Frank Borman, astronauta NASA, który ryzykował wszystko, zmarł w wieku 95 lat

Frank Borman, astronauta NASA, który ryzykował wszystko, zmarł w wieku 95 lat

Jest Wigilia 1968 roku, rok wojny, zamachów i protestów.

Trzaski dźwięk w radiach na całym świecie.

„Załoga Apollo 8 kończy życzyć dobrej nocy, powodzenia i wesołych Świąt – i niech Bóg błogosławi was wszystkich, wszystkich na dobrej Ziemi”.

Prawie jedna trzecia światowej populacji słyszała te słowa i są to słowa najczęściej słuchane w historii ludzkości.

Człowiekiem, który to wygłosił z orbity księżycowej, był komandor Frank Borman, który zmarł w tym tygodniu w Billings w Montanie, NASA ogłosiła. Mając 95 lat, był najstarszym żyjącym astronautą i jednym z największych odkrywców w historii ludzkości.

Więcej z ForbesaAstronauta Apollo 8 opowiada o tym, jak załoga widziała wschód Ziemi, wygrała wyścig kosmiczny i na zawsze uratowała Boże Narodzenie

Bliźnięta 7 do Apolla 8

Wybrany na astronautę w 1962 r. Borman po raz pierwszy poleciał w przestrzeń kosmiczną w 1965 r. w ramach 14-dniowej misji NASA Gemini 7, zanim został przydzielony do misji Apollo 8, pierwotnie zaprojektowanej na orbitę wokół Ziemi. Z zaledwie 16-tygodniowym wyprzedzeniem awansował na kierowcę misji polegającej na 10-krotnym okrążeniu Księżyca i bezpiecznym powrocie na Ziemię.

Misja ta, wraz z Jimem Lovellem i Billem Andersem, przybyła w Wigilię Bożego Narodzenia i okrążyła Księżyc 10 razy w ciągu 20 godzin. To był pierwszy raz, kiedy ludzie uwolnili się od wpływu ziemskiej grawitacji i po raz pierwszy ktokolwiek zobaczył Ziemię jako idealną kulę i niewidoczną stronę Księżyca.

Tony szacunku

Apollo 8 był prawdopodobnie najważniejszą, odważną i niebezpieczną misją, jakiej kiedykolwiek podjęła NASA. „Kiedy rozmawiasz z ekspertami lub innymi astronautami programu Apollo, którzy z szacunkiem wypowiadali się o Apollo 8, ryzyko było prawie nieobliczalne” – powiedział Robert Corson, autor książki „Apollo 8”. Rocketmen: Odważna wyprawa Apollo 8 i astronauci, którzy odbyli pierwszą podróż człowieka na Księżyc W wywiadzie z 2018 r.

Podczas jednej orbity Anders zrobił pierwsze zdjęcie wschodu Ziemi. „Apollo 8 zostanie prawdopodobnie zapamiętany ze względu na obraz Belle tak samo jak cokolwiek innego, ponieważ ukazuje kruchość naszej Ziemi, piękno Ziemi i to, jak mali jesteśmy we wszechświecie” – powiedział Borman, kiedy z nim rozmawiałem. 2018. „Nie mam nic wiszącego w domu, mam to w głowie.”

Eksploracja kosmosu a zimna wojna

Podczas naszego wywiadu Boorman naprawdę mnie uderzył. Powiedział, że nie przejmuje się eksploracją kosmosu. Dla niego program Apollo polegał jedynie na wysłaniu Związku Radzieckiego na Księżyc i niczym więcej. „Byłem tam, aby wziąć udział w bitwie z Sowietami w okresie zimnej wojny” – powiedział mi. Krótko przed wejściem na pokład kapsuły i wyruszeniem w 20-dniową podróż dookoła Księżyca powiedział NASA, że będzie to jego ostatnia misja. Jego praca albo dobiegła końca, albo zakończyła się tragedią, być może w Boże Narodzenie.

Widzisz, Bormanna nie interesowało chodzenie po Księżycu. „Na zielonej ziemi Boga nie było mowy, żebym wrócił na Księżyc i zbierał kamienie” – powiedział.

Być może uważał się za żołnierza, a nie za odkrywcę, niemniej jednak Borman zostanie zapamiętany jako jeden z największych pionierów w historii ludzkości, który w 1968 roku zaryzykował wszystko – nawet Boże Narodzenie – dla nas wszystkich, nas wszystkich na dobrej Ziemi.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj.

READ  „Problem z połączeniem” znacznie opóźnia długo oczekiwany start Teleskopu Webba

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *