Nowa maszyna do leczenia chorych na raka jest gotowa na nowy rok

Nowa maszyna do leczenia chorych na raka jest gotowa na nowy rok

Po latach zbierania funduszy, dziesięcioleciach testów i niedawnym zatwierdzeniu przez Health Canada, na wschodnim wybrzeżu Kanady znajduje się obecnie nowa, najnowocześniejsza maszyna, która ma zapewnić szybsze, bardziej precyzyjne i ukierunkowane leczenie raka.

„Widzimy rzeczy, których nie mogliśmy wcześniej zobaczyć na obrazach codziennego leczenia, które otrzymamy” – powiedziała dr Amanda Cherpak, dyrektor klinicznej fizyki medycznej i profesor nadzwyczajny na Wydziale Radioterapii Onkologicznej na Uniwersytecie Dalhousie.

Zaprojektowany przez firmę Varian Medical Systems w Kalifornii system radioterapii onkologicznej Ethos, zlokalizowany w budynku Dixon Building QEII Health Sciences Center w Halifax, będzie rejestrował ostrzejsze i dokładniejsze obrazy, aby pomóc lekarzom szybciej identyfikować nowotwory i zapewniać dokładniejszy plan leczenia. Jak wynika z komunikatu, pacjenci w Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej jako pierwsi skorzystali z tej technologii Styczeń Powiedział.

„Jeśli dostrzeżemy, co chcemy leczyć i będziemy mogli to lepiej zobaczyć, możemy zacząć skupiać się na dokładnym umiejscowieniu guza i nieco lepiej chronić zdrową tkankę wokół guza” – dodał dr Cherpak.

Podobnie jak w przypadku rezonansu magnetycznego, pacjenci położą się i zostaną poddani skanowaniu w ciągu zaledwie sześciu sekund. Dr Cherpak twierdzi, że dzięki technologii sztucznej inteligencji urządzenie Ethos może dostosować się do zmian kształtu i lokalizacji guzów nowotworowych, co jest szczególnie przydatne, gdy guz jest zlokalizowany w ważnych narządach.

„Możemy przejść do tak zwanej hipofrakcjonowania i zamiast zapewniać leczenie przez kilka dni i tygodni, możemy zacząć je skracać do zaledwie kilku dni” – powiedział dr Cherbak.

Poprzednie skanery miały trudności z wykonywaniem zdjęć guzów w okolicy głowy i szyi, gdy pacjenci mieli metalowe implanty dentystyczne. To nowe urządzenie może ponownie robić lepsze zdjęcia przy mniejszej liczbie przerw.

„Ten system obrazowania faktycznie uwzględnia deformacje, które obserwowaliśmy wcześniej w oparciu o te implanty, jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób z guzami szyi lub głowy” – stwierdziła dr Cherpak.

READ  Costco ogranicza zakup papieru toaletowego, ręczników papierowych i środków czystości w sklepach w USA

Był to główny argument przemawiający za zakupem urządzenia w Nowej Szkocji przez prawie trzy lata i przekazanie do 8 milionów dolarów na zakup urządzenia w tej prowincji.

„Historia ludzi, którzy przyjechali do miasta oddalonego o setki kilometrów i przyjechali na może pięć dni leczenia zamiast pięciu tygodni, była świetną historią, która pokazała, co to może oznaczać dla ludzi tutaj” – powiedziała Susan Mullen, przewodnicząca QEII. I dyrektor generalny.

„Dzięki ludziom, którzy przekazują datki na ten cel, zmieniają przyszłość leczenia raka w Nowej Szkocji, Kanadyjczykach z Atlantyku i naprawdę ludziach na całym świecie. Chcę tylko podziękować wszystkim, którzy pomogli nam przekształcić opiekę zdrowotną i nie mogłem zrobić więcej” – powiedział Mullen. Bez społeczeństwa.

Według raportu Cancer Statistics Canada z 2022 r. Kanada Atlantycka nadal przoduje w kraju o najwyższej zachorowalności na nowotwory – z ponad 5000 pozytywnych diagnoz na 100 000 mieszkańców.

„Nigdy nie myślałem, że będę musiał w życiu zmagać się z rakiem, ale w dzisiejszych czasach nigdy nic nie wiadomo” – powiedział Bill Ross, mieszkaniec Smiths Cove w Nowej Południowej Walii, u którego latem ubiegłego roku zdiagnozowano raka prostaty. Mówi, że jest wdzięczny, że może korzystać z urządzenia w styczniu, co pomoże mu skrócić czas spędzany poza domem.

„Specjaliści nigdy się nie spóźnili ani nie spóźnili; grali w piłkę, bingo, banjo i umawiali wszystkie moje wizyty”.

Rząd Nowej Szkocji ogłosił jesienią, że wyda 20 milionów dolarów na dwie kolejne maszyny Ethos. Urządzenia zostaną zamontowane wiosną.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *