Dziennikarz filipińskiego radia został zastrzelony na antenie w wyniku „bezczelnego morderstwa” | Wiadomości medialne

Dziennikarz filipińskiego radia został zastrzelony na antenie w wyniku „bezczelnego morderstwa” |  Wiadomości medialne

Prezydent Ferdinand Marcos Jr. wezwał policję, aby znalazła bandytę, po tym jak Juan Gomalon stał się czwartym dziennikarzem zabitym od czerwca 2022 r.

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. nakazał policji przeprowadzenie wszechstronnego śledztwa po zastrzeleniu na antenie prezentera radiowego, co stanowi już czwarty dziennikarz zabity od czasu objęcia urzędu prezydenta w czerwcu ubiegłego roku.

Juan Gomalon, znany również jako DJ Johnnie Walker, został postrzelony przez nieznanego napastnika podczas transmisji ze swojego domu w mieście Calamba na południu w niedzielę rano – poinformował w oświadczeniu Krajowy Związek Dziennikarzy Filipin (NUJP).

Powiedziała, że ​​„bezczelne morderstwo” zostało sfilmowane podczas transmisji na żywo jego programu na Facebooku.

„Ataki na dziennikarzy nie będą tolerowane w naszej demokracji, a ci, którzy zagrażają wolności prasy, poniosą pełne konsekwencje swoich działań” – oznajmił Marcos Jr. w oświadczeniu.

Policja twierdzi, że zabójca dostał się do studia udając słuchacza, dwukrotnie strzelił do Gomalona, ​​wyrwał mu złoty naszyjnik i uciekł ze wspólnikiem, który czekał na niego na motocyklu na zewnątrz.

Filipiny charakteryzują się prężnie rozwijającym się przemysłem medialnym, ale są także jednym z najniebezpieczniejszych na świecie miejsc pracy dziennikarzy.

Jamalon jest 199. dziennikarzem zabitym od czasu przywrócenia demokracji w 1986 r., stwierdził w swoim oświadczeniu NUJP.

Transmisja na żywo, dostępna dla około 2400 obserwujących, pokazała, że ​​57-latek zatrzymał się i spojrzał na coś poza kamerą, po czym oddał dwa strzały. Następnie dziennikarz opadł z powrotem na krzesło, słysząc muzykę w tle. W drodze do szpitala uznano go za zmarłego.

Na nagraniu nie widać napastnika, ale policja twierdzi, że sprawdza, czy kamery monitoringu zainstalowane w domu i u sąsiadów coś zarejestrowały.

„Chociaż motyw nie został jeszcze ustalony, obecnie uważamy, że ten incydent miał związek z pracą” – powiedział w oświadczeniu Paul Gutierrez, szef prezydenckiej grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa mediów.

READ  Imran Khan mówi, że pakistański premier Sharif był zamieszany w spisek mający na celu jego zabicie | Wiadomości Imrana Khana

Policja stwierdziła, że ​​bada motywy zabójstwa i nie była świadoma żadnych wcześniejszych zagrożeń dla życia Jomalona.

„Zajmuje się głównie bieżącymi wydarzeniami i nie jest znane, aby kogokolwiek krytykował w swoich programach radiowych” – powiedział AFP szef policji w Kalama, kapitan Diori Ragonio.

Według światowego indeksu bezkarności za rok 2023 opracowanego przez Komitet Ochrony Dziennikarzy Filipiny zajmują ósme miejsce w rankingu najgorszych krajów pod względem ścigania zabójców dziennikarzy.

W jednym z najgorszych wypadków w historii około 32 pracowników mediów znalazło się wśród 58 osób zabitych przez członków potężnego klanu politycznego i ich współpracowników w południowej prowincji Maguindanao w 2009 roku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *