Irański raper został skazany na śmierć

Irański raper został skazany na śmierć
Reutera

Opublikowano w czwartek, 25 kwietnia 2024 o 6:04 czasu wschodniegoOstatnia aktualizacja w czwartek, 25 kwietnia 2024 r. o 6:04 czasu wschodniego

DUBAJ (Reuters) – Irański wymiar sprawiedliwości podtrzymał wyrok śmierci wydany na słynnego irańskiego rapera Tomaga Salehiego, dodał jednak, że ma on prawo do złagodzenia wyroku – podały w czwartek media państwowe.

Prawnik Salehiego, Amir Raisyan, powiedział w środę gazecie Al-Sharq, że irański Sąd Rewolucyjny skazał jego klienta na śmierć na podstawie zarzutów związanych z niepokojami, których Iran był świadkiem w latach 2022–2023.

Salehi został aresztowany w październiku 2022 r. po złożeniu publicznych oświadczeń popierających ogólnokrajowe protesty, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki z Iranu, aresztowanej za noszenie „niestosownego” hidżabu w areszcie policyjnym .

W czwartek Departament Mediów Sądowych potwierdził wyrok śmierci dla Salehiego na podstawie zarzutu „szerzenia korupcji na ziemi”, dodając, że orzeczenie daje oskarżonemu prawo do zmniejszenia kary ze względu na „wyrażenie skruchy i współpracę z władzami” .”

Salehi ma 20 dni na odwołanie się od wyroku do Sądu Najwyższego. Departament Informacji Sądowej dodał, że jeśli orzeczenie zostanie podtrzymane, Komisja ds. Ułaskawień Sądowych rozpatrzy jego sprawę w celu zmniejszenia kary.

W 2023 roku irański Sąd Najwyższy odrzucił zarzuty Salehiego o „szerzenie korupcji na ziemi”, co jest przestępstwem zagrożonym karą śmierci zgodnie z irańskim prawem islamskim. Jednak orzeczenie nie zostało wykonane, co prawnik Salehiego określił jako „bezprecedensowe posunięcie” wymiaru sprawiedliwości.

Hashtag #FreeToomaj rozprzestrzeniał się na platformach mediów społecznościowych, takich jak X, a użytkownicy domagali się natychmiastowego uwolnienia Salehiego.

READ  Republikańscy kongresmeni wypowiadają wojnę po oskarżeniu Trumpa

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *