bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce w grudniu nadal spada

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce w grudniu nadal spada

Inflacja bazowa w Polsce, mierząca wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, spadła w grudniu do 6,9% rok do roku (wykresNarodowy Bank Polski (NBP) podał 16 stycznia.

W grudniu inflacja bazowa spadła dziewiąty miesiąc z rzędu, gdyż w nadchodzących miesiącach oczekuje się szybszego wzrostu inflacji w Polsce. Urząd Statystyczny GUS podał na początku tygodnia, że ​​dynamika CPI spowolniła w grudniu o 0,3 pkt. proc. do 6,2% r/r.

Spadająca inflacja oraz trwające – jeśli już dobiegające końca – spowolnienie gospodarcze, skłoniło NBP do obniżenia we wrześniu i październiku referencyjnej stopy procentowej o 100 pb do 5,75%.

„W nadchodzących miesiącach liczymy się z dalszymi niewielkimi spadkami inflacji bazowej, która na koniec I kwartału wyniesie ok. 5% r/r. Następnie oczekuje się, że do końca roku utrzyma się ona blisko tego poziomu, „ – stwierdził w komentarzu Santander Bank Polska.

Nie oczekuje się, aby Narodowy Bank Polski łagodził politykę pieniężną w najbliższym czasie, oczekując na marcowe nowe prognozy wzrostu CPI i PKB.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie oczekuje się, że NBP obniży stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 4,65% do 2024 r., z pewnymi zastrzeżeniami, szczególnie co do ścieżki realnej inflacji – oraz jeśli rząd zdecyduje się rozszerzyć środki kontroli cen żywności i energii elektrycznej.

W ujęciu m/m inflacja bazowa wzrosła w grudniu o 0,3%, przy niezmienionym poziomie m/m w poprzednim miesiącu, pokazały także dane NBP.

READ  Polska przewiduje wzrost turystyki letniej ze względu na zmiany klimatyczne

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *