Kupno domu w Kanadzie nigdy nie było trudniejsze, lata korekty: RBC

Kupno domu w Kanadzie nigdy nie było trudniejsze, lata korekty: RBC

Największy bank w Kanadzie ostrzega, że ​​ceny mieszkań nigdy nie były niższe. Nowe dane z Czerwone krwinki Pokazuje, że przystępność cenowa mieszkań jest obecnie najgorsza w historii w IV kwartale 2023 r. Dochody nie nadążają za spłatami kredytów hipotecznych, co pogarsza przystępność cenową na każdym monitorowanym przez nich rynku. Oczekiwane obniżki stóp procentowych spowodują niewielką poprawę, ale nie dużą.

Przystępność cenowa mieszkań w Kanadzie nigdy nie była gorsza

Według RBC przystępność cenowa mieszkań w Kanadzie nigdy nie była gorsza. W czwartym kwartale 2023 r. przeciętne gospodarstwo domowe musiałoby wydać 63,5% swoich dochodów, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na „typowy” dom. Oznacza to wzrost o 1,7 punktu w porównaniu z poprzednim kwartałem i największy odsetek w historii. Dla porównania, szczyt bańki z lat 90. wynosił 57% dochodów, co dla kontrastu było niemal przystępne.

Kupno domu w Kanadzie nigdy nie było trudniejsze

Kanadyjskie koszty nieruchomości jako procent średniego dochodu gospodarstwa domowego.

Źródło: RBC.

Bank ostrzega, że ​​na każdym monitorowanym rynku odnotowano spadek przystępności cenowej. Rynkami o najgorszym poziomie były Vancouver (106,3% dochodów), Toronto (84,8%) i Wiktoria (80,2%). Miasta te są znane z wysokich kosztów, ale ich długoterminowe średnie przypominają obecnie poziomy osiągane przez miasta „niedrogie”.

Bank w szczególności odniósł się do tych rynków, które były historycznie przystępne, a które obecnie osiągają najgorszy w historii poziom przystępności cenowej. Przeciętny kupujący musi wydawać prawie połowę swoich dochodów w Ottawie (49,9%), Montrealu (53,3%) i Halifaxie (45,3%).

Spłaty kredytów hipotecznych w Kanadzie rosły znacznie szybciej niż spadały stopy procentowe

Bank przypisuje spadek przystępności spłatom kredytu hipotecznego. Według banku maksymalny budżet zmniejszył się o 22% od pierwszego kwartału 2022 r., ale ceny domów spadły w tym samym okresie zaledwie o 1,8%. Przeciętna płatność kupującego wynosi około 3990 dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia opłata dokonywana przez obecnych właścicieli domów.

READ  Akcje amerykańskie zamknęły dzisiejsze minima, podczas gdy obligacje wzrosły

Zmiany w polityce pieniężnej mają obniżyć ceny, ale na efekty trzeba czekać od 18 do 24 miesięcy. Kiedy zaczyna obowiązywać pierwsza podwyżka stóp procentowych, rozmowy o ich obniżce już się rozpoczęły. Tym samym narracja o ponownym wzroście cen nigdy nie ucichła, lecz została zepchnięta na dalszy plan.

Przystępność cenowa mieszkań w Kanadzie poprawia się, ale nieznacznie

RBC spodziewa się, że przystępność cenowa zacznie się poprawiać wraz z obniżkami stóp procentowych w połowie roku. Nawet jeśli nie jesteś zbyt podekscytowany, nie widać dużej poprawy.

„W naszym scenariuszu bazowym udział średniego dochodu gospodarstwa domowego potrzebnego do pokrycia kosztów posiadania spadnie do poziomu z połowy 2022 r. do roku 2025” – wyjaśnia Robert Hogg, zastępca głównego ekonomisty w RBC.

Dodano: „Przywrócenie przystępności cenowej na wielu dużych rynkach Kanady prawdopodobnie zajmie lata. W tym kontekście spodziewamy się, że ożywienie na rynku mieszkaniowym będzie początkowo powolne, zanim nabierze tempa w miarę kumulacji obniżek stóp procentowych”.

Krótko mówiąc, bank postrzega przystępność cenową mieszkań w Kanadzie na najgorszym w historii poziomie… bez widocznej znaczącej poprawy. Świetnie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *