Jak lepiej radzić sobie z pieniędzmi

Jak lepiej radzić sobie z pieniędzmi

Choreograf/Getty Images/iStockPhoto

Zarządzanie pieniędzmi może wydawać się trudne. Jednak dzięki odpowiednim radom możesz osiągnąć swoje cele finansowe.

Ekspert finansowy Rachel Cruz ma talent do przedstawiania tematu w przystępny sposób. Oto kilka kluczowych punktów jej rad, jak lepiej gospodarować swoimi pieniędzmi.

Zrozum podstawy

Łatwo dać się przytłoczyć żargonowi finansowemu. Jednak u podstaw tego wszystkiego leży kilka podstawowych zasad, które każdy może zrozumieć.

Bądź zadowolony ze swojego źródła utrzymania. Cruz podkreśla, jak ważne jest, aby nie wydawać więcej, niż zarabiasz. Może się to wydawać proste, ale w społeczeństwie napędzanym kredytem łatwo o tym zapomnieć. Trzymając się tej zasady, uwolnisz się od wielu obciążeń finansowych.

Unikaj długów: Jak często mawia Cruz: „Religia nie jest narzędziem”. Jeśli to możliwe, trzymaj się z daleka od pożyczek i zadłużenia na kartach kredytowych. Jeśli masz dług, jego spłata powinna być priorytetem.

Rozwój budżetu

Dla wielu słowo „budżet” wydaje się ograniczeniem. Zdaniem Cruza jest jednak odwrotnie. Budżet daje Ci pozwolenie na wydatki.

Daj każdemu dolarowi pracę. Co miesiąc decyduj, na co trafi każdy dolar Twojego dochodu. Niezależnie od tego, czy chodzi o czynsz, artykuły spożywcze, rozrywkę czy oszczędności, przeznaczaj swoje pieniądze celowo.

Trzymaj się swojego planu. Budżet działa tylko wtedy, gdy się go trzymasz. Dyscyplina jest kluczowa. Pamiętaj jednak, że jeśli stwierdzisz, że pewne aspekty Twojego budżetu nie działają, dostosuj je. Twój budżet powinien być elastyczny i służyć Tobie, a nie odwrotnie.

Oszczędzaj pieniądze

Jeden z kamieni węgielnych porad finansowych Cruz dotyczy znaczenia oszczędzania.

Utwórz fundusz awaryjny. Cruz zaleca posiadanie funduszu awaryjnego pokrywającego wydatki na co najmniej trzy do sześciu miesięcy. Fundusz ten pełni funkcję zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak nagły przypadek medyczny lub utrata pracy.

READ  Fałszywe „jamajskie banany” znalezione na kanadyjskich półkach sklepowych

Wyznaczaj jasne cele. Niezależnie od tego, czy chodzi o wymarzone wakacje, nowy samochód czy emeryturę, powinieneś mieć jasne cele w zakresie oszczędzania. To nie tylko nadaje sens Twoim oszczędnościom, ale także motywuje Cię do dalszego oszczędzania.

Zrozum swoje nawyki finansowe

Wszyscy mamy pewne zachowania i nawyki związane z pieniędzmi, niektóre dobre, inne niezbyt dobre.

Pomyśl o swoich wydatkach. Co jakiś czas cofnij się o krok i oceń, na co idą Twoje pieniądze. Czy zdarzają się niepotrzebne wydatki lub zakupy pod wpływem impulsu? Znajomość tych rzeczy może pomóc w podejmowaniu mądrzejszych wyborów finansowych w przyszłości.

kształcić się. Cruz jest wielkim zwolennikiem wiedzy finansowej. Stale dokształcaj się w zakresie finansów. Im więcej wiesz, tym lepsze decyzje podejmiesz.

Gotowe posiłki

Lepsze zarządzanie pieniędzmi nie wymaga dyplomu z finansów. Chodzi o zrozumienie podstaw, efektywne planowanie budżetu, sumienne oszczędzanie i świadomość swoich nawyków związanych z wydatkami. Jak mówi Cruz, kiedy kontrolujesz swoje pieniądze, kontrolujesz swoje życie. Potraktuj więc te wskazówki poważnie i rozpocznij podróż w kierunku bezpiecznej przyszłości finansowej.

Nota wydawcy: Ten artykuł został stworzony przy użyciu zautomatyzowanej technologii, a następnie moderowany i weryfikowany pod kątem dokładności przez członka zespołu redakcyjnego GOBankingRates.

Więcej z GOBankingRates

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *