Izraelski „King of Pop” Svika Beck zmarł w wieku 72 lat | Muzyka

Izraelski „King of Pop” Svika Beck zmarł w wieku 72 lat |  Muzyka

Svika Pick, płodna autorka tekstów i muzyk, znana jako „król popu” w Izraelu i jako maestro, zmarła w wieku 72 lat.

Zmarł w niedzielę w swoim domu. Przyczyna śmierci nie została jeszcze ogłoszona.

Kiedy rozeszła się wiadomość, izraelskie stacje radiowe zakończyły regularne programy, aby odtwarzać jego muzykę, w tym klasyczną popową piosenkę Mary Lou.

Premier Yair Lapid powiedział: „Svika Beck dzisiaj zmarł, ale pozostawione przez niego piosenki i melodie będą grane przez wiele lat”.

Prezydent Isaac Herzog powiedział, że Beck „tchnął nowe życie w izraelski krajobraz kulturowy i zrewolucjonizował go. Jego muzyka przeniknęła nasze serca i stała się integralną częścią ścieżki dźwiękowej w naszym życiu”.

Urodzony w Polsce w 1949 Beck w młodym wieku wyemigrował z rodzicami do Izraela. Naukę muzyki klasycznej rozpoczął w wieku pięciu lat, a jako nastolatek został wokalistą w kilku zespołach. Karierę muzyczną rozpoczął w latach 70., wykonując główną rolę w pierwszej izraelskiej produkcji musicalu. Tylko w tej dekadzie wydał dziewięć albumów ze swoją pierwszą żoną Merritt Chem Orr, która była bliską współpracowniczką przy wielu jego utworach, w tym przy Mary Lou.

Wyróżniający się ekstrawagancką zmysłowością, androgynicznym strojem i charakterystycznymi długimi włosami w czasach, gdy izraelscy wykonawcy i publiczność byli bardziej konserwatywni, Beck zaczął pisać piosenki i muzykę dla innych artystów w latach 80. i 90. XX wieku. W 1998 roku napisał z poetą Yoav Ginai piosenkę Diva, która zdobyła nagrodę Eurowizji.

Dana występuje jako International Diva na Konkursie Piosenki Eurowizji 1998

Diva zaśpiewała transpłciową piosenkarkę Dana International, która po jego śmierci złożyła hołd Beckowi, nazywając go „ikoną izraelskiej kultury. Pionierem. Utalentowanym kompozytorem. Królem izraelskiej muzyki pop”.

Pick napisał kilka piosenek Eurowizji, w tym izraelskiego konkurenta z 2002 roku oraz piosenkę dla kandydatów z Izraela i Gruzji w 2010 roku.

W 2018 roku został teściem amerykańskiego reżysera filmowego Quentina Tarantino, Kto poślubił córkę Danieli Beck, także piosenkarka. W tym samym roku Beck doznał udaru, który utrudnił mu mowę i poruszanie się.

READ  SAG-AFTRA twierdzi, że obie strony pozostają „daleko od siebie” w kluczowych kwestiach dotyczących strajku

z Francja Agencja prasowa

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *