Lipiec pobił światowe rekordy temperatur, czyniąc najgorętszym rokiem prawdopodobnie aż do 2023 roku

„Nauka jest jasna, że ​​to nie jest normalne. Alarmujące przyczyny ocieplenia na całym świecie wynikają przede wszystkim z emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka. Ten wzrost średnich temperatur napędza niebezpieczne ekstremalne upały, których ludzie doświadczają tutaj w domu i na całym świecie świat.

Wykres sezonowy NASA GISTEMP z lipca 2023 r

Opracowany przez NASA wykres cyklu sezonowego GISTEMP przedstawia anomalię temperaturową każdego miesiąca (w porównaniu z uśrednionymi temperaturami z tego samego miesiąca w latach 1980-2015), aby pokazać, jak globalne temperatury śledzą się w globalnym cyklu sezonowym. Lipiec 2023 wyróżnia się na tle innych jako najgorętszy lipiec w ich rekordach. (NASA Jess)

nie przegap: Lipiec 2023 roku ma być najcieplejszym miesiącem na świecie

Najcieplejszy rok w historii?

Przez cały rok klimatolodzy – szczególnie ci z NOAA i Berkeley Earth – ujawniali bieżące zestawienie globalnych temperatur, aby zorientować się, gdzie skończy się w porównaniu z poprzednimi rekordami.

lipiec-2023-ytd-horserace-NOAA

Wykres wyścigów konnych porównuje globalną temperaturę od początku roku dla każdego miesiąca od 2023 r. z 10 najgorętszymi latami. Spadająca La Niña rozpoczęła się w 2023 r. chłodniej niż w większości tych lat, ale wzmocnienie wzoru El Niño w połączeniu ze skutkami emisji gazów cieplarnianych podniosło temperatury, umieszczając rok 2023 na trzecim miejscu od czerwca i rosnąc jeszcze wyżej po lipcu. (NOAA NCEI)

Według stanu na koniec czerwca naukowcy z NOAA dają 2023 tylko 20 procent szans na to, że następny rok będzie najgorętszym w historii. Teraz, zaledwie miesiąc później, prawdopodobieństwo to podwoiło się. Wzrósł do ponad 46 proc. Poza tym NOAA daje około 70 procent szans, że 2023 będzie drugim najcieplejszym rokiem i ponad 90 procent szans, że znajdzie się w pierwszej trójce.

Jeszcze miesiąc temu naukowcy z Berkeley Earth byli przekonani, że w tym roku ustanowią nowe rekordy. Według ich ówczesnej analizy istniało 81 procent szans, że rok 2023 będzie lepszy od wszystkich poprzednich rekordowych lat.

READ  Trudeau broni wydatków wojskowych przed szczytem NATO

Jednak od ich najnowsza recenzjauważają, że jest to już prawie pewne.

Lipiec 2023 r. — połączone roczne szeregi czasowe — Ziemia Berkeley

Ten wykres rocznych temperatur globalnych (czarne kropki połączone niebieskimi liniami) od 1850 do 2022 obejmuje średnią z roku 2023 do końca lipca (czerwona kropka + słupek błędu) plus statystyczne prawdopodobieństwo błędu dla 2023 wynik (zielony pasek) . Punktem odniesienia dla wykreślonych tutaj anomalii jest średnia z lat 1850-1900, znana również jako „temperatury przedindustrialne”. (Ziemia Berkeley)

„Rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem od czasu rozpoczęcia pomiarów instrumentalnych” — napisał w swojej książce Robert Roddy, główny naukowiec z Berkeley Earth. Najnowsza aktualizacja globalnej temperatury. „Nagłe intensywne ocieplenie w czerwcu i lipcu 2023 r., wraz z możliwością silnego zdarzenia El Niño, zwiększyło prognozy na resztę 2023 r. Podejście statystyczne, którego używamy, biorąc pod uwagę warunki w ostatnich miesiącach, uważa teraz, że rok 2023 jest prawie pewny stać się najcieplejszym rokiem Wcale nie (99% szans).”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *