Niemcy finansują projekty w Namibii mające na celu odpokutowanie za zbrodnie kolonialne | Genocide News

Niemcy finansują projekty w Namibii mające na celu odpokutowanie za zbrodnie kolonialne |  Genocide News

Rząd Namibii twierdzi, że Niemcy będą finansować projekty infrastrukturalne, zdrowotne i szkoleniowe przez 30 lat.

Niemcy zgodziły się finansować projekty w Namibii o wartości 1,1 miliarda euro (1,3 miliarda dolarów) w ciągu 30 lat, aby zrekompensować swoją rolę w masowym zabijaniu i konfiskacie mienia w swojej kolonii, która miała miejsce ponad sto lat temu, według rządu Namibii. rzecznik prasowy.

Tysiące ludzi Herero i Nama zostało zabitych przez niemieckie siły kolonialne w latach 1904–1908, po tym, jak plemiona zbuntowały się przeciwko niemieckim rządom w kolonii, zwanej wówczas niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią.

Ocalałych wypędzono na pustynię, gdzie wielu trafiło do obozów koncentracyjnych do pracy przymusowej, a wielu zmarło z zimna, niedożywienia i wycieńczenia.

Rzecznik prezydenta Namibii Alfredo Węgry powiedział w czwartek, że wspólna deklaracja określająca porozumienie została wydana przez specjalnych wysłanników obu krajów 15 maja, pod koniec dziewiątej rundy negocjacji w tej sprawie.

Węgry oświadczyły, że oczekuje się formalnych przeprosin ze strony Niemiec, dodając, że „środki wdrożeniowe mogą się rozpocząć dopiero po rozmowie prezydenta z zainteresowanymi społecznościami” – podaje agencja informacyjna Reuters.

Szef Najwyższego Klanu Herrero, Vecoy Rokoru, powiedział Reuterowi, że zgłoszona transakcja została „sprzedana”.

Niemieckie MSZ nie od razu to skomentowało. W odpowiedzi na pytanie w środę, czy dojdzie do porozumienia, rzecznik MSZ RFN powiedział, że minister poinformował rząd wcześniej w ciągu dnia o stanie negocjacji i zobowiązał się do zawarcia umowy o poufności z Namibią.

zabić

Szacuje się, że 65 000 z 80 000 Herero żyjących w południowo-zachodniej Afryce Niemiec i 10 000 z szacowanych 20 000 Namów zmarło w tym okresie.

Wcześniej w czwartek media namibijskie poinformowały, że Niemcy zgodziły się sfinansować 1,1 miliarda euro (1,3 miliarda dolarów) na infrastrukturę, opiekę zdrowotną i programy szkoleniowe, które przyniosą bezpośrednie korzyści dotkniętym społecznościom.

READ  Kaucja Trumpa w wysokości 175 milionów dolarów jest bezpieczna, ponieważ prawnicy i prokurator generalny osiągnęli porozumienie

Rokoru, który bezskutecznie pozwał Niemcy o odszkodowanie w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że wspomniane porozumienie nie jest wystarczające dla dwóch społeczności, które poniosły „nieodwracalne szkody” z rąk niemieckich sił kolonialnych.

„Mamy problem z tego rodzaju umową, która naszym zdaniem stanowi całkowitą zdradę ze strony rządu Namibii” – powiedział Reuterowi Rokoru.

Niemcy rządzili Namibią od 1884 roku do utraty kolonii podczas I wojny światowej.

W 1920 r. Terytorium to przeszło pod administrację Republiki Południowej Afryki, aż do 1990 r., Kiedy to uzyskało niepodległość.

Niemiecki rząd uznał wcześniej „moralną odpowiedzialność” za zabójstwa, które minister określił jako „ludobójstwo”, ale Berlin unikał formalnych przeprosin w celu odparcia roszczeń odszkodowawczych.

W 2015 r. Rozpoczęły się formalne negocjacje z Namibią w tej sprawie, aw 2018 r. Zwrócono czaszki i inne szczątki zabitych członków plemion, które zostały użyte w doświadczeniach z epoki kolonialnej, aby potwierdzić twierdzenia o europejskiej wyższości etnicznej.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *