Inspektorzy są coraz bardziej zaniepokojeni, gdy Kanada zaostrza przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych

Inspektorzy są coraz bardziej zaniepokojeni, gdy Kanada zaostrza przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych

TORONTO (Reuters) – Nowi górnicy, którzy mają nadzieję na produkcję litu, niklu i innych minerałów zielonej energii, obawiają się, że rozprawa Kanady z niektórymi zagranicznymi inwestorami może ograniczyć ich zdolność do pozyskiwania pieniędzy na kopalnie i powiązane obiekty.

Zeszłej jesieni Ottawa zaproponowała wzmocnienie ustawy Investment Canada Act (ICA), aby dać ministrom rządu uprawnienia do blokowania lub rozwiązywania inwestycji w krytyczne minerały, jeśli uważają, że takie umowy zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Zmiany zasadniczo dadzą rządowi większą kontrolę nad spółkami notowanymi na giełdzie w Toronto i mają zostać sfinalizowane wiosną tego roku.

To napięcie będzie głównym tematem dorocznej konferencji Canadian Prospectors and Developers Association (PDAC) w tym tygodniu w Toronto, jednym z największych na świecie zgromadzeń firm górniczych i ich finansistów.

Mniej więcej połowa światowych firm wydobywczych jest notowana w Toronto, a miasto od dawna jest głównym miejscem pozyskiwania funduszy przez drobnych górników, nawet powyżej konkurencyjnych giełd w Sydney, Nowym Jorku i Londynie.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„Proces przeglądu ICA może być długi i nieprzewidywalny, co stwarza niepewność dla potencjalnych inwestorów i może utrudniać małym górnikom przyciąganie inwestycji” – powiedział Stephen Payne, który zarządza zespołem ds. energii i zasobów naturalnych w firmie konsultingowej BDO Capital.

Według S&P Market Intelligence zmiany są powszechnie postrzegane jako środek obronny przeciwko Chinom, które w ciągu ostatnich 20 lat zainwestowały 7 miliardów dolarów w kanadyjski sektor metali nieszlachetnych. Zeszłej jesieni kanadyjscy urzędnicy nakazali chińskim firmom sprzedaż udziałów w trzech notowanych na giełdzie w Toronto spółkach litowych, z których dwie rozwijają kopalnie poza Kanadą.

„Efektem tych nakazów było odstraszenie inwestorów i potencjalne skierowanie kapitalistycznych i górniczych przedsiębiorców do innych jurysdykcji” – powiedział Paul Fornazari, prawnik jednej z firm, która została zmuszona do porzucenia swoich chińskich inwestorów.

READ  Zyski firmy Telus spadły o 74% pomimo rekordowego wzrostu liczby klientów

Industry Canada, która przewodzi zmianie zasad, nazwała kluczowe minerały „kluczem do przyszłego dobrobytu naszego kraju”.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby współpracować z kanadyjskimi firmami w celu przyciągnięcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych od partnerów, którzy podzielają nasze interesy i wartości” – powiedział rzecznik ministra przemysłu François-Philippe Champagne.

Jednak represje rządowe mogą odbić się i zaszkodzić Kanadzie, ponieważ przemysł wydobywczy stanowi podstawę dużej części gospodarki kraju, mówią inwestorzy i analitycy.

„Nie ma wątpliwości, że implikacje decyzji o ograniczeniu kluczowej ścieżki przepływu kapitału muszą zostać uzupełnione kapitałem o porównywalnej wielkości i w odpowiednim czasie” – powiedział Dean McPherson, szef globalnego wydobycia na giełdzie w Toronto.

W zeszłym roku Ottawa ogłosiła plany zainwestowania 3,8 miliarda dolarów kanadyjskich (2,79 miliarda dolarów) w celu pobudzenia kanadyjskiego sektora biomateriałów i usprawnienia wydawania pozwoleń na kopalnie.

„Rząd musi zdać sobie sprawę, że potencjalnie tworzy lukę, którą należy wypełnić” – powiedział Pierre Gratton, prezes Canadian Mining Association, branżowej grupy handlowej.

(1 USD = 1,3603 dolarów kanadyjskich)

Reportaż Divya Rajagopala. Montaż przez Josie Kao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *