Dania ogłasza nowego króla po abdykacji królowej Małgorzaty z tronu

Dania ogłasza nowego króla po abdykacji królowej Małgorzaty z tronu

Kopenhaga, Dania –

Tysiące ludzi zebrało się w niedzielę w centrum Kopenhagi, aby być świadkami historycznego momentu w jednym z najstarszych królestw świata.

Około godziny 14:00 (13:00 GMT) królowa Małgorzata II podpisze abdykację podczas spotkania z duńskim gabinetem po ponad pięciu dekadach służby. Za około godzinę jej 55-letni syn i książę koronny Frederik zostaną ogłoszeni królem na oczach publiczności na balkonie pałacu Christiansborg w sercu stolicy Danii. Duńskie krajowe stacje telewizyjne będą transmitować wydarzenie na żywo.

Małgorzata (83 l.) będzie pierwszą od prawie 900 lat królową Danii, która dobrowolnie zrzeknie się tronu.

Ze względu na problemy zdrowotne Małgorzata ogłosiła w sylwestra, że ​​ustąpi ze stanowiska, co zdziwiło naród, który oczekiwał, że dożyje swoich dni na tronie, jak to jest w zwyczaju w duńskiej monarchii.

Margaret przeszła poważną operację kręgosłupa w lutym ubiegłego roku i wróciła do pracy dopiero w kwietniu.

Nawet premier Mette Frederiksen nie była świadoma zamiarów królowej aż do chwili ogłoszenia. Gazeta Berlingske, powołując się na Pałac Królewski, napisała, że ​​Małgorzata poinformowała Fryderyka i jego młodszego brata Joachima zaledwie trzy dni temu.

Thomas Larsen, duński ekspert królewski, powiedział: „Królowa jest tutaj i zasiada na tronie od ponad 50 lat. Jest osobą bardzo szanowaną i popularną, więc ludzie nie spodziewali się tego i byli w szoku .”

Ostatni raz król duński dobrowolnie podał się do dymisji w 1146 r., kiedy król Eryk III Lamm ustąpił i wstąpił do klasztoru. Małgorzata zrzeknie się tronu w tym samym dniu, w którym wstąpiła na tron ​​po śmierci ojca, króla Fryderyka IX.

Początki monarchii Danii sięgają starożytnego króla Wikingów Gorma w X wieku, co czyni ją najstarszą w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Dziś obowiązki rodziny królewskiej stały się w dużej mierze ceremonialne.

READ  „Jesteś po prostu szumowiną”: Haley ostro krytykuje Ramaswamy’ego w debacie GOP

Ludzie zaczęli gromadzić się w niedzielę przed parlamentem, a wielu tłoczyło się na ulicach głównej ulicy handlowej Kopenhagi, deptaku Stroget, ozdobionego czerwono-białymi duńskimi flagami. W wielu sklepach wisiały zdjęcia królowej i przyszłego króla. Lokalne media podały, że do stolicy Danii przybyły setki osób z całego kraju, a inni oglądali telewizję na żywo, aby obejrzeć to ogromne wydarzenie.

Autobusy miejskie zostały udekorowane mniejszymi replikami duńskiej flagi, jak to ma w zwyczaju podczas królewskich uroczystości.

Zespół muzyczny Gwardii Królewskiej występował codziennie w centrum Kopenhagi, ale zamiast zwykłych czarnych marynarek nosił czerwone marynarki, aby uczcić ważne wydarzenia. Ludzie, ubrani ciepło ze względu na zimno, mimo że był słoneczny dzień, entuzjastycznie machali flagami podczas występu zespołu.

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w Danii nie odbywa się ceremonia koronacyjna. Premier Fryderyk uroczyście ogłosi króla z balkonu pałacu Christiansborg, w którym mieszczą się biura rządowe, parlament i Sąd Najwyższy, a także stajnie królewskie i sale przyjęć królewskich.

Po abdykacji Dania pozostanie z dwiema królowymi: Małgorzata zachowa swój tytuł, a urodzona w Australii żona Fryderyka zostanie królową Marią. Christian, najstarszy syn Fryderyka i Marii, który ma 18 lat, zostanie księciem koronnym i następcą tronu.

Nowy król i królowa opuszczą pałac Christiansborg powozem konnym i powrócą do rezydencji królewskiej Amalienborg, gdzie Małgorzata również mieszka, ale w oddzielnym budynku. W domu Małgorzaty królewski standard zostałby obniżony i podniesiony w budynku, w którym mieszkali Fryderyk i Maria.

Aby uczcić sukcesję, cztery działa w porcie w Kopenhadze oddają trzykrotnie 27 strzałów. Późnym popołudniem park rozrywki Tivoli Gardens w Kopenhadze planuje uczcić nowego króla i królową największym pokazem sztucznych ogni w 180-letniej historii parku.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie duńskiego nadawcy publicznego DR, opublikowanego w piątek, wynika, że ​​79 procent z 1037 osób ankietowanych przez ankieter Epineon stwierdziło, że uważa, że ​​Fryderyk jest gotowy do przejęcia władzy, a 83 procent stwierdziło, że jego żona Maria jest gotowa zostać królową. DR podała, że ​​margines błędu sondażu wynosił 3 punkty procentowe.

READ  Rosja oskarża Kanadę o „ignorowanie licznych zbrodni” popełnionych przez Ukrainę w obliczu rosnących napięć - National

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *