Łatwość ręcznego używania światła jest kluczem do lepszej kontroli wizualnej

Łatwość ręcznego używania światła jest kluczem do lepszej kontroli wizualnej

Schemat idealnej modulacji nieliniowej za pomocą chiralnych wiązek światła. Źródło: Yi Zhang / Uniwersytet Aalto

Naukowcy z Wydziału Elektrotechniki Uniwersytetu Aalto opracowali nowe podejście do kontrolowania właściwości wiązki światła. Wykorzystując wiązkę światła, technologia ta zapewnia znacznie lepszą wydajność przy bardziej kompaktowych rozmiarach.


„Ręka lub ciąg jest wszędzie, od elektronów po molekuły, od naszych rąk po galaktyki spiralne. Światło ma również kontrolę ręczną. Nasza metoda modulacji wykorzystuje światło poprzez wybór pewnych polaryzacji w strukturze krystalicznej materiału w urządzeniu. Inny niż poprzednie metody” , mówi Yi Zhang, habilitant, który kierował badaniem.

Modulatory optyczne służą do manipulowania właściwościami wiązki światła, takimi jak natężenie, faza lub polaryzacja. Przełączanie między stanami (np. między regulowaną a zerową gęstością) jest podstawą technologii optycznych, takich jak komunikacja światłowodowa, wyświetlacze laserowe i Obliczenia optyczne.

Obecne modulatory optyczne wykorzystują głównie efekty elektryczne lub akustyczne do pośredniej modyfikacji właściwości światła. „Te dwie tradycyjne optyki zmieniarka Techniki mogą kontrolować właściwości światła z prędkością nanosekundową. Nasz w pełni optyczny modulator, który wykorzystuje spójny proces optyczny, może działać z prędkością femtosekundową, czyli około milion razy szybciej”, zauważa Zhang.

Chang uważa, że ​​przeniesienie technologii z laboratorium do aplikacji będzie łatwe, oferując potencjalne ulepszenia w wielu obszarach, od światłowodów po technologie wyświetlania. „Zasada, którą zastosowaliśmy do szybszego i wydajniejszego modulowania światła, jest dość jasna i myślę, że wkrótce będzie można ją zastosować” – mówi Zhang.

Profesor Zhipei Sun, lider grupy, mówi: „Ta nowa metoda jest bardzo obiecująca dla zaawansowanych nieliniowych urządzeń optycznych, obliczeń i technologii kwantowych. Zapewnia również dodatkowe opcje materiałów dla istniejących urządzeń, co jest korzystne dla firm produkujących modulatory optyczne”.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Światło: nauka i zastosowania.


Demonstracja modyfikatora o wysokiej wydajności przy użyciu organicznego polimeru fotoelektrochemicznego działającego w świetle widzialnym


więcej informacji:
Yi Zhang i in., Spójna modyfikacja chiralnej optyki nieliniowej z symetrią kryształu, Światło: nauka i zastosowania (2022). DOI: 10.1038 / s41377-022-00915-4

cytat: Kontrola światła jest kluczem do lepszej kontroli optycznej (2022, 18 lipca) Pobrano 18 lipca 2022 z https://phys.org/news/2022-07-handedness-key-optical.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Nowo odkryta egzoplaneta nazwana na cześć postaci „Pottera”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *