Dwie prywatne firmy zamierzają podjąć próbę lądowania na Księżycu

Dwie prywatne firmy zamierzają podjąć próbę lądowania na Księżycu

Dwie prywatne amerykańskie firmy lecą na Księżyc. Willa Fabrizio — Getty Images

Być może Elon Musk ma oko na Marsa, ale skupiając się na czerwonej planecie, dwie prywatne firmy lotnicze planują powrót Stanów Zjednoczonych na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku.

W poniedziałek 8 stycznia firma Astrobotic Technology z Pittsburgha wyśle ​​swój lądownik na pokład statku kosmicznego Vulcan należącego do United Launch Alliance. Lądownik przewozi 20 ładunków, w tym pięć pochodzących z inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services Initiative, a także liczne dzieła sztuki i artefakty historyczne.

W przyszłym miesiącu Intuitive Machines z siedzibą w Houston ma nadzieję wystrzelić własny lądownik. Wykorzysta rakietę SpaceX do opuszczenia orbity przed samodzielnym lądowaniem.

Obie firmy Rywalizuj, aby być pierwszym Prywatnym podmiotom udaje się wylądować statek na Księżycu. Biorąc pod uwagę złożoność podróży kosmicznych, Intuitive Machines może wygrać ten wyścig, ale opóźnienia w startach i inne czynniki mogą na to wpłynąć.

NASA wspiera obie prywatne firmy kosmiczne, które w dalszym ciągu skupiają się na wysyłaniu astronautów na Księżyc. Prywatne firmy mogą działać jako pojazdy dostawcze i zwiadowcy, aby dostarczać niezbędne zaopatrzenie i znajdować idealne strefy lądowania.

Misja NASA Artemis 3 ma nadzieję wylądować na biegunie południowym Księżyca przy pomocy statku Starship należącego do SpaceX, aby przywrócić ludzi na powierzchnię Księżyca. Wycieczka ma się odbyć nie później niż pod koniec tego roku, ale harmonogram nie został jeszcze podany.

Księżyc oczywiście nie jest ostatecznym celem podróży. W dłuższej perspektywie NASA ma nadzieję nauczyć się lepszych sposobów życia, pracy i przetrwania w nieprzyjaznych warunkach przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu misje załogowe na Marsa będą możliwe do połowy lat trzydziestych XX wieku.

„Niezwykli mężczyźni i kobiety na przestrzeni dziejów starali się osiągnąć «niemożliwe» i odnieśli sukces. Czasami «niemożliwe» jest niemożliwe aż do chwili, gdy stanie się to po raz pierwszy, a potem staje się «nieuniknione». Dlatego właśnie [the Peregrine lander] Leci na Księżyc”, „Astrobotic”. Pisał na X, dawniej Twitterze.

READ  Zarejestruj się już dziś na nasze Law Breakfast Space Café ze Stephenem Freelandem

Obie firmy planują już drugie misje na południowy biegun Księżyca, przy czym Astrobotic planuje zabrać należący do NASA łazik Viper do poszukiwania wody, a Intuitive Machines – wiertarkę do lodu.

Oczekuje się, że lód na południowym biegunie Księżyca zostanie wykorzystany do produkcji paliwa rakietowego i umożliwienia astronautom picia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *