Biden sprzeciwia się przejęciu US Steel przez Japonię, promuje „amerykańskich hutników” | Biznes i ekonomia

Biden sprzeciwia się przejęciu US Steel przez Japonię, promuje „amerykańskich hutników” |  Biznes i ekonomia

Oświadczenia amerykańskiego prezydenta mają na celu zebranie poparcia w kluczowym, wahadłowym stanie Pensylwanii.

Prezydent USA Joe Biden sprzeciwił się proponowanej sprzedaży firmy produkującej stal w Pittsburghu największemu japońskiemu producentowi stali, podkreślając potrzebę istnienia „silnych amerykańskich firm stalowych wspieranych przez amerykańskich hutników”.

Sprzeciw Bidena wobec przejęcia US Steel przez Nippon Steel pojawia się, gdy Demokrata pragnie zwiększyć poparcie wśród związków zawodowych i pracowników w kluczowym wahadłowym stanie Pensylwania przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

Biden wygrał Pensylwanię większością mniej niż 100 000 głosów w 2020 r., po tym jak były prezydent Donald Trump w 2016 r. został pierwszym Republikaninem, który zwyciężył w tym stanie od 1988 r.

Na początku tego roku Trump zapowiedział, że zablokuje transakcję, określając proponowane przejęcie amerykańskiej marki jako „straszną rzecz”.

„Powiedziałem naszym hutnikom, że ich wspieram, i mówiłem to szczerze” – Biden oświadczył w czwartkowym oświadczeniu.

„US Steel od ponad stulecia jest kultową amerykańską firmą stalową i ważne jest, aby pozostała amerykańską firmą stalową będącą własnością i zarządzaną na rynku krajowym”.

Akcje US Steel spadły o 6,4% po komentarzach Bidena, po spadku poprzedniego dnia po informacji, że prezydent wyrazi sprzeciw wobec transakcji.

US Steel, drugi co do wielkości producent stali w Stanach Zjednoczonych, ogłosił w grudniu ubiegłego roku, że zgodził się na przejęcie przez Nippon Steel za kwotę 14,1 miliarda dolarów.

Ogłoszenie wywołało mieszane reakcje w Stanach Zjednoczonych – niektórzy z radością przyjęli perspektywę zastrzyku kapitału i nowych technologii, a inni potępili sprzedaż kultowej amerykańskiej marki.

Proponowane przejęcie jest obecnie rozpatrywane przez Komisję ds. Inwestycji Zagranicznych w USA Departamentu Skarbu, która ma podejmować decyzje bez względu na względy polityczne.

Choć Biden nie powiedział w czwartek wprost, że zablokuje transakcję, ma wpływ na CFIUS, ponieważ przewodniczący komisji sekretarz skarbu spełnia życzenia prezydenta.

READ  Niski dom Oshawy otrzymuje trzy oferty

United Steelworkers International, największy związek przemysłowy w Stanach Zjednoczonych, z zadowoleniem przyjął uwagi Bidena.

„Pozwolenie na przejęcie jednego z największych producentów stali w naszym kraju przez spółkę z kapitałem zagranicznym naraża nas na niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o zaspokojenie naszych kluczowych potrzeb w zakresie obronności i infrastruktury” – stwierdził w oświadczeniu David McCall, prezes USW International.

„Oświadczenia prezydenta powinny zakończyć debatę: US Steel musi pozostać „własnością i operatorem krajowym”.

Amerykańska Izba Handlowa skrytykowała „próby upolitycznienia” procesu przeglądu prowadzonego przez Komisję ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych.

„Ten przegląd z pewnością poprze umowę, biorąc pod uwagę status Japonii jako jednego z najważniejszych i najbardziej niezawodnych sojuszników Ameryki” – stwierdził w oświadczeniu John Murphy, wiceprezes Izby Handlowej Stanów Zjednoczonych.

„Japońskie inwestycje w Stanach Zjednoczonych zapewniają prawie milion amerykańskich miejsc pracy i urzędnicy muszą uważać, aby nie wysłać mrożącego krew w żyłach sygnału międzynarodowym firmom, że polityka USA może zagrozić ich inwestycjom w tworzenie miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Z tych powodów istotne jest że przegląd Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych jest kontynuowany i jeśli zgodnie z oczekiwaniami nie ujawni on żadnych obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym, sprzedaż powinna być kontynuowana.

Interwencja Bidena grozi rozgniewaniem Tokio, jednego z najbliższych sojuszników Waszyngtonu w Azji, ponieważ jego administracja stara się wzmocnić wspólne wysiłki w konfrontacji z Chinami.

Premier Japonii Fumio Kishida ma złożyć wizytę w Białym Domu 10 kwietnia w celu przeprowadzenia rozmów, które mają w dużej mierze skupiać się na wzmocnieniu sojuszu USA-Japonia w obliczu rosnącej agresywności ze strony Pekinu.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *