Okulary na zaćmienie słońca: oto jak chronić oczy podczas zaćmienia słońca

Okulary na zaćmienie słońca: oto jak chronić oczy podczas zaćmienia słońca

Urzędnicy przypominają ludziom o niebezpieczeństwach związanych z patrzeniem bezpośrednio na słońce podczas zaćmienia słońca, podczas gdy Ontario przygotowuje się na powitanie jedynego w życiu wydarzenia, które odbędzie się 8 kwietnia.

Patrzenie na Słońce podczas częściowego zaćmienia może spowodować poważne i nieodwracalne szkody, chyba że jesteś chroniony przez certyfikowane przez ISO „okulary do zaćmienia słońca” lub pośrednie sposoby patrzenia na Słońce.

„Patrząc na słońce, zawsze istnieje ryzyko” – stwierdziła dr Carla Yassa z Barrhaven Optometry. „Kiedy patrzymy na słońce, promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić oczy”.

„Bardzo ważne jest, aby je nosić, jeśli zamierzasz oglądać zaćmienie słońca, aby chronić oczy i chronić się przed uszkodzeniami” – powiedziała.

Lekarze przypominają mieszkańcom o potencjalnie nieodwracalnych skutkach związanych z patrzeniem w słońce.

Ale nie wszystkie okulary do zaćmienia słońca są wykonane w ten sam sposób. Queen's University ostrzega przed sprzedażą niektórych produktów w Internecie Podróbka I nie blokuj wystarczającej ilości światła słonecznego, aby być bezpiecznym.

„Muszą posiadać akredytację i bardzo ważne jest, aby pochodziły z renomowanego źródła” – stwierdziła dr Yi-Ning Stroup, okulista dziecięcy w Kingston Health Sciences Centre.

Czym są okulary do zaćmienia słońca?

„To nie są zwykłe okulary przeciwsłoneczne” – powiedział Gary Boyle, profesor astronomii i entuzjasta znany jako „Astronom z podwórka”.

„Są stworzone do patrzenia w słońce, a nie do jazdy z nimi. A jeśli nawet nie możesz znaleźć okularów, możesz kupić 14-pak okularów spawalniczych, które sprawdzają się równie dobrze”.

Okulary ochronne muszą być zgodne z okularami zatwierdzonymi przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i posiadają oznaczenie ISO-12312-2. Zaćmienie można zobaczyć bezpośrednio bez odpowiedniej ochrony oczu tylko wtedy, gdy Księżyc całkowicie zasłania wschodzącą twarz Słońca – podczas krótkiego, ale oszałamiającego okresu zwanego całkowitym zaćmieniem.

Innym sposobem na pośrednie spojrzenie na słońce jest użycie przyborów kuchennych, takich jak sitko do spaghetti lub sitko do warzyw.

READ  Europejska Agencja Kosmiczna zatrudni pierwszą kobietę-astronautę o różnych umiejętnościach, więcej kobiet na drodze do inkluzywności, wiadomości naukowe

„Podobnie jak aparat otworkowy, który zrobiłem w szkole” – powiedział. „W tym przypadku zobaczysz 58 małych półkoli na Księżycu”.

CSA też Zawiera instrukcje O tym, jak stworzyć własny projektor zaćmienia słońca.

Legalne okulary do zaćmienia słońca muszą posiadać certyfikat ISO. (Brian Bicknell/CTV News Londyn)

Eksperci ostrzegają przed używaniem obiektywu aparatu, teleskopu, lornetki lub innego urządzenia optycznego niezawierającego filtra słonecznego podczas noszenia okularów zaćmieniowych. Skoncentrowane światło słoneczne może przepalić filtr i spowodować poważne obrażenia oczu.

Eksperci zalecają również noszenie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycia głowy i odzieży ochronnej, aby zapobiec uszkodzeniom skóry.

Jest wiele Zalecenia w Internecie O tym, gdzie znaleźć certyfikowane i renomowane okulary do zaćmienia słońca.

Czy mogę oślepnąć, jeśli będę patrzeć bezpośrednio na zaćmienie słońca?

Według Roberta Cockcrofta, adiunkta na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu McMaster, okulary Eclipse powinny być na tyle dobrze dopasowane, aby noszący je mogli potrząsać głową i nie wypadać.

Osoby noszące okulary korekcyjne powinny upewnić się, że mogą założyć pod nie okulary przeciwsłoneczne.

Mówi, że ludzie mogą chcieć nosić wyłącznie okulary zaćmieniowe, a nie soczewki korekcyjne, jeśli dzięki temu będą bezpieczniejsze dla twarzy. Ludzie mogą najpierw założyć filtry, a dopiero potem okulary, jeśli lepiej zakrywają całe oko.

NASA twierdzi, że jedynym bezpiecznym momentem, aby patrzeć na słońce gołym okiem, jest krótka faza całkowitego zaćmienia, kiedy Księżyc całkowicie zakrywa słońce.

„Będziesz wiedział, że jest bezpiecznie, jeśli nie widzisz żadnej części Słońca przez okulary zaćmieniowe lub wizjer Słońca” – podaje NASA na swojej stronie internetowej.

„Gdy tylko zobaczysz choćby odrobinę jasnego słońca po całkowitym zaćmieniu, natychmiast załóż z powrotem okulary zaćmienia lub użyj przenośnego projektora słonecznego, aby spojrzeć na słońce”.

READ  Misje kosmiczne rozpoczęte i wylądowały w 2021

Eksperci twierdzą, że osoby, które zobaczą jedynie częściowe zaćmienie, ponieważ nie znajdują się na drodze do całości, nie powinny zdejmować okularów zaćmieniowych ani odpowiedniej ochrony oczu.

Jak zbudować własny projektor zaćmienia (CSA).

„Chociaż oglądanie całkowitego zaćmienia bez okularów do zaćmienia jest bezpieczne, większość widzów w Kanadzie nie znajduje się w mieście, w którym będzie widoczne całkowite zaćmienie, dlatego powinni nosić okulary zaćmienia przez cały czas trwania wydarzenia, aby uniknąć ryzyka ekspozycji na światło słoneczne” – stwierdziła dr Shaina. Nancy, wiceprezes Ontario Society of Optometrists: „Retinopatia”.

Dodała, że ​​osoby przebywające w mieście położonym na trasie całkowitego zaćmienia powinny wiedzieć, kiedy ono nastąpi i jak długo będzie trwało.

Jeśli ludzie wystawiają oczy na działanie słońca bez ochrony, może rozwinąć się u nich retinopatia słoneczna – stan, w którym siatkówka ulega uszkodzeniu w wyniku bezpośredniego patrzenia na słońce lub inne źródło jasnego światła.

Ponieważ siatkówka nie ma receptorów bólowych, ludzie nie będą odczuwać bólu, jeśli zostaną uszkodzone.

Retinopatia może prowadzić do trwałych lub tymczasowych martwych punktów, zniekształceń widzenia i sposobu, w jaki ludzie postrzegają kolory, zwiększonej wrażliwości na światło, bólu oczu i smutku (lub uczucia piasku w oku), a nawet całkowitej ślepoty – wyjaśniła Nensi.

Nancey zaleca, aby ludzie natychmiast udali się do okulisty, jeśli wystąpią objawy, nawet jeśli są łagodne. Według niej objawy mogą być nieuleczalne, w zależności od tego, jak długo dana osoba wpatruje się w zaćmienie.

Z plikami z CTVNews.ca

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *