnym mistrzem.

Stany Zjednoczone, siedmiokrotni zwycięzcy mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, po raz pierwszy od przegranej w półfinale z Jamajką w 2015 roku nie awansowali do finału. Amerykanie nie zdobyli Złotych Pucharów jeden po drugim od 2005 i 2007 roku.

Mecz zakończył Callahan, który poprowadził Stany Zjednoczone do rekordu pięciu zwycięstw, jednej porażki i jednego remisu jako drugi tymczasowy trener Amerykanów roku. Greg Berhalter powraca na wystawę 9 września przeciwko Uzbekistanowi.

READ  Wszystkie mecze NHL zostały przełożone w przyszły poniedziałek z przedłużonym zawieszeniem ligi

Stany Zjednoczone miały tylko 34% posiadania piłki w pierwszej połowie.

„Pierwsza połowa to moja wina” – powiedział Callahan. – Nie przygotowałem zespołu tak, jak powinien.

Amerykanin Cady Coyle trafił w słupek na około 20 sekund przed końcem i było to najbliżej bramki, dopóki Panama nie objęła prowadzenia po dziewięciu minutach dogrywki.

Carrasquilla zagrał dośrodkowanie dla Andersona, który trzymał DeAndre Yedlina po swojej stronie. Anderson popełnił błąd i zagrał piłkę obok bramkarza Matta Turnera, a następnie kopnął piłkę do otwartej siatki, zdobywając swojego pierwszego gola w reprezentacji.

Turner, który obronił dwa rzuty karne przeciwko Kanadzie, był jedynym Amerykaninem na boisku, który miał znaczący czas na zeszłorocznych mistrzostwach świata.

Ferreira strzelił sześć minut później po tym, jak Matt Miazga wykonał długie podanie do Jordana Morrisa, który głową skierował piłkę w pole karne. Ferreira minął piłkę prawą ręką z 16 metrów, mijając wyciągniętego leworęcznego Orlando Mosquera, zdobywając 15. gola w reprezentacji, siódmego w turnieju.

Gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły strzelaninę jako pierwsze, Mosquera powstrzymał Ferreirę.

Fidel Escobar i Ismael Diaz pokonali Turnera, podczas gdy Djorje Mihajlovic i Morris ściągnęli Amerykanina Turnera na lewą stronę, aby powstrzymać Cristiana Martineza, Juliana Grissela i Miazgę przed udanym kopnięciem Edgara Barcenasa dla Panamy, pozostawiając USA prowadzenie 4-3.

Cecilio Waterman wyrównał po piątym strzale Panamy, Mosquera rzucił się, by zablokować strzał Roldána, a Carrasquilla umieścił swój strzał tuż za prawym słupkiem Turnera.