Japońska sonda Lunar Sniper ląduje na Księżycu, ale ma problemy z zasilaniem

Japońska sonda Lunar Sniper ląduje na Księżycu, ale ma problemy z zasilaniem

Automatyczna sonda kosmiczna SLIM wylądowała dziś rano (19 stycznia) na Księżycu i była to ogromny sukces Japonii: jest to piąty kraj, który miękko wylądował na najbliższym sąsiadu Ziemi. Wiadomości z Azerbejdżanu Cytat ze space.com.

„Przede wszystkim lądowanie zakończyło się sukcesem” – powiedział Yamakawa Hiroshi, szef Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA), podczas dzisiejszej konferencji prasowej po wylądowaniu (w języku japońskim tłumaczenie na język angielski zapewnił podczas odprawy).

„W przyszłości powinniśmy być w stanie dotrzeć na powierzchnię Księżyca” – dodał Hiroshi. „Myślę, że teraz jest otwarta droga do tego”.

Inne kraje należące do klubu lądowania na Księżycu to Związek Radziecki i Stany Zjednoczone, które odbyły swoje pierwsze podróże na Księżyc podczas zimnego wojny kosmicznej; Chiny, których początkowy spadek nastąpił w grudniu 2013 r.; Indie, których podwójny samolot Chandrayaan-3 wylądował w sierpniu ubiegłego roku.

Ale to nie wszystkie dobre wieści dla SLIM: panele słoneczne sondy nie wytwarzają energii elektrycznej zgodnie z planem na powierzchni Księżyca, powiedzieli podczas dzisiejszej konferencji prasowej urzędnicy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych. Jeśli problem nie zostanie wkrótce rozwiązany, SLIM może milczeć na zawsze. Jego bateria może wytrzymać operacje na Księżycu zaledwie przez kilka godzin.

SLIM (skrót od „Smart Lander for Investigating Moon”) został wystrzelony we wrześniu ubiegłego roku wraz z kosmicznym teleskopem rentgenowskim o nazwie XRISM. Lunetę umieszczono na niskiej orbicie okołoziemskiej wkrótce po starcie (i niedawno przesłano do domu pierwsze zdjęcia testowe), ale SLIM poleciał na dalsze wybrzeża niebieskie.

Sonda przebyła długą i krętą drogę w kierunku Księżyca, ostatecznie docierając na orbitę księżycową w Boże Narodzenie. Jego początkowa orbita była wysoce eliptyczna, dzięki czemu SLIM znajdował się na odległość 373 mil (600 km) od powierzchni Księżyca w najbliższym punkcie i 2485 mil (4000 km) w najdalszym punkcie.

READ  Jak przestrzeń coworkingowa w West Berkeley przekształciła się w tętniące życiem centrum społeczności

Wczesnym niedzielnym rankiem (14 stycznia) SLIM spowodował krytyczne spalenie silnika, co spowodowało obrót jego orbity na wysokość 573 mil i przygotowało grunt pod operacje lądowania i lądowania.

Procesy te nasiliły się wraz z kolejnym pożarem dzisiejszego ranka, w wyniku czego orbita SLIM spadła na wysokość około 15 km nad powierzchnią Księżyca. Kulminacją była próba lądowania, która rozpoczęła się dzisiaj około 10:00 czasu wschodniego (15:00 GMT; północ JST) i zakończyła się 20 minut później.

Wydawało się, że wszystko idzie gładko: SLIM osiągnął różne kamienie milowe podczas lądowania, a lądownik komunikował się ze swoimi operatorami przez cały czas historycznego lądowania i później. Jednak Japońska Agencja Badań Kosmicznych nie była w stanie potwierdzić statusu SLIM natychmiast po wylądowaniu. Około godzinę później agencja przekazała nam aktualne informacje na konferencji prasowej, wyjaśniając problemy z zasilaniem sondy.

Urzędnicy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych powiedzieli, że nie jest jasne, dlaczego ogniwa słoneczne nie działają. Ale jest mało prawdopodobne, aby uległ uszkodzeniu podczas lądowania, ponieważ inne urządzenia SLIM wyglądają dobrze i są funkcjonalne. Według Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych, lądownik prawdopodobnie nie jest skierowany w stronę słońca, jak oczekiwano.

Celem SLIM było wylądowanie w odległości 100 metrów od docelowej lokalizacji na krawędzi krateru Shiuli, co wyjaśniało przydomek lądownika „księżycowy snajper”.

„Choć cele tej misji w zakresie lądowania same w sobie są imponujące, są także kluczem do przyszłości naukowych badań Księżyca” – napisano w opisie misji Planetary Society.

„Globalne zainteresowanie Księżycem rośnie, a wiele krajów i podmiotów komercyjnych wkracza w tę dziedzinę” – dodała grupa non-profit, na której czele stoi Bill Nye. „Wraz z postępem eksploracji Księżyca wzrośnie potrzeba ukierunkowania konkretnych lokalizacji, aby odpowiedzieć na nierozstrzygnięte kwestie naukowe. Architektura misji SLIM ma nadzieję zmienić parametry misji lądowania na Księżycu, począwszy od lądowania w miejscu, w którym łatwo jest wylądować dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne”.

READ  Kao Space Shampoo Sheet jest już dostępny na Ziemi

Urzędnicy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych powiedzieli podczas konferencji prasowej, że wydaje się, że SLIM osiągnął wymaganą dokładność lądowania, chociaż potwierdzenie tego przez zespół misji może zająć około miesiąca.

SLIM ma także na celu pokazanie, że małe, stosunkowo niedrogie statki kosmiczne są w stanie dokonać imponujących osiągnięć badawczych. Według Planetary Society sonda waży zaledwie 440 funtów (200 kilogramów) bez paliwa, a koszt opracowania jej misji to około 18 miliardów jenów (120 milionów dolarów).

SLIM przewoził także dwa małe łaziki – mały zbiornik o nazwie LEV-1 i pojazd w kształcie kuli, znany jako LEV-2. („LEV” to skrót od „Lunar Excursion Vehicle”). Te małe roboty zaprojektowano tak, aby można je było rozmieszczać ze statku-matki SLIM, zbierać własne dane i robić zdjęcia.

Urzędnicy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych przekazali dzisiaj, że dane wskazują, że zarówno LEV-1, jak i LEV-2 zostały rozmieszczone zgodnie z planem. Wiadomo, że LEV-1 jest sprawny, co zwiększa osiągnięcia misji.

Śledź nas na Twitterze @AzerNewsAz

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *