Nowe badanie kwestionuje wiek Wszechświata – może być młodszy

Nowe badanie kwestionuje wiek Wszechświata – może być młodszy

Nowe badanie może podważyć naszą obecną wiedzę na temat wieku Wszechświata. Według nowego badania Opublikowane w Astronomia przyrodniczaWszechświat może w rzeczywistości nie mieć 13,8 miliardów lat, jak wcześniej oszacowali naukowcy.

Obecne szacunki wieku Wszechświata opierają się na tym, co nazywamy Kosmologicznym Modelem Standardowym. Model ten opisuje płaski wszechświat zdominowany nie tylko przez ciemną energię, ale także ciemną materię. Co więcej, mówi, że Wszechświat rozszerza się z nieznanym przyspieszeniem.

Chociaż astronomowie używali Kosmologicznego Modelu Standardowego do wielu celów, w tym do szacowania wieku Wszechświata, ostatnio zaczął on powodować pewne rozbieżności w pomiarach ruchu różnych par galaktyk, których dokonali naukowcy. Według nowego badania pomiary te i Model Standardowy nie pokrywają się.

W związku z tym niektórzy naukowcy zaczęli całkowicie kwestionować ważność Modelu Standardowego. To oczywiście nie pierwszy raz, kiedy nowe pomiary podważają to, co wiemy. W rzeczywistości historia nauki polega na obalaniu tego, co wcześniej uważano za prawdę i rzeczywistość. W związku z tym wszechświat najprawdopodobniej skrywa tajemnice, które w metaforyczny sposób zachwycą nasze umysły.

Projekt Thesan bada, jak wszechświat ewoluował, aby dotrzeć do punktu, w którym jesteśmy teraz. Źródło obrazu: MIT/YouTube

Aby odkryć, jak bardzo Model Standardowy różni się od obrazu wieku Wszechświata, Guo Qi i kilku innych astronomów współpracowało przy badaniu par satelitów w różnych gromadach galaktyk. Gromady te są zasadniczo małymi grupami galaktyk i pozwalają nam zobaczyć, jak te galaktyki się poruszają, a tym samym uzyskać wyobrażenie o tym, jak rozszerza się Wszechświat.

Jednak zespół Chi poszedł o krok dalej, skupiając się na najbardziej masywnych galaktykach w każdej gromadzie, a następnie mierząc, jak galaktyki satelitarne po obu stronach poruszają się wokół nich. Odkryli, że niewielka część tych satelitów poruszała się w kierunku przeciwnym do większej galaktyki. Co więcej, kwota ta była większa niż pierwotnie obliczono w symulacjach.

READ  Wystrzelenie satelity studenckiego USAsk na Międzynarodową Stację Kosmiczną - Aktualności

Tego rodzaju zachowanie ma sens, jeśli galaktyki właśnie weszły na orbitę wokół większej galaktyki. Jednakże w przypadku galaktyk, które były skupione w gromadach przez dłuższy czas, pojawia się kilka pytań dotyczących obecnej konfiguracji Modelu Standardowego, ponieważ liczba satelitów na wspólnej orbicie powinna być mniejsza.

Chi i jego zespół twierdzą, że dzięki tym wynikom sugerują, że Wszechświat może w rzeczywistości być młodszy, niż wcześniej sądzono. Twierdzą jednak, że wciąż jest zbyt dużo miejsca na ruchy obserwowane pomiędzy parami satelitów, aby określić ich młody wiek.

Być może James Webb i inne satelity mogą pomóc w dostarczeniu większej liczby danych obserwacyjnych. Przynajmniej na razie daje nam to ciekawy pomysł na temat naszego obecnego modelu Wszechświata i jego dokładności. Widzieliśmy także, jak niektórzy naukowcy sugerują, że Wszechświat może być starszy, niż nam się wydawało, więc z pewnością pozostawia to miejsce na pytania.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *