Gospodarka Kanady pozostaje w tyle, a Stany Zjednoczone rozwijają się 10-krotnie szybciej niż stopa wzrostu na mieszkańca

Gospodarka Kanady pozostaje w tyle, a Stany Zjednoczone rozwijają się 10-krotnie szybciej niż stopa wzrostu na mieszkańca

Gospodarka Kanady jest na pierwszych stronach gazet ze względu na przewodnictwo w G7, ale wielu nie odczuwa skutków. Dzieje się tak dlatego, że PKB na mieszkańca prawie się nie zmienił. Zamiast rozwijać gospodarkę poprzez poprawę sytuacji gospodarczej, Kanada dodała więcej konsumentów jedynie poprzez imigrację. Uwzględniając populację, sytuacja ekonomiczna rodzin amerykańskich w ciągu ostatniej dekady rosła dziesięciokrotnie szybciej. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ostrzegała wcześniej, że Kanada wkracza na niebezpieczne terytorium, opierając się na bańce na rynku nieruchomości spowodowanej zadłużeniem.

PKB na mieszkańca

PKB to termin, który wszyscy rzucają, ale nigdy nie zastanawiają się nad jego znaczeniem. Jest to łączna wartość towarów i usług wytworzonych łącznie w ciągu jednego roku. Ponieważ zwiększenie wydatków na towary i usługi oznacza na ogół wzrost zamożności, dane te postrzega się jako wskaźnik kondycji gospodarki.

Z tym miernikiem wiążą się pewne problemy, ale największy polega na tym, że suma nie uwzględnia populacji. Dodanie większej liczby osób oznacza ogólnie zwiększenie konsumpcji i produkcji towarów i usług. W końcu więcej ludzi potrzebuje więcej rzeczy. Dlatego tak ważne jest spojrzenie na PKB na mieszkańca.

PKB na mieszkańca mierzy PKB na mieszkańca w celu ograniczenia wpływu populacji. Jeśli 10 osób zarabia tyle samo, co 8 osób dwa lata temu, sytuacja się pogarsza. Nie postępują tak naprawdę, chociaż liczba osób potrzebujących artykułów pierwszej potrzeby rośnie. W rzeczywistości, pomimo niskiego lub płaskiego wzrostu, patrząc na ogólny PKB, sytuacja ludzi może się pogorszyć. Dlatego patrzymy na PKB na mieszkańca.

PKB Kanady nie rośnie tak szybko, jak powinien

Kanada może być jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek z najszybciej rosnącą populacją. Jednak po uwzględnieniu tego, jak to wygląda w przeliczeniu na mieszkańca, pozostaje w tyle.

READ  Pralnie Paramount Stock po obniżeniu dywidendy. Transformacja jest kosztowna.

Sam w sobie ubiegłoroczny roczny wzrost wydaje się imponujący. PKB na mieszkańca w Kanadzie wzrósł o 4,9% w 2022 r. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że prawie każda miejscowość wykazała w zeszłym roku znaczny wzrost ze względu na okres porównawczy. Wracając do 2021 r., pandemia wywołała sztuczne ograniczenia w handlu, które ograniczyły ilość możliwego do wygenerowania PKB, więc rok 2022 powinien być większy. Patrząc z kontekstu, nie wygląda to tak imponująco, gdyż w tym samym okresie wyniósł nieco ponad połowę wzrostu obserwowanego w USA (+8,7%).

Kanadyjczycy odnotowali stagnację wzrostu gospodarczego w ciągu ostatniej dekady

PKB na mieszkańca Kanady i USA w ciągu ostatniej dekady. W dolarach amerykańskich.

Źródło: Bank Światowy; Lepsze mieszkanie.

W ciągu ostatniej dekady w Stanach Zjednoczonych PKB na mieszkańca rósł dziesięciokrotnie szybciej

Rzeczywiście, Kanada w ciągu ostatniej dekady pozostawała w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Według obliczeń Banku Światowego w ciągu ostatnich dziesięciu lat kraj urósł o 4,3%. Stanowi to mniej niż jedną dziesiątą wzrostu obserwowanego w Stanach Zjednoczonych, gdzie w tym samym okresie PKB na mieszkańca wzrósł o 47,4%. Kanada trafiała na pierwsze strony gazet na całym świecie, jeśli chodzi o ogólny wzrost PKB, ale ludzie rzadko przyglądali się, jak jest to skorygowane o liczbę ludności.

W ciągu dziesięciu lat PKB na mieszkańca w USA wzrósł ponad 10 razy w stosunku do Kanady

Procentowa zmiana PKB na mieszkańca od 2012 roku.

Źródło: Bank Światowy; Lepsze mieszkanie.

Brak wzrostu w Kanadzie w tym obszarze jest złożony, ale w dużej mierze można go przypisać bańce na rynku nieruchomości. Duże zyski przekierowały pieniądze z bardziej produktywnych obszarów, takich jak produkcja, i skierowały je na nieproduktywne budownictwo mieszkaniowe. Jednocześnie doprowadziło to do szybkiego narastania zadłużenia użytkowników końcowych kupujących niezbędne schronienia.

Dług pozwala dziś wydać przyszłe dochody, pomniejszone o dodatkowe koszty odsetkowe. Innymi słowy, konsumpcja zostaje przeniesiona z przyszłego okresu, pozostawiając lukę konsumpcyjną, którą należy zająć się później. Ma to sens, ale nie wtedy, gdy łatwe pożyczanie jest nadmierne. To powoduje wzrost cen mieszkań, jeszcze bardziej przesuwając przyszłe dochody.

READ  Amazon po raz pierwszy podnosi wskaźniki członkostwa w Prime dla Kanadyjczyków

Nie należy się też spodziewać, że problem rozwiąże się sam w najbliższym czasie. OECD ostrzegała wcześniej, że uzależnienie od długów mieszkaniowych sprawi, że kraj ten zajmie ostatnie miejsce pod względem PKB na mieszkańca w jakiejkolwiek rozwiniętej gospodarce. Nie tylko w tym roku, ale przez co najmniej 40 lat.

Ponieważ PKB Kanady na mieszkańca wykazuje obecnie ujemny wzrost kwartalny, nie wydaje się, aby wyciągnięto z tego jakiekolwiek wnioski.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *