Dyrektor naczelny RBS Mackay broni transakcji z HSBC w obliczu wzrostu zysków banków

Dyrektor naczelny RBS Mackay broni transakcji z HSBC w obliczu wzrostu zysków banków

TORONTO – Dyrektor generalny RBC Dave MacKay wygłosił jedne ze swoich najostrzejszych w dotychczasowej historii komentarzy na temat znaczenia zatwierdzenia przez rząd federalny przejęcia HSBC Canada przez bank za kwotę 13,5 miliarda dolarów, w związku z rosnącym sprzeciwem transakcji.

W przemówieniu podczas telekonferencji, podczas której omawiano zyski banku za czwarty kwartał po zgłoszeniu wzrostu zysków, MacKay powiedział, że odrzucenie transakcji źle świadczyłoby o kraju.

„Byłoby to bardzo złym sygnałem dla inwestorów zagranicznych, aby nie kontynuowali tego, ponieważ musimy przyciągnąć kapitał do tego kraju” – stwierdził.

„Wszyscy rozumieją, że HSBC odchodzi, zdecydował się odejść i w Kanadzie będzie to wyglądać okropnie, jeśli nie pozwoli się na swobodny przepływ kapitału”.

Jego uwagi pojawiły się po tym, jak Komisja Finansów Izby Gmin na początku listopada wezwała ministra finansów do zablokowania porozumienia w związku z obawami, że zaszkodzi ono konkurencji, chociaż członkowie liberałów wstrzymali się od głosu.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre również wezwał w październiku do zablokowania transakcji, powołując się na ustalenia Biura ds. Konkurencji, że bank wstrzymywał oprocentowanie kredytów hipotecznych, w związku z czym jego strata może skłonić Kanadyjczyków do płacenia wyższych stóp procentowych.

Koalicja grup antymonopolowych, ekologicznych i tubylczych również rozpoczęła 23 listopada kampanię, próbując powstrzymać porozumienie.

Podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej MacKay podkreślił, że umowa jest korzystna dla Kanady ze względu na podwyższone podatki i zwiększone zyski pozostające w kraju, oraz że zostało dokładnie przeanalizowane przez Biuro ds. Konkurencji, które ją zatwierdziło.

„Włożyli ogromny wysiłek w szeroko zakrojony proces obejmujący dziesiątki tysięcy dokumentów. Musimy szanować ten proces. Dlatego jestem pewien, że wszyscy na wszystkich poziomach rozumieją korzyści i dlaczego jest to dobre dla Kanady, i dlaczego nie zrobienie tego jest bardzo złe dla Kanady.” „.

READ  Rafineria Burnaby utrzymuje dostawy paliwa w związku z kontynuacją przestoju Trans Mountain - Wiadomości BC

Bank już przygotowuje się do integracji przejęcia, odnotowując wydatki z nim związane w czwartym kwartale na poziomie 203 mln dolarów.

Wydatki te dodały trzy punkty procentowe do 13-procentowego wzrostu wydatków w porównaniu z rokiem poprzednim. Do innych czynników generujących koszty zaliczały się koszty odpraw w związku ze zwolnieniami ogłoszonymi pod koniec trzeciego kwartału.

W porównaniu do końca drugiego kwartału RBC zwolniło 3 tys. pracowników etatowych, czyli ok. 3,2 proc. zatrudnionych.

Bank zwiększył także rezerwę na straty kredytowe do 720 mln dolarów, w porównaniu z 381 mln dolarów rok wcześniej, w związku z obawami o otoczenie makroekonomiczne.

Wzrost następuje po tym, jak MacKay stwierdził, że spowolnienie gospodarcze już się rozpoczęło. Stwierdził, że wskaźniki oznaczają, że stopy procentowe prawdopodobnie zostaną podniesione, nawet jeśli kredytobiorcy pozostaną pod presją.

„Biorąc pod uwagę złagodzenie presji cenowej, uważamy, że banki centralne dobiegły końca cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej i skoncentrują się na obniżkach stóp procentowych w 2024 r., chociaż oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną powyżej poziomów sprzed pandemii”.

Jego komentarze pojawiają się po tym, jak StatCan podał w czwartek, że kanadyjski produkt krajowy brutto spadł w trzecim kwartale o 1,1 procent rok do roku.

Pomimo wyższych kosztów i rezerw RBC odnotowało zysk za czwarty kwartał w wysokości 4,13 miliarda dolarów, czyli 2,90 dolara na akcję rozwodnioną, za kwartał zakończony 31 października, w porównaniu z 3,88 miliarda dolarów, czyli 2,74 dolara na akcję rozwodnioną rok wcześniej.

Przychody banku w ostatnim kwartale wyniosły 13,03 miliarda dolarów, w porównaniu z 12,57 miliardami dolarów w tym samym kwartale ubiegłego roku, podczas gdy rezerwy banku na straty kredytowe wzrosły do ​​720 milionów dolarów, w porównaniu z 381 milionów dolarów rok wcześniej.

Po skorygowaniu RBC zarobiło w ostatnim kwartale 2,78 dolara na akcję rozwodnioną, czyli na niezmienionym poziomie w stosunku do tego samego kwartału ubiegłego roku.

READ  Canada Post zgadza się zapłacić 50 mln CAD za swoją rolę w systemie ustalania cen

Według szacunków sporządzonych przez firmę Refinitiv zajmującą się danymi dotyczącymi rynków finansowych analitycy spodziewali się średnio skorygowanego zysku na akcję w wysokości 2,62 dolara.

Na koniec rozmowy MacKay podkreślił dużą płynność banku, wysiłki zmierzające do ograniczenia wydatków oraz gotowość do przejęcia HSBC Bank Canada.

„Widzisz wyraźną ścieżkę prowadzącą do możliwości wchłonięcia HSBC, dalszego budowania kapitału, alokowania kapitału na rozwój i rozpoczęcia zwrotu kapitału akcjonariuszom w najbliższej przyszłości”.

W czwartek bank zapowiedział także wzrost zysków. Teraz będzie wypłacać kwartalną dywidendę w wysokości 1,38 dolara na akcję, co oznacza wzrost o trzy centy z 1,35 dolara.

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 30 listopada 2023 r.

Firmy w tej historii: (TSX:RY)

Ian Beckes, prasa kanadyjska

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *