Do 2023 roku Polska będzie wytwarzać 26% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

Do 2023 roku Polska będzie wytwarzać 26% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

Nowe dane pokazują, że w 2023 roku odnawialne źródła energii będą stanowić 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z 19,3% w roku poprzednim. Jednak węgiel nadal wytwarza większość energii elektrycznej w kraju.

Według niemieckiego instytutu badawczego Fraunhofer Society w ubiegłym roku Polska wygenerowała łącznie 39,42 TWh z OZE. Z tego największym źródłem energii wiatrowej jest morska energetyka wiatrowa, wytwarzająca 22,12 TWh, czyli 14,6% całkowitej produkcji energii.

Na kolejnych miejscach plasuje się energia słoneczna (13,22 TWh, 8,7%), biomasa (2,12 TWh, 1,4%) i energia wodna (1,81 TWh, 1,3%).

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski wzrósł w zeszłym roku o 6,7 punktu procentowego, najwięcej od czasu rozpoczęcia publikowania danych przez Instytut Systemów Energetyki Słonecznej Towarzystwa Fraunhofera w 2015 roku.

Jednak w dalszym ciągu niemal dwie trzecie produkcji energii elektrycznej w Polsce pochodziło z węgla, przy czym węgiel kamienny wygenerował 65,27 TWh (43%), a węgiel brunatny (brunatny) 31,47 TWh (20,8%). Gaz również stanowił 12,94 TWh (8,5%), a ropa naftowa 2,54 TWh (1,7%).

W odrębnym raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu przez Global Carbon Project Polska znalazła się na 34. miejscu na świecie pod względem emisji CO2 na osobę w 2022 r., tuż za Chinami na 35. miejscu.

Polska, najbardziej zależny od węgla kraj UE, zintensyfikowała wysiłki na rzecz odejścia od paliw kopalnych po inwazji Rosji na Ukrainę i wynikającym z niej kryzysie energetycznym.

Według branżowego serwisu informacyjnego Energetyka24 w latach 2021–2023 zainstalowana moc fotowoltaiczna wzrosła z 7,95 GW do 9,63 GW, a moc fotowoltaiczna z 6,66 GW do 14,28 GW.

Jak zauważa jego redaktor naczelny Jakub Wiech: „Mimo że najszybciej rozwijającą się technologią odnawialną jest fotowoltaika, to w polskich warunkach panele fotowoltaiczne charakteryzują się stosunkowo niskim stopniem wykorzystania mocy zainstalowanej (około 11%), co oznacza, że ​​turbiny wiatrowe wciąż są lider technologii odnawialnych w Polsce.

READ  Polska kupi amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot za 15 miliardów dolarów

W 2022 r. Polska zainstaluje trzecią co do wielkości ilość nowych mocy fotowoltaicznych w UE. W tym roku ilość energii elektrycznej dostarczanej przez mikroinstalacje odnawialne – głównie panele słoneczne – podwoiła się, dzięki popularnemu programowi dotacji państwowych.

W ubiegłym tygodniu w Boże Narodzenie Polska wyprodukowała rekordową ilość energii elektrycznej z morskiej energetyki wiatrowej, pokrywając 44% całodobowego zapotrzebowania. Kolejne 17% pochodziło z energii słonecznej. Jednak krajowa sieć nie radziła sobie z tym zadaniem, w wyniku czego turbiny zostały wyłączone, a moc przeniesiona do Niemiec.

Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który odszedł ze stanowiska w zeszłym miesiącu, postawił za cel, aby do 2040 r. Polska wytwarzała 51% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, z czego 23% miało pochodzić z energii jądrowej. Rozpoczął proces uruchamiania pierwszych w kraju elektrowni jądrowych.

Nowy rząd, który doszedł do władzy w zeszłym miesiącu, szeroka koalicja partii centrowych, centroprawicowych i lewicowych, zobowiązał się do skierowania Polski w stronę wytwarzania mniej zanieczyszczającej środowisko energii.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Narcyza Aziko / Bexels

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *