BP, Edison i Shell zwracają się do USA i UE o interwencję w sporze dotyczącym Venture Global LNG

BP, Edison i Shell zwracają się do USA i UE o interwencję w sporze dotyczącym Venture Global LNG

Rośliny stoją w hali brytyjskiego międzynarodowego koncernu naftowego i gazowego na jego stoisku podczas targów energii LNG 2023 w Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada, 13 lipca 2023 r. REUTERS/Chris Helgren/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

HOUSTON (Reuters) – BP, Edison i Shell nalegały, aby amerykańsko-europejska grupa energetyczna interweniowała w sporze z eksporterem LNG Venture Global LNG dotyczącym skroplonego gazu ziemnego. Amerykański koncern nie dostarczył zakontraktowanych dostaw paliwa.

W zeszłym miesiącu firmy zwróciły się do wspólnej grupy zadaniowej USA-UE ds. bezpieczeństwa energetycznego, a dyrektor Shell nalegał, aby zażądały od Venture Global LNG „natychmiastowego rozpoczęcia działalności” w ramach podpisanych między nimi umów.

Ta trójka należy do co najmniej czterech klientów firmy z Arlington w stanie Wirginia, która dochodzi roszczeń arbitrażowych w związku z niedoborami dostaw gazu. Venture Global LNG stwierdziło, że elektrownia w Luizjanie nie pracuje z pełną wydajnością z powodu wadliwego sprzętu energetycznego, który jest naprawiany.

Ich apele miały na celu przekonanie Hagi i Waszyngtonu do wywarcia presji na Venture Global LNG w sprawie kontraktów. W swoim piśmie Shell oskarżył Venture Global LNG o przekierowanie zasobów na budowę drugiej fabryki eksportującej LNG zamiast dokończenia napraw pierwszej fabryki.

Carol Howell, dyrektor naczelna BP, napisała w osobnym piśmie, że takie zachowanie „podważyło zaufanie do wiarygodności amerykańskich dostawców LNG”. Dodała, że ​​urzędnicy zbadają, czy należy zezwolić fabryce na działalność i eksport zgodnie z przepisami regulującymi budowę.

Brak działań ze strony grupy zadaniowej

Rzecznik Venture Global LNG powiedział w sobotę, że urzędnicy z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wskazali, że postrzegają spór jako „kwestię umowną między stronami handlowymi”. Na żądanie firmy Shell podczas spotkania personelu, które odbyło się 30 października, nie podjęto żadnych działań.

Rzecznik Shella powiedział w sobotę, że firma nie spodziewa się natychmiastowej reakcji pracowników i chce zwrócić uwagę urzędników na potencjalną utratę zaufania do amerykańskiego LNG. BP odmówiło komentarza poza swoim przesłaniem. Gigant branży użyteczności publicznej Edison nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w weekend.

READ  Para z Alberty dzwoni do Bella po zapłaceniu ogromnego rachunku za telefon komórkowy

Venture Global LNG wykorzystuje pełną wydajność swojego zakładu w Calcasieu Pass, poinformowało amerykańskie organy regulacyjne. Według danych Reuters sprzedał dotychczas ponad 200 dostaw o wartości około 18,2 miliarda dolarów. Sprzedaż ta osiągnęła ceny wyższe niż te, które byłyby dostępne w ramach umów długoterminowych z czterema przedsiębiorstwami.

Shell i inni twierdzą, że firma odniosła korzyści ze wzrostu na światowych rynkach gazu, jednocześnie zmieniając bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Powiedziano im, że otrzymają zakontraktowane kwoty dopiero pod koniec 2024 roku.

BP i Shell kupowały gaz z elektrowni i sprzedawały go poza Europę, stwierdziło Venture Global LNG, powołując się na bezpieczeństwo energetyczne Europy w listach do amerykańskiej grupy zadaniowej i Unii Europejskiej. Firma „ciężko pracuje nad pełnym ukończeniem”. Nie podano, kiedy rozpocznie się pełna działalność komercyjna.

„Shell zakupił 7 ładunków operacyjnych od Venture Global, a 3 z nich sprzedano poza Europę w celu uzyskania wyższych zysków. Podobnie BP zakupiło 6 ładunków operacyjnych, z czego 2 zostały sprzedane do miejsc docelowych poza Europą” – czytamy w oświadczeniu z 10 listopada. List podpisany przez współprzewodniczącego Venture Global Michaela Sabela i Roberta Bendera.

W piśmie stwierdzono, że emitent dotrzymał warunków swoich umów, a krytyka ze strony BP i Shell stanowiła próbę „rozpatrzenia tej sprawy za pośrednictwem naszych organów regulacyjnych i mediów”.

Apel do wspólnej grupy zadaniowej USA-UE następuje także po próbie Repsolu nakłonienia Federalnej Komisji Regulacji Energetyki, amerykańskiego organu regulacyjnego ds. energetyki, do ponownego otwarcia zgody na elektrownię w Calcasieu w świetle problemów z uruchomieniem. Ta prośba została odrzucona.

Raport Gary’ego McWilliamsa. Pod redakcją Diane Craft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *