Einstein miał rację – niezwykłe zdjęcie gromady galaktyk

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił spektakularne zdjęcie gromady galaktyk o nazwie GAL-CLUS-022058s. Znajduje się na południowej półkuli galaktyki Owena i przedstawia pierścień Einsteina, który potwierdza dokładny charakter ogólnej teorii względności.

Pierścień Einsteina to rodzaj odległego obrazu obiektu utworzonego przez soczewkowanie grawitacyjne. Powstaje, gdy obserwator znajduje się dokładnie w linii prostej, wyznaczonej przez źródło pola grawitacyjnego i źródło światła. Pierwszy kompletny pierścień Einsteina został odkryty w 1998 roku.

Nazwa pierścienia Einsteina pochodzi od Alberta Einsteina, który przewidział występowanie soczewkowania grawitacyjnego w ogólnej teorii względności.

W przypadku GAL-CLUS-022058s światło z ekranu galaktyki tła jest zniekształcone w krzywą. Galaktyka tła jest prawie dokładnie wyrównana z centralną galaktyką eliptyczną, dlatego pierścień Einsteina jest tak dobrze widoczny.

Naukowcy twierdzą, że obiekty takie jak GAL-CLUS-022058 są „doskonałymi laboratoriami” do badania galaktyk, które często są zawroty głowy i są daleko. Soczewkowanie grawitacyjne pozwala badaczom zobaczyć te obiekty.

———————————————–

Samochód z okazji 20. rocznicy Interii!

Zagłosuj i wygraj 20 000 zł Kliknij!

Zapraszamy do udziału w V edycji referendum MotoAs. Wyjątkowy, ponieważ upamiętnia 20. rocznicę powstania Interii. Z tej okazji prezentujemy modele 20 samochodów, które budzą emocje i zachwycają swoim wyglądem i osiągami. Imponujący rozwój technologii jest często zdumiewający, a słynne modele rewelacyjne. Zostań z nami! Oddaj swój głos i zdecyduj, jak wyglądają prawdziwe motoAs!

READ  „Nie przestaniemy promować pojazdów napędzanych gazem” – mówi Dyrektor Generalny Iveco Poland.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *