Dwie irańskie animacje na 13. Animogji w Polsce

Dwie irańskie animacje na 13. Animogji w Polsce

TEHRAN – W ramach trwającego 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy w Polsce prezentowane są dwie animacje z Iranu.

Mehr powiedział, że „Being 10” w reżyserii Fatemeha Jafari i „Aur Unform” Yeganeh Moqaddam to irańskie animacje biorące udział w wydarzeniu.

Wyprodukowana przez Instytut Rozwoju Intelektualnego Dzieci i Młodzieży krótka animacja Jafariego opowiada o ojcu i jego dziesięcioletnim synu, którzy mieszkają w samotnej chatce pośrodku gęstego lasu. Ojciec, myśliwy, zostawia jeden ze swoich połowów i przynosi go do domu jako prezent dla syna. To, co pierwotnie było zabawką, na zawsze odmieniło życie chłopca.

18-minutowa animacja zdobyła niedawno trzecią nagrodę na 11. Międzynarodowym Festiwalu Constantine Gold Coin w Serbii.

Jafari (46 l.) posiada tytuł magistra animacji uzyskany na Uniwersytecie Tarbiat Modares. Od 2005 roku działa jako animator, scenarzysta i reżyser.

Siedmiominutowy „Nasz mundur” znalazł się w gronie pięciu nominowanych w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany do Oscarów 2024.

W tym krótkim filmie irańska dziewczyna przywołuje wspomnienia z lat szkolnych poprzez zmarszczki i materiał swojego starego mundurka. Nie używając papieru, płótna ani mediów cyfrowych, Mogatham maluje bezpośrednio na materiale używanym do produkcji mundurków szkolnych, aby opowiedzieć historię bohatera, który marzy o lepszej przyszłości.

Animacja Mohammada, wyprodukowana samodzielnie, zdobyła Wielką Nagrodę Jury na hiszpańskim festiwalu Animayo oraz nagrodę dla najlepszej krótkiej animacji na francuskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Ten film krótkometrażowy wyróżnia się umiejętnością łączenia różnych technik i mediów, zwanych mediami mieszanymi, w celu stworzenia urzekającego wizualnie doświadczenia dzięki unikalnemu i kreatywnemu podejściu.

Produkcja z 2022 roku eksploruje ślady dziecięcych mundurków, ponieważ są one czymś więcej niż tylko elementem garderoby i mogą wpływać na sposób wyrażania się w miejscach publicznych.

Moghattam to animator i ilustrator z silną pasją do natury, kultury i rzeczywistości, w której żyje. W swoich filmach stara się oddać głos stworzeniom, które zazwyczaj nie mają głosu.

READ  Mecz Czterech Skoczni. Zawodnicy poparli Polaków. „Zasługują na start”

Animocje to festiwal filmowy skupiający się na kinie animowanym, które jest ambitne i poszukuje własnych form wyrazu artystycznego.

Jej priorytetem jest oferowanie odważnych, zaskakujących i nowatorskich rozwiązań, doskonałego zastosowania tradycyjnych technik oraz ciekawych tematów, które mogą budzić różne emocje.

Animocje organizuje warsztaty i spotkania z artystami oraz inne formaty, które przybliżają świat animacji i pozwalają zobaczyć go z innej perspektywy niż przed ekranem.

Festiwal, który rozpoczął się 14 kwietnia, zakończy się 20 kwietnia.

Zdjęcie: Sceny z filmów „10 lat” (L) i „Nasz mundur”.

SS/SAB

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *