Jak wydalenie Rosji z systemu SWIFT może wpłynąć na kraj. Dlaczego jest do tego niechęć?

Kraje na całym świecie nałożyły sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę, a niektóre wezwały również do zakazu Moskwy korzystania z SWIFT, bankowej platformy komunikacyjnej używanej przez instytucje finansowe w ponad 200 krajach.

CBC News przygląda się SWIFT, w jaki sposób Rosja może ucierpieć, jeśli zostanie pominięta w ważnym systemie, i dlaczego niektóre kraje niechętnie podejmują taki krok.

Co to jest system Swift?

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Belgijska spółdzielnia jest używana przez tysiące instytucji finansowych w ponad 200 krajach, w tym w Rosji, i zapewnia bezpieczny system przesyłania wiadomości ułatwiający transgraniczny transfer pieniędzy.

W zeszłym roku system wysyłał średnio 42 miliony wiadomości dziennie, aby umożliwić płatności. Około połowa wszystkich płatności o wysokiej wartości, które przekraczają granice państw, przechodzi przez jego platformę.

Alexandra Facro, dyrektor wykonawcza Centrum Studiów Rosyjskich i Eurazji Davisa na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts, powiedziała, że ​​Swift jest bardzo podobny do „sieci społecznościowej dla banków”, która nie przenosi pieniędzy, ale raczej dostarcza informacji o tym, dokąd trafiają pieniądze .

„To naprawdę jest jak system wiadomości społecznościowych i jest jak Twitter dla banków” – powiedział Facroo.

Oglądaj | Trudeau mówi, że zwolnienie ze SWIFT uniemożliwi Putinowi czerpanie korzyści z wojny:

Trudeau wzywa do usunięcia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego SWIFT

Premier mówi, że Putin nie może iść na wojnę i spodziewa się korzyści finansowych 1:15

Banki, które łączą się z systemem SWIFT i nawiązują relacje z innymi bankami, mogą wykorzystywać komunikaty w systemie do dokonywania płatności, donosi Reuters. Wiadomości są bezpieczne, więc instrukcje dotyczące płatności są przestrzegane bez żadnych wątpliwości. Dzięki temu banki mogą szybko przetwarzać duże ilości transakcji. Stał się głównym mechanizmem finansowania handlu międzynarodowego.

Możesz myśleć o SWIFT jako o kręgosłupie branży usług finansowych.Marcos Zacharias, Uniwersytet w Manchesterze

„Można myśleć o Swift jako o kręgosłupie sektora usług finansowych” – powiedział Marcus Zacharias, profesor i kierownik Katedry Technologii Finansowej i Systemów Informacyjnych na Uniwersytecie w Manchesterze.

READ  Rosjanie szanują byłego sowieckiego przywódcę Michaiła Gorbaczowa, a Putin ignoruje pogrzeb

„Jest to najbardziej wpływowa infrastruktura, jaką mamy w usługach finansowych pod względem ilości i wartości pieniędzy przemieszczanych na całym świecie”.

Jak bardzo Rosja jest zależna od systemu Swift?

Według Russian National Swift Association, około 300 wiodących banków i instytucji w kraju jest użytkownikami SWIFT, ponad połowa rosyjskich instytucji kredytowych jest reprezentowana przez SWIFT, a Rosja zajmuje drugie miejsce pod względem liczby użytkowników platformy, po USA.

Jak wpłynie na Rosję zakaz korzystania z SWIFT?

Wyłączenie rosyjskich banków z systemu SWIFT ograniczy dostęp kraju do rynków finansowych na całym świecie.

Mężczyzna odgruzowuje zniszczony budynek mieszkalny przy ulicy Kochitsa, na przedmieściach ukraińskiej stolicy Kijowa, gdzie podobno wylądował pocisk wojskowy. Inwazja Moskwy na Ukrainę wywołała sankcje wobec Rosji z Kanady i innych krajów. (Daniel Leal/AFP/Getty Images)

To byłoby jak odcięcie kraju od Internetu, powiedział Zacharias.

„Wyobraź sobie wszystkie te organizacje działające online. Mają swoich klientów, do których wysyłają informacje i radzą sobie z nagłym brakiem dostępu do tej infrastruktury”.

Maria Shagina, ekspert ds. sankcji międzynarodowych z siedzibą w Helsinkach, napisała w zeszłym roku w artykule dla Carnegie Moscow Center, że wpływ rosyjskiego zakazu na SWIFT może być równie niszczycielski jak Iran, któremu odmówiono dostępu do systemu w 2012 roku i jego program.

„Rosja jest w dużym stopniu zależna od Swifta ze względu na… eksport węglowodorów denominowanych w dolarach amerykańskich. Cięcie spowoduje zakończenie wszystkich transakcji międzynarodowych, spowoduje niestabilność waluty i spowoduje masowy napływ kapitału” – napisała.

Facroo powiedział, że skoro rosyjski budżet federalny jest silnie uzależniony od podatków od eksportu surowców, takich jak ropa i gaz, utrudni to sprzedaż i tym samym pozyskiwanie środków do budżetu państwa.

