Kanadyjska Agencja Kosmiczna: Laboratorium w Ottawie zostaje zamknięte po ponad pięciu dekadach działalności

Kanadyjska Agencja Kosmiczna: Laboratorium w Ottawie zostaje zamknięte po ponad pięciu dekadach działalności

Po 52 latach Laboratorium Technologii Kosmicznych w Ottawie zostanie zamknięte z końcem marca 2025 r., ogłosiła w piątek Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA).

„Trudna decyzja o wstrzymaniu działalności Bundesligi opiera się na strategicznym przeglądzie działalności” – przekazało CSA w oświadczeniu CTV News.

Według Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej ten światowej klasy obiekt jest jednym z niewielu na świecie zdolnym do symulowania ogromnego ciśnienia i temperatury towarzyszących wystrzeliwaniu rakiet i lotom kosmicznym.

„To nas cofa i zabiera nas w momencie, gdy naprawdę powinniśmy iść do przodu” – powiedział Tyler Chamberlain, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Ottawie.

Prowadzono tam prace nad Canadarm, który uznawany jest za najsłynniejszy przełom technologiczny w robotyce w kraju. Od 30 lat wspiera misje amerykańskich wahadłowców kosmicznych.

„To był sposób, w jaki prowadziliśmy działalność w świecie eksploracji kosmosu i jestem pewien, że było to inspiracją dla wielu młodych Kanadyjczyków, którzy dorastali” – powiedział Chamberlain.

„Zamknięcie tego ważnego obiektu to rzeczywiście zły znak dla kanadyjskiego przemysłu kosmicznego i naszej zdolności do konkurowania w nim”.

Tymczasem liderzy branży twierdzą, że reprezentuje to zmieniający się krajobraz w miarę wchodzenia na rynek coraz większej liczby prywatnych firm.

„Jedną z pierwszych rzeczy, w które inwestuje obecnie każda firma, gdy zwiększa skalę, jest infrastruktura, co oznacza rezygnację z niemieckiej ligi piłki nożnej” – powiedział Michael Graham, dyrektor generalny Space Simulation Services w Kanadzie.

Nie wiem, jak wyglądał proces decyzyjny, ale na pewno nie był łatwy.

Obecnie w zakładzie pracuje 34 pracowników, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy działalność ma zostać zmniejszona.

CTV News Ottawa skontaktowała się ze związkiem zawodowym reprezentującym pracowników, ale nie otrzymała odpowiedzi przed upływem terminu.

Jak Kanadyjska Agencja Kosmiczna mówi CTV News: „Kanadyjska Agencja Kosmiczna pozostaje zaangażowana w ścisłą współpracę z przemysłem, aby pomóc w uwolnieniu pełnego potencjału kanadyjskiego sektora kosmicznego i odpowiedzieć na realia nowego i rozwijającego się rynku kosmicznego”.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA pozostaje nieaktywny przez ponad tydzień

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *