Einstein miał rację – niezwykłe zdjęcie gromady galaktyk

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił spektakularne zdjęcie gromady galaktyk o nazwie GAL-CLUS-022058s. Znajduje się na południowej półkuli galaktyki Owena i przedstawia pierścień Einsteina, który potwierdza dokładny charakter ogólnej teorii względności.

Pierścień Einsteina to rodzaj odległego obrazu obiektu utworzonego przez soczewkowanie grawitacyjne. Powstaje, gdy obserwator znajduje się dokładnie w linii prostej, wyznaczonej przez źródło pola grawitacyjnego i źródło światła. Pierwszy kompletny pierścień Einsteina został odkryty w 1998 roku.

Nazwa pierścienia Einsteina pochodzi od Alberta Einsteina, który przewidział występowanie soczewkowania grawitacyjnego w ogólnej teorii względności.

W przypadku GAL-CLUS-022058s światło z ekranu galaktyki tła jest zniekształcone w krzywą. Galaktyka tła jest prawie dokładnie wyrównana z centralną galaktyką eliptyczną, dlatego pierścień Einsteina jest tak dobrze widoczny.

Naukowcy twierdzą, że obiekty takie jak GAL-CLUS-022058 są „doskonałymi laboratoriami” do badania galaktyk, które często są zawroty głowy i są daleko. Soczewkowanie grawitacyjne pozwala badaczom zobaczyć te obiekty.

———————————————–

Samochód z okazji 20. rocznicy Interii!

Zagłosuj i wygraj 20 000 zł Kliknij!

Zapraszamy do udziału w V edycji referendum MotoAs. Wyjątkowy, ponieważ upamiętnia 20. rocznicę powstania Interii. Z tej okazji prezentujemy modele 20 samochodów, które budzą emocje i zachwycają swoim wyglądem i osiągami. Imponujący rozwój technologii jest często zdumiewający, a słynne modele rewelacyjne. Zostań z nami! Oddaj swój głos i zdecyduj, jak wyglądają prawdziwe motoAs!

READ  Nowa Fundlandia i Labrador rozpoczynają kampanię rekrutacyjną dla ukraińskich uchodźców na ulicach Warszawy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top