Igrzyska Europejskie: Irlandzka bokserka Aoife O’Rourke zdobyła złoto w kategorii średniej w Polsce.

• Nigela Ringlanda
  • BBC Sport NI na Igrzyskach Europejskich w Polsce

Tytuł Zdjęcia,

W przyszłym roku O’Rourke weźmie udział w swoich drugich igrzyskach olimpijskich

Irlandia zdobyła drugi złoty medal Igrzysk Europejskich w boksie, gdy Aoife O’Rourke świętowała swoje 26. urodziny, pokonując w finale wagi średniej Francuzkę Davinę Myrę Michel.

Chór „Happy Birthday” rozbrzmiał wokół Nowego Dark Arena w Polsce, gdy ramię O’Rourke zostało podniesione w jednogłośnym zwycięstwie.

„Jestem w siódmym niebie” – powiedziała.

„Program powinien się zakwalifikować, ale zdobycie złotego medalu to wisienka na torcie”.

O’Rourke dodał złoto Kelly Harrington, srebro i brąz Jacka Marleya do Michaeli Walsh i Deana Clancy’ego, podczas gdy Irlandia zajęła trzecie miejsce za Francją i Turcją w boksie medalowym.

„Przez cały dzień, nie wspominając o moich urodzinach, w chwili, gdy podnoszę rękę, wszyscy śpiewają” – powiedział O’Rourke.

„Myślę, że mieli mały plan i to były zdecydowanie wyjątkowe urodziny i jestem absolutnie zachwycona”.

„To wielki zaszczyt reprezentować Irlandię i jestem zachwycony, że mogę wyjechać ze złotym medalem i sprawić, że kraj będzie dumny”.

Po niedzielnej ceremonii wręczenia medali, niezwykle ważna kwalifikatorka olimpijska z Belfastu, Michaela Walsh, która przegrała półfinał z ostatecznym zwycięzcą Zidane’em z Francji, powiedziała, że ​​zdobycie brązu jest „niesamowite”.

„Jestem bardzo wdzięczny za to, że jestem w miejscu, w którym jestem i że stoję tam na podium ze wszystkimi; mistrzem świata, pierwszą trójką lub czwórką na świecie.

„Głównym wydarzeniem jest stanie tam z nimi. Dziewczyna, która pewnego dnia mnie pokonała, zdobyła złoto, więc myślę, że to pokazuje, w czym jestem, trzymam kciuki, że stanę po tej stronie. Podium następnym razem.

Złoto w kickboxingu

Amy Wall jest pierwszą irlandzką mistrzynią Igrzysk Europejskich w kickboxingu. Nauczycielka Bray wykonała wspaniały występ i zdobyła złoto w kategorii wagowej do 60 kg kobiet w pełnym kontakcie, pokonując 3:0 Norweżkę Mariel Gasson Strom.

„To jeszcze nie zapadło w pamięć, igrzyska olimpijskie, wszystko pod tym sztandarem było marzeniem odkąd byłem dzieckiem” – powiedział 22-latek.

„Jestem pewien, że jutro usiądę i pomyślę, emocje są teraz wysokie. Jestem zadowolony z tego, jak poszło, dziewczyna, z którą walczyłem, jest szanowaną Norweżką.

„Spotkaliśmy się wcześniej, więc wiedziałem, że będzie mi trudno przyjść, ale plan gry zadziałał i wykonałem wszystko, co musiałem, i jestem bardzo zadowolony ze swojego występu”.

Irlandia zdobyła również dwa srebrne medale po tym, jak Nathan Tait przegrał 15-5 z Węgierem Martinem Balintem w swoim finale walki o punkty w wadze 74 kg.

Kolega z drużyny, Connor McClinchey, zdobył również drugi srebrny medal w walce punktowej do 84 kg, pokonując w finale Niemca Gabriela Sandro Petersa 16:15.

Amy Wall jest pierwszą irlandzką mistrzynią Igrzysk Europejskich w kickboxingu

W sobotę Nicole Bannon i Jodie Brown zdobyły brązowe medale w swoich konkurencjach.

W kajakarstwie olimpijczyk z Tokio Liam Zeko i Jake Cochrane z Jordanstown odpadli w półfinale zawodów mężczyzn, podczas gdy Michaela Corcoran spotkał ten sam los w zawodach kobiet.

Dzeko był najlepszy w Irlandii, zajmując 24. miejsce, podczas gdy Cochrane był 30., na tej samej pozycji co Corcoran.

Alastair McCreary wycofał się z męskiego wyścigu kajakowego po ćwierćfinale, a przed zawodnikami slalomu kajakowego odbędą się wrześniowe mistrzostwa świata w Londynie, gdzie do zdobycia jest dwanaście miejsc w Paryżu 2024 w każdej z dyscyplin olimpijskich.