Oglądaj | Prezydent USA Biden ujawnia sankcje wobec Rosji:

Biden broni skuteczności sankcji wobec Rosji

Zakwestionowany przez dziennikarzy skuteczność sankcji wobec Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie, prezydent USA Joe Biden powiedział, że środki te były „głębokie” i „wykraczają poza wszystko, co kiedykolwiek zostało zrobione”. 2:45

READ  Pozwany w zamieszkach w Kapitolu, który groził Nancy Pelosi, odmawia prawnika

Jednak niektórzy eksperci kwestionują, czy wydalenie Rosji z systemu Swift jest tak samo destrukcyjne, jak inne potencjalne sankcje.

Chris Miller, adiunkt at jaHistoria międzynarodowa w szkole Fletcher na Uniwersytecie Tufts oraz Współdyrektor Programu Rosja i Eurazja w Massachusetts School of Education.

Miller powiedział, że groźba odłączenia głównych rosyjskich banków od amerykańskiego systemu finansowego z pewnością byłaby bardziej korzystna.

„To platforma komunikacyjna, a nie system płatności finansowych” – powiedział CBS News Adam Smith, międzynarodowy prawnik zajmujący się handlem międzynarodowym, który służył w administracji Obamy. „Jeśli usuniesz Rosję z SWIFT, usuniesz Rosję z głównej arterii finansów, ale oni mogą używać narzędzi sprzed SWIFT, takich jak telefon, teleks lub e-mail, aby angażować się w transakcje między bankami”.

Czy istnieją alternatywne systemy, z których może skorzystać Rosja?

Po rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 r., która doprowadziła do wezwania Rosji do usunięcia Rosji ze SWIFT, Rosyjski Bank Centralny zaczął planować opracowanie alternatywy dla SWIFT – systemu przekazywania wiadomości finansowych (SPFS).

Według Harleya Balzera, eksperta ds. stosunków Rosja-Chiny oraz emerytowanego profesora Georgetown University, do lutego 2020 r. do SPFS dołączyło ponad 400 rosyjskich banków, czyli więcej niż liczba rosyjskich banków zarejestrowanych w SWIFT. Waszyngton.

Balzer powiedział, że rosyjski rząd dotował banki, aby zachęcić do korzystania z nich, co sprawiło, że banki w tym kraju chcą być częścią Specjalnego Programu Bezpieczeństwa Żywnościowego, ponieważ obniża on ich opłaty.

Ale jak dotąd używa go tylko około 12 zagranicznych banków, w tym jeden w Chinach, co oznacza, że ​​„to naprawdę nie pomoże”. [Russia] Tyle o międzynarodowych przelewach płatniczych.”

Dlaczego niektóre kraje niechętnie zakazują pracy Swifta w Rosji?

Kraje wydają się być podzielone w kwestii tego, czy Rosja powinna zostać wyjęta z systemu Swift. Premier Wielkiej Brytanii i Kanady Justin Trudeau wezwał do usunięcia Rosji z podium.

READ  Izba Reprezentantów USA podnosi pułap zadłużenia i unika niewypłacalności | wiadomości o polityce
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbock wyraziła wątpliwości co do izolacji Rosji od systemu Swift. (Marcus Schreiber/The Associated Press)

W piątek minister finansów Francji powiedział, że Unia Europejska wkrótce przeanalizuje konsekwencje wykluczenia Rosji z systemu Swift, podczas gdy Włochy zapowiedziały, że nie zawetują takiej propozycji. Tymczasem minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Bierbock wyraziła sceptycyzm wobec takiego posunięcia, a prezydent USA Joe Biden go wykluczył.

Najwięcej straciłyby Stany Zjednoczone i Niemcy, gdyby Rosja została odłączona od systemu SWIFT, bo banki w tych dwóch krajach najczęściej używają Swifta do komunikacji z rosyjskimi bankami – napisała w artykule dla Centrum Carnegie w Moskwie.

Dla Niemiec i Włoch to, za co SWIFT płaci, mogłoby stanowić problem, gdyby Rosja została wycofana.

„Zarówno Niemcy, jak i Włochy są w dużym stopniu uzależnione od gazu importowanego z Rosji. Tak więc całkowite sankcje wobec rosyjskich banków lub całkowite wykluczenie całego rosyjskiego systemu finansowego z systemu SWIFT oznacza, że ​​nie mogą płacić rachunków za gaz” – powiedział Adam Toze. Profesor historii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i dyrektor Instytutu Europejskiego.

Zachariasz powiedział, że nie tylko Rosja ucierpi w izolacji od systemu Swift.

„Ale także wszystkie inne kraje, które prowadzą interesy z Rosją, w tym wiele krajów Unii Europejskiej i innych krajów na całym świecie, które również otrzymują wiele swoich zasobów energetycznych z Rosji, a także inne firmy, które prowadzą interesy z rosyjskimi organizacjami”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *