Giełdy rosną wraz z słabnięciem obaw przed podwyżką stóp procentowych przez Fed, a na czele stoi Apple

Giełdy rosną wraz z słabnięciem obaw przed podwyżką stóp procentowych przez Fed, a na czele stoi Apple

Po raz pierwszy od prawie dwóch lat ceny domów nie spadły w żadnym większym obszarze metropolitalnym USA ze względu na niedobory podaży mieszkań.

według Raport z RedfinaŚrednia cena sprzedaży domów wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim lub pozostała na stałym poziomie we wszystkich 50 głównych obszarach metropolitalnych USA w ciągu czterech tygodni kończących się 28 kwietnia, co stanowi pierwszy taki przypadek od lipca 2022 r.

Redfin zauważył, że niższa podaż powoduje wzrost cen. „Nowe oferty wzrosły o 15% rok do roku, ale nadal są znacznie poniżej typowego poziomu z kwietnia: w kwietniu tego roku było mniej nowych ofert niż w jakimkolwiek rekordowym roku z wyjątkiem lat 2023 i 2020”.

Redfin stwierdził, że średnia cena sprzedaży domów osiągnęła rekordowy poziom w kwietniu i wyniosła 383 188 dolarów, co oznacza wzrost o 4,8% rok do roku.

W ujęciu regionalnym prym wiodą ceny domów w Anaheim w Kalifornii, które rosną o 20% rok do roku, podczas gdy ceny w West Palm Beach na Florydzie wzrosły o 13,4%. Ceny sprzedaży w połączeniu z obecnym oprocentowaniem kredytów hipotecznych spowodowały, że średnie spłaty kredytów hipotecznych osiągnęły rekordowy poziom 2890 dolarów, co oznacza wzrost o prawie 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według Freddiego Maca oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło próg 7%, a oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wzrosło w czwartek do 7,22%, w porównaniu z 7,17% tydzień wcześniej. Tymczasem Rezerwa Federalna oświadczyła w środę, że utrzyma referencyjną stopę procentową na stałym poziomie, zwiększając oczekiwania, że ​​stopy procentowe kredytów hipotecznych prawdopodobnie pozostaną niezmienne w przyszłości.

Dane z Redfin pokazały również, że mediana ceny wywoławczej domu – za jaką właściciele domów mają nadzieję sprzedać swoją nieruchomość – wzrosła do rekordowego poziomu 420 450 dolarów w ciągu czterech tygodni kończących się 28 kwietnia. To największy wzrost od września 2022 r.

READ  Musk nie dołącza już do zarządu Twittera

Wysokie koszty stanowią dodatkowe wyzwania dla nabywców domów w wiosennym sezonie zakupów domów. Niektórzy agenci podają, że niedawny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych odstrasza kupujących i wpływa na liczbę wniosków o kredyt hipoteczny. Ale wciąż jest wystarczająco dużo kupujących, aby ceny pozostały wysokie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *