Były informator FBI zostaje oskarżony o kłamstwo na temat Joe Bidena i jego syna

Były informator FBI został oskarżony o kłamstwo na temat prezydenta i zaangażowania Huntera Bidena w kontakty biznesowe z ukraińską firmą energetyczną Burisma Holdings, powiedział amerykański prokurator specjalny prowadzący śledztwo w sprawie syna Joe Bidena.

W czwartkowym oświadczeniu prokurator specjalny David Weiss powiedział, że federalna wielka ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia 43-letniego Aleksandra Smirnowa pod zarzutem złożenia „fałszywego oświadczenia” oraz „stworzenia fałszywych i fikcyjnych zapisów” w związku z dochodzeniem FBI. Jeśli Smirnov zostanie skazany, grozi mu maksymalnie 25 lat więzienia.

Rola Burismy i Huntera Bidena w firmie została szczegółowo zbadana w następstwie bezpodstawnych zarzutów ze strony byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa i innych osób, jakoby Demokrata Joe Biden w niewłaściwy sposób próbował pomóc interesom biznesowym swojego syna na Ukrainie. Biały Dom zaprzeczył tym zarzutom.

Weiss powiedział, że Smirnow został aresztowany w środę na międzynarodowym lotnisku Harry'ego Reida w Las Vegas w stanie Nevada po przybyciu do Stanów Zjednoczonych z zagranicy. Nie było od razu jasne, czy Smirnow ma adwokata.

Ujawniony w czwartek akt oskarżenia wydaje się być ciosem w oskarżenia Republikanów, jakoby prezydent USA odniósł korzyści z działań syna na Ukrainie.

Hunter Biden zasiadał w zarządzie Burisma od 2014 do 2019 roku, przez część którego jego ojciec był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych za czasów byłego prezydenta Baracka Obamy.

Smirnov twierdził, że w 2017 roku rozmawiał z właścicielem Burismy na temat wysiłków przedsiębiorstwa energetycznego zmierzających do zakupu amerykańskiej spółki.

Z aktu oskarżenia wynika, że ​​w 2020 r. Smirnoff złożył fałszywe zeznania, wspominając dwa spotkania z 2015 lub 2016 r., podczas których dyrektorzy powiązani z Burismą powiedzieli mu, że zatrudnili Huntera Bidena, aby „chronił nas za pośrednictwem swojego ojca przed wszelkiego rodzaju problemami”.

W akcie oskarżenia dodano, że Smirno fałszywie twierdził również, że dyrektorzy Burismy zapłacili po 5 milionów dolarów Joe Bidenowi i Hunterowi Bidenowi, gdy ten pierwszy był wiceprezydentem, aby jego syn mógł „zaopiekować się wszystkimi tymi sprawami przez ojca”.

READ  Prokurator Generalny Ukrainy ubiega się o dożywocie dla rosyjskiego żołnierza w procesie o zbrodnie wojenne

Odniesiono się do śledztwa prowadzonego wówczas przez ówczesnego ukraińskiego prokuratora generalnego w sprawie Burisma.

Ukraińska firma energetyczna odegrała także kluczową rolę w impeachmentu Trumpa w 2019 r. w związku z jego rzekomymi próbami wywarcia nacisku na Ukrainę, aby przeprowadziła dochodzenie w sprawie Bidena i pomogła mu wygrać reelekcję. Później Senat z większością Republikanów uniewinnił Trumpa.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